האם מודל הקסם של שויד עומד להשתנות? ההתבטאות הנדירה של מנכ"ל צ'ק פוינט

גיל שויד, מנכ"ל צ'ק פוינט: "לא מרוצה מקצב הצמיחה שלנו" ■ הגדלה נוספת של הוצאות השיווק והמכירות עלולה לפגוע ברווחיות

עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'
גיל שויד. "אנחנו צריכים להיכנס לשווקים חדשים"
גיל שויד. "אנחנו צריכים להיכנס לשווקים חדשים"צילום: עופר וקנין
עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'

בחמש השנים האחרונות, אף ששוק הסייבר רותח, הציגה צ'ק פוינט צמיחה חד־ספרתית — בשיעור ממוצע של 7%. לחברה בסדר גודל של צ'ק פוינט, עם הכנסות של כמעט 2 מיליארד דולר בשנה, קשה לצמוח בקצב שבו צומחות חברות קטנות, אבל גם המתחרה פאלו אלטו צמחה בעשרות אחוזים בשנה והדביקה את צ'ק פוינט בשורת ההכנסות.

מייסד צ'ק פוינט ומנכ"לה, גיל שויד, מעולם לא הביע דאגה מכך בפומבי. כשפאלו אלטו הציגה צמיחה על חשבון השורה התחתונה והציגה הפסדים במשך שנים ארוכות, צ'ק פוינט הצליחה להשיג שיעורי רווח נקי של 40%–45%. שויד ידע שגם הוא יכול לקנות לקוחות באמצעות הוצאות שיווק ומכירות גבוהות, אך בחר שלא לעשות זאת.

למעשה, כמעט מאז הקמתה צ'ק פוינט נוהגת לשמור על מבנה הוצאות קבוע: 20%–25% מההכנסות לשיווק ומכירות וכ–10% למחקר ופיתוח. זה מה שאיפשר לה להחזיר למשקיעים 3.5 מיליארד דולר מאז 2014 באמצעות רכישה עצמית של מניות.

והנה, באתר פורבס פורסם השבוע ראיון עם שויד, שבו אמר: "אנו לא צומחים מהר מספיק, וצריכים להוסיף לקוחות חדשים, עוד טכנולוגיות ולהיכנס לשווקים חדשים. אנחנו רואים הזדמנויות למכור יותר בסין, בהודו ובאפריקה".

מה גרם לשויד לחרוג ממנהגו ולהתבטא בנושא? אולי זה אובדן נתח השוק לפאלו אלטו ואולי ניסיון לשדר למשקיעים כי אינו מקל ראש בנושא. אם כך, מה המסר שהמשקיעים צריכים לקבל — האם שויד מתכנן לסטות מהדרך שאותה התווה כל השנים? הרי אם שויד לא מרוצה, יש לו מה לעשות בנדון.

בצ'ק פוינט האמינו כי המודל שאליו הם נצמדים הוא מעין מודל קסם, ואולי כעת, כשבשוק יש פתרונות אבטחה רבים ופאלו אלטו מוציאה פי 2.5 מצ'ק פוינט על שיווק ומכירות — החברה הישראלית מתכננת להתאים את מבנה ההוצאות שלה למצב החדש. יכול להיות שצ'ק פוינט מתכננת שחזור של 2015 ו–2016, אז הגדילה את הוצאות השיווק שלה ב–17% בהשוואה לשנים שלפניהן. בהתאם, גדל גם שיעור הוצאות השיווק והמכירות מכלל ההכנסות — מ–19.5% ב–2014 ל–24% בתשעת החודשים הראשונים של 2017.

ההתבטאות של שויד עשויה לסמן כי המגמה הזאת תימשך. התשובה לשאלה כמה לקוח חדש שווה לחברה אינה חד־משמעית — ואם צ'ק פוינט השמרנית מגדילה את ההוצאות האלה, גם אם במתינות, כנראה שהמכירות אכן נעשות קשות יותר.

המשקיעים של צ'ק פוינט בחרו להשקיע בה בעיקר בשל היכולת שלה לייצר מזומנים. האם הגדלת ההוצאות תפגע ברווחיות החברה? בשלוש השנים האחרונות הצליחה צ'ק פוינט לשמור על שיעור רווח נקי מתואם של 47%, באמצעות שיפור הרווחיות הגולמית ויציבות בהוצאות הנהלה וכלליות. לא ברור אם היא יכולה להמשיך לשמור על שיעור הרווחיות, אבל יש לה כלי נוסף — שימוש בהון שבקופתה (3.8 מיליארד דולר) כדי להאיץ את הרכישה העצמית של המניות. כך היא תוכל להגדיל את ההוצאות בלי לפגוע ברווח הנקי למניה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה