הישג רפואי גדול בישראל: השתלת שתל עצם - לראשונה בעולם

חברת בונוס ביוגרופ ביצעה השתלה ראשונה בעולם של שתל עצם שגודל מחוץ לגופו של מטופל - על בסיס רקמה שומנית שנלקחה מגופו ■ מניית בונוס נסקה בעקבות ההישג - שקירב את החברה לשוק של 7.5 מיליארד דולר בשנה

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד"ר שי מרצקי, מייסד בונוס ביוגרופ
ד"ר שי מרצקי, מייסד בונוס ביוגרופצילום: עופר וקנין
יורם גביזון
יורם גביזון

מניית בונוס ביוגרופ ניתרה אתמול ב–20% לשווי חברה של 419 מיליון שקל — לאחר שהציגה פריצת דרך טכנולוגית. בונוס ביוגרופ דיווחה כי שלשום הושתל בראשונה בעולם בעצם שוק רגלו של מטופל, שסבל מחוסר עצם קריטי, שתל עצם מתוצרתה. השתל גודל מחוץ לגופו של המטופל על בסיס תאי רקמה שומנית שנלקחה מגופו.

הניתוח נערך בעצם רגלו של מטופל בבית החולים העמק בעפולה, לאחר שני ניתוחים שבוצעו בו, במטרה לאחות את עצם שוק רגלו. בניתוחים אלה נעשה שימוש בהתקן מתכת לחיבור חלקי העצם של שוק הרגל, אך גם לאחריהם נותר חסר משמעותי בעצם שוק הרגל, שלא איפשר איחוי מלא של השבר, הגביל את השימוש ברגל, ועורר חשש לריסוק שארית העצם.

ד"ר שי מריצקי, מייסד החברה ומנכ"לה, הסביר שהשתלת שתל עצם בהזרקה מתוצרת בונוס עשתה שימוש בטכנולוגיה שפיתחה החברה לגידול רקמה חיה אנושית מחוץ לגוף בביוריאקטור, שמדמה את המערכת הביולוגית. באמצעות הטכנולוגיה מוגנת הפטנט שפיתחה בונוס, מפרידים את רקמת השומן לתאים המרכיבים אותה, שעוברים מיון לסוגיהם השונים: שומן, סחוס, עצם וכלי דם. לאחר שזורקים את התאים שמייצרים שומן, אוספים את התאים הנדרשים לייצור עצם אנושית, מניחים אותם על נשא, ובתהליך שאורך שבועיים מייצרים שתל עצם בהזרקה, שעשוי מגרגרי עצם זעירים, ומזריקים אותם לאזור החסר.

הטכנולוגיה הזו מספקת תחליף לסטנדרט הטיפול הנוכחי בחוסר עצם, שהיא השתלה עצמית של עצם באמצעות קצירת עצם ממקום אחד בגוף, יחד עם כלי הדם ההיקפיים שלה, והשתלתם באזור שבו יש חסר בעצם; או לחלופין שימוש בעצם מלאכותית שאינה מסוגלת לשקם את תפקוד הגפיים, בשל היעדר חיבור טבעי בין עצם מלאכותית לגוף. ההתוויות האפשריות לשימוש הן השלמת חסר עצם בחולים שעברו תאונת דרכים, הידלדלות מסת עצם, שברים וחסר עצם כתוצאה מטיפולים כימותרפיים.

הטכנולוגיה של בונוס מספקת כמה יתרונות חשובים בהשוואה להשתלה העצמית, שכרוכה בפרוצדורה מיקרו־כירורגית מסובכת של חיבור כלי דם, חוסכת שבועות של אשפוז והתאוששות — ועל כן עלותה נמוכה משמעותית, למשל מהעלות של ניתוחי פה ולסת. עלות זו, לדברי מריצקי, מגיעה ל–10–15 אלף דולר, או 100 אלף דולר בתחום מפרקי ירך. מריצקי ציין שהשתלת השתל ברגלו של המטופל שלשום בעפולה ארכה 40 דקות בלבד, בעוד ניתוחים של השתלה עצמית אורכים שעות.

מריצקי אמר שהחברה מתכננת להקים בית חרושת לעצמות באמצעות מתקן הייצור של החברה, שאושר בידי ה–FDA והסוכנות המקבילה באירופה, וכן באמצעות מתקנים נוספים שתקים בעולם. לדבריו, החברה מתכננת לספק את הפתרון הבטוח, שאינו חשוף לדחייה של הגוף, והמהיר להשלמת חסר עצם לשוק העולמי של שיקום עצם שנאמד ב–7.5 מיליארד דולר ב–2017. מריצקי אמר שכיום אין חברה גדולה שמובילה בתחום הרפואה הרגנרטיבית. לדבריו, בונוס ביוגרופ אינה שואפת להימכר, אלא להיהפך לחברה גדולה בתחום.

ניסויים בדור השני

בונוס ביוגרופ עורכת כיום שני ניסויים בדור השני של שתל עצם בהזרקה — שהוא מתקדם בהשוואה לדור הראשון, כרוך בתהליך ייצור קצר יותר, במעורבות קטנה יותר של כוח אדם, בעלות מופחתת ובהתאמה לייצור תעשייתי המוני. שני הניסויים מוגדרים כשלב 1/2 של הניסוי הקליני, שיעדיהם הקליניים הם בחינת הבטיחות והיעילות של השימוש בשתלי העצם.

הניסוי הקליני הראשון החל בספטמבר 2016 בניהולו של פרופ' אפרים צור, והוא מנסה להראות השלמת חסר עצם בלסת עליונה או תחתונה. בניסוי זה אמורים להשתתף 20 חולים, שמהם גויסו עד כה 16, והציגו שיעורי הצלחה של 100%. הניסוי הקליני השני הוא להשלמת חסר עצם אורתופדי לשיקום והבראת עצם גפה, יד או רגל, והוא מתנהל בידי צוות בראשות פרופ' נמרוד רוזן, מנהל מערך האורתופדיה במרכז הרפואי העמק בעפולה, לפי הסכם עם קופת החולים הכללית.

הניסוי להשלמת חסר עצם אורתופדי יהיה בשתי התוויות: חסר עצם נרחב בעצם גפה ארוכה, שכשל להתאחות, בין באמצעות כושר השיקום העצמי של הגוף ללא התערבות טיפולית, או באמצעות ניתוח, וכן להתוויה של שבר מרוסק חוץ־מפרקי בגפה ארוכה.

למרות ההתקדמות הקלינית וההישגים הרפואיים, מתמודדת בונוס עם הצורך לגייס מקורות הון נוספים למימון המשך והרחבת הפיתוח הקליני. בסוף ספטמבר היו בקופתה 2 מיליון שקל, לאחר שפעילותה השוטפת ייצרה גירעון של 19 מיליון שקל בתזרים המזומנים, ולאחר שספגה הפסד מצטבר של 86 מיליון שקל. לדברי מריצקי, החברה הוכיחה שביכולתה לגייס כסף בהנפקות פרטיות בפרמיה על מחיר השוק, ומבלי לפגוע במזומנים. הוא העריך שכך יהיה גם בעתיד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט