רכבת הרים ב"מניות הביטקוין" — יותר אוויר חם מעסקים אמיתיים; המניות צונחות גם היום

מניות השלדים הבורסאיים, שהשתמשו במלה ''בלוקצ'יין'', צנחו אתמול בשיעורים חדים במחזורים גבוהים, אחרי ימים של זינוקים ■ גם הבוקר מאבדות 4 המניות גובה

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכשור לכריית ביטקוין
מכשור לכריית ביטקויןצילום: Qilai Shen / Bloomberg
גיא ארז
גיא ארז

"מניות הבלוקצ'יין" מזכירות למשקיעים בבורסה בתל אביב כי מניה שעולה במהירות יכולה גם לרדת במהירות ובחדות, בפרט אם לא מוצגת התקדמות עסקית ממשית בפעילות החברה. שלוש המניות — משאבי טבע , פנטזי נטוורק ו אפליי — ריכזו אתמול, בדומה לתקופה האחרונה, מחזורי מסחר גבוהים מאוד ביחס למחזורים בהן עד לאחרונה, ומחירן ירד בחדות. הבוקר יורדות השלוש בחדות.

למניות אלה הצטרפה אתמול אפולו פאוור , שהמסחר בה היה תנודתי למדי, והיא רשמה בסיום זינוק של 38% לאחר שפתחה את המסחר בטיסה של עד 150%. המניה צונחת כעת בכ-17%.

המכנה המשותף לכולן הוא העובדה כי בדו"חותיהן הכספיים מתנוססת הערת עסק חי, והשימוש במלה "בלוקצ'יין" הביא לזינוק במחזורי המסחר בהן ובשוויין.

המחזורים באחרונה במניות אלה מסתכמים לרוב בעשרות מיליוני שקלים ביום, בשל פקודות קנייה, בדרך כלל בהיקפים של עשרות אלפי שקלים כל אחת. כלומר, ההשקעה אינה של גופים מוסדיים או משקיעים אסטרטגיים, אלא של משקיעים פרטיים — בין אם מתוך אמונה בפעילות החברות, ובין אם מתוך רצון לרכוב על העניין הגובר בתחום הבלוקצ'יין.

החברה שהגיעה למיליארד שקל

משאבי טבע, המדווחת הראשונה בתחום, והיחידה עד כה הצועדת בכיוון של פעילות ממשית בתחום הבלוקצ'יין, איבדה אתמול 8.3%, ושווי החברה ירד ל–648 מיליון שקל. בשיא, בשבוע שעבר, חצה שווי החברה רף של מיליארד שקל במהלך המסחר. משאבי טבע שבשליטת רועי סבג (50%) צפויה להתמזג בתקופה הקרובה עם חברת בקבון הקנדית, המפעילה חוות שרתים לכריית מטבעות דיגיטליים. החברה מסרה פרטים בדבר שווי הכרייה של המטבעות הדיגיטליים, אך טרם ברור מהו הרווח הנקי שאותו תוכל החברה לרשום מפעילותה.

מניית פנטזי נטוורק נחתכה אתמול ב–29% לשווי חברה של 30 מיליון שקל. שווי החברה עדיין גבוה מהותית משווייה ערב הדיווח על "בחינת כניסה לתחום הבלוקצ'יין". מאז אותו דיווח, החברה לא עידכנה על התקדמות כלשהי מבחינה עסקית. הדיווח הבודד שיצא מאז נסיקת המניות, פרט לכמה מימושי אופציות, היה מענק של אופציות "עמוק בתוך הכסף'' ליועץ רונן יוסטר. יוסטר כיהן כדירקטור בחברה, עד שמונה ל"יועץ בתחום הבלוקצ'יין". יוסטר קיבל יותר מ–254 אלף אופציות בלתי סחירות, ששוויין ביום החלוקה היה יותר מ–1.4 מיליון שקל.

אפליי שבשליטת נועם לניר (35%) דיווחה שלשום כי תקים עם שותף פלטפורמת הפצה בתחום הבלוקצ'יין והמטבעות הדיגיטליים. החברה אף הבהירה כי לא מדובר בכניסה לתחום כריית המטבעות, אלא המשך עיסוק בתחום פעילותה — הקמת מערכי שיווק, וכי הפלטפורמה שתוקם תפעל בסינרגיה עם פעילותה הקיימת. למרות ההבהרה, מניית החברה נסקה ביום הדיווח שלשום ב–250%, ואילו אתמול נפלה המניה ב–40%. החברה נסחרת כעת לפי שווי שוק של כ–80 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ־בנקאי גיבוי אחזקות

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש