רפורמת המדדים: 10 חברות יידרשו לבצע הפצת מניות ב-1.2 מיליארד שקל

חברות מרכזיות, בהן איי.די.או גרופ, דסק"ש וביטוח ישיר, יידרשו למכור לציבור מניות בשווי עשרות עד מאות מיליוני שקלים - בתוך כשבועיים ■ אם החברות הללו לא יבצעו הפצה ושיעור אחזקות הציבור לא יעלה ל–30%, מניותיהן ייפלטו ממדדי הדגל של הבורסה

ערן אזרן
ערן אזרן
בניין הבורסה
בניין הבורסהצילום: בלומברג
ערן אזרן
ערן אזרן

לקראת השלב האחרון ברפורמת המדדים בסוף 2017, עשר חברות שאינן עומדות בתנאי הסף של 30% אחזקות ציבור יידרשו לבצע הפצת מניות בשווי של 1.25 מיליארד שקל במהלך השבועיים הקרובים — כך עולה מבדיקה שנעשתה על ידי גורם בתעשיית תעודות הסל.

מדובר בחברות מרכזיות, כמו איי.די.או גרופ, דסק"ש וביטוח ישיר, שיידרשו למכור לציבור מניות בשווי של עשרות עד מאות מיליוני שקלים כל אחת. אם החברות הללו לא יבצעו הפצות ושיעור אחזקות הציבור לא יעלה ל–30%, מניותיהן ייפלטו ממדדי הדגל של הבורסה בעדכון המדדים, שיתרחש בפברואר 2018.

אחת מהחברות שנדרשת לבצע התאמה היא איי.די.או גרופ. שיעור האחזקות הנוכחי של הציבור בחברה הוא 16.75%, ולכן בעלי השליטה בחברה יידרשו לבצע הפצת מניות ל–13.25% ממניותיה, בשווי כולל של כ-350 מיליון שקל. בדסק"ש נדרשים בעלי השליטה למכור מניות בשווי של 221 מיליון שקל, כדי שחלק הציבור יגדל מ–22.62% ל–30%; ואילו בעלי השליטה בביטוח ישיר ובווילאר ימכרו מניות ב–196 מיליון שקל וב–125 מיליון שקל בהתאמה.

חברות נוספות שנדרשות להתאים את אחזקות הציבור הן אגוד, הכשרת הישוב, אפריקה מגורים, פלרם, ישרס, ודור אלון — החל ממניות בשווי 13 מיליון שקל ועד 125 מיליון שקל (ראו טבלה). בעלי השליטה בצור שמיר כבר ביצעו בשבוע שעבר הפצה של מניות, על מנת לעמוד בתנאי הסף שנקבעו.

היום הקובע מתקרב

בפברואר 2017 ביצעה הבורסה לניירות ערך בתל אביב רפורמה במדדים — המשמעותית שבוצעה עד כה בישראל. הרפורמה יושמה בהדרגה, בכמה פעימות, וכללה בין היתר שינוי במתודולוגיה של המדדים, שינויים בכללי הכניסה והיציאה של ניירות הערך במדדים ובהרכבם (לדוגמה, מדד ת"א 25 הפך לת"א 35 ומדד ת"א 100 הפך לת"א 125).

אחד השינויים המרכזיים הוא הגדלת תנאי הסף של שיעור אחזקות הציבור. כלומר, כדי שנייר ערך ייכלל במדדים, שיעור אחזקות הציבור צריך להיות גבוה מזה שהיה עד כה, כך שבעלי השליטה נדרשים למכור חלק ממניותיהם לציבור.

בשל המורכבות הכרוכה במכירה והפצה לכמות גדולה של מניות, הבורסה קבעה כי השינוי ייעשה בשלוש פעימות. כך, בפעימה הראשונה, שהתרחשה בפברואר 2017, עלה שיעור אחזקות הציבור הנדרש למדדי הדגל של הבורסה (מאגר רימון) ל–25%; בפעימה השנייה, שהתרחשה באוגוסט 2017, נקבע כי מניה שאינה כלולה במדדי הדגל תידרש ל–30% אחזקות הציבור; בפעימה השלישית והאחרונה, יעלה שיעור אחזקות הציבור במניות הכלולות במדדי הדגל ל–30% (לעומת 25% בפעימה הראשונה), בעוד מניה שאינה כלולה במדדי הדגל תידרש לשיעור אחזקות הציבור של 35%. היום הקובע לצורך הפעימה השלישית הוא 31 בדצמבר 2017.

עם תחילת יישום הרפורמה שש חברות (ישרס, וילאר, ביטוח ישיר, הפניקס, מבני תעשיה ודסק"ש), שהשתייכו למדד ת"א 125, קיבלו הקלה מיוחדת לשיעור אחזקות הציבור בהן למשך שנה. הקלה זו מסתיימת בסוף 2017. מבין אלו שקיבלו את ההקלה, נכון להיום רק שתי חברות (מבני תעשייה והפניקס) כבר ביצעו הפצת מניות, שהגדילה את שיעור אחזקות הציבור מעל לרף של 30%. יתר החברות שקיבלו הקלה עדיין לא עומדות בתנאי הנדרש של שיעור אחזקות הציבור.

שתי חברות נוספות ששיעור אחזקות הציבור בהן נמוך מ–30% (OPC וקבוצת אשטרום), יושארו במדד מכיוון שהונפקו במהלך השנתיים האחרונות (מניה שעדיין לא חלפו שנתיים ממועד רישומה למסחר נדרשת לאחזקות הציבור של 20%).

בעקבות ההקלות של חברות אלה וכניסה למדד במסלול מהיר בעדכונים החודשיים, מדד ת"א 90 כולל כיום 98 מניות ומדד ת"א 125 כולל 133 מניות. בעדכון המדדים הקרוב יחזרו המדדים למספר המניות המקורי — 90 ו–125 בהתאמה — כך שבוודאות ייצאו שמונה ניירות מהמדדים. צעד זה מצריך התאמות נכסים משמעותיות מצד מנפיקי מוצרים פיננסיים עוקבי מדדים, כגון תעודות סל וקרנות מחקות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"