גם אחרי עלייה של 20% ב-2017, לאומי שוקי הון: "הבנקים אטרקטיביים להשקעה"

במסיבת העיתונאים השנתית של לאומי שוקי הון, האנליסטים ממליצים על השקעה במגזרי הפיננסים, מזון, נדל"ן מניב בינלאומי וצריכה ■ בלאומי צופים ששוק המניות יעלה ב-5%–10% ב-2018 - ומזהירים מפני תמחור סיכון לקוי באג"ח עם דירוגים בינוניים ומטה

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בניין הבורסה לניירות ערך
בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביבצילום: יעל אנגלהרט
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

"כבר תקופה ארוכה שבה הריביות בשווקים נמוכות וגם פרמטרים כלכליים אחרים ממשיכים להיות חיוביים; נכון שהשווקים לא זולים ומדד נאסד"ק רושם עליות רציפות שלא ראינו כבר הרבה זמן, ובכל זאת על פניו נראה שאנחנו לא נמצאים בנקודה שעדיין צריך לחפש צניחה, כי כל הבסיס הכלכלי ממשיך להיות איתן" — כך אמר אתמול רונן אגסי, ראש חטיבת שוקי הון החדש של בנק לאומי.

אגסי אמר את הדברים במסיבת העיתונאים השנתית שקיימה אתמול החטיבה, שבה הציגו האנליסטים שלה סיכום שנתי ותחזיות לביצועי מניות, איגרות חוב ונתונים מקרו־כלכליים.

"שוק המניות המקומי אינו יקר — לא ביחס לעבר, לא בהשוואה לחו"ל, ובוודאי לא מול האלטרנטיבה הסולידית", הוסיף אייל דבי, מנהל דסק מחקר מניות בחדר עסקות ניירות ערך ישראליים בחטיבת שוקי הון של בנק לאומי. "מה שראינו זה שהשונת בביצועי המניות והמגזרים ב–2017 היתה גבוהה, בדומה ל–2016. מדד ת"א 35 רשם תשואה צנועה של 4%, אבל הנתון הזה מטעה כי התשואה הנמוכה נבעה מביצועי חסר של שלוש מניות — טבע , אופקו ו בזק .

"כשמנהלי השקעות יפרסמו בקרוב את התשואות שהשיגו, ניתן יהיה לראות שהעמיתים נהנו מתשואות טובות. ניתן לראות זאת בביצועים של מדד ת"א 90 , שנסק ב–2017 ביותר מ–20%.

"התמחור הממוצע של מדד ת"א 125 לא השתנה מהותית. ואולם אם בתחילת השנה ניתן היה לזהות עיוותי תמחור לא מבוטלים, לשני הצדדים, הרי מרביתם נסגרו. אם היינו מצפים שבריבית הנמוכה מכפילי רווח של המדדים המובילים יתארכו — זה לא קרה ומכפיל הרווח נשאר די יציב, סביב 16. לגבי התשואה החזויה בשוק המניות, אנחנו לא משנים את התחזיות מ–2017 — כלומר צופים תשואה חד־ספרתית גבוהה, בין 5% ל–10% בממוצע. ההבדל הוא שהשונת הפעם תהיה נמוכה יותר", פירט דבי.

המגזרים המומלצים על ידי לאומי שוקי הון פיננסים (עדיין זול), מזון (תוצאות כספיות טובות), נדל"ן מניב בינלאומי ומגזר הצריכה.

המניות המומלצות לפי לאומי שוקי הון: הפניקס , אופל־בלאנס , גזית גלוב , אלוני חץ , שטראוס , רמי לוי ו ישראמקו — עם מכפיל ממוצע יציב מאוד, סביב 16.

הדרמה הגדולה

"בשנה שעברה המלצנו בחום על מניות הבנקים, כי ראינו שהתנתק הקשר הממושך בין תשואה להון שהבנקים מייצרים לבין מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי), ונפתח פער של כ-15%", הוסיף דבי.

"הפער הזה הצטמצם ל-5%, ואם הבנקים הישראליים מייצרים תשואה להון של סביב 9% — מדובר בתשואה על ההשקעה סביב 10%, שהיא לא רעה ויש בה לא מעט בשר. גם אחרי שעלו מתחילת השנה ביותר מ–20% וכבר נסחרים לפי מכפיל הון ממוצע לא זול של כ–0.92, הבנקים הישראליים מציגים מאזנים נקיים, בלי חשיפה ללווים בעייתיים, נסחרים במחירים נמוכים יותר מהבנקים האמריקאיים וממשיכים להיות אטרקטיבייים להשקעה, במיוחד לעומת החלופות בשוק האג"ח.

"שלושה תהליכים עיקריים ליוו את הבנקים בשנים האחרונות: שחיקה במרווח פיננסי (הפער בין הריבית שמשלמים על פיקדונות לריבית שגובים על אשראי; מ"ר), ירידה מתמשכת בהוצאות להפסדי אשראי וצעדי התייעלות מקיפים", הסביר מנהל דסק מחקר מניות בחטיבת שוקי הון של בנק לאומי.

בהקשר הזה אומר דבי כי "שני התהליכים הראשונים די מוצו ואנחנו כבר רואים עלייה בהוצאות להפסדי אשראי ובמרווח פיננסי בכמה מגזרים. הממוצע של הוצאות להפסדי אשראי, 0.15%, עדיין נמוך. גם אם ההפרשות יגדלו והריבית תעלה — זה אמור לפצות — בעוד תהליכי התייעלות עדיין בעיצומם. זאת הדרמה הגדולה בענף הבנקאות, כשמספר העובדים בבנקים הצטמצם בשלוש־ארבע השנים האחרונות בכ-15%, וזה יימשך.

"ההתייעלות הזאת תורמת לגידול בתשואה להון שהבנקים מייצרים, בשיעור של יותר מ–1%, וזה גם מביא לכך שרואים בדו"חות שנבלמה העלייה בהוצאות השכר; בכמה מהבנקים כבר רואים ירידה בסעיף השכר, וזה הישג גדול, וכשהכנסות צומחות — רואים גם שיפור בתוצאות".

תיקון אלים בביטוח

על ענף הביטוח אמר דבי כי "זה די דומה לבנקים, אבל שם המניות נסחרו לפני שנה במכפילי הון אף נמוכים יותר של 0.5–0.6 — כך שהתיקון בביטוח היה אלים יותר עם עליות של כ–30%. נכון שיש עדיין סיכונים רגולטוריים, אבל דרישות סולבנסי (עמידה ביעדי הון) הוסרו והביקוש למוצרים ביטוחיים ממשיך להיות גבוה — כך שאנחנו צופים עליות נוספות".

דודי רזניק, מנהל דסק מחקר מקרו בלאומי שוקי הון, הסביר כי "כלכלת ישראל צפויה להמשיך לצמוח בקצב מעט גבוה מקצב הצמיחה השנה. הצמיחה צפויה להיות סביב רמה ריאלית של 3.5%–4%. סביבת הריבית צפויה להמשיך להיות נמוכה במשך כל 2018. האינפלציה צפויה להמשיך להיות ממותנת יחסית, אם כי צפויה להיות גבוהה במקצת מסביבת האינפלציה ב–2017 — סביב 0.5%–1%.

"תנאי הרקע לקראת 2018 נראים טובים פחות, כשרמת התשואות הנמוכה אינה מותירה מקום רב לרווחי הון. עיקר הסיכונים בעולם הם בחלקים הארוכים של עקומי האג"ח — על רקע תלילות נמוכה יחסית. ברמת התשואות הנוכחית, אנחנו ממליצים על מח"מ אחזקות בינוני של כחמש שנים".

בהתייחסו לשוק האג"ח הקונצרניות, אמר רזניק כי מתחילת השנה גייסו חברות יותר מ-70 מיליארד שקל — בדומה לשיא של 2007. "תמחור הסיכון באג"ח הקונצרניות לוקה בחסר ובכמה מהחברות מרווחי האשראי נמוכים מדי. כך שאנחנו ממליצים להשקיע במניות ולהימנע מאחזקה באג"ח עם דירוגים בינוניים ונמוכים — ולהחזיק בדירוגים גבוהים, שם תמחור הסיכון עדיין בסדר", הדגיש רזניק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד