מרד בעלי המניות באיי.די.או: שתי חברות דירקטוריון יעזבו את החברה

ההצבעה על חידוש כהונתן של שתי דירקטוריות חיצוניות נערכה על רקע טענתה של קבוצת לפידות שדירקטוריון החברה כשל במילוי תפקידו והעדיף את האינטרסים של קבוצת שיכון ובינוי על פני האינטרסים של החברה ובעלי מניות המיעוט

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעקב לוקסנבורג
יעקב לוקסנבורג
יורם גביזון
יורם גביזון

יעקב לוקסנבורג, בעל השליטה בקבוצת לפידות, זכה בהישג משמעותי בניסיונו לכפות על בעלי השליטה בחברת הנדל"ן איי.די.או גרופ , מקבוצת שיכון ובינוי , לרכוש את מניותיה של הקבוצה באיי.די.או בפרמיה משמעותית על מחיר הרכישה.

בעלי המניות מהציבור בחברת איי.די.או גרופ, כלומר מי שאין להם עניין אישי בהצבעה, הצביעו נגד חידוש כהונתן של מיכל מרום-בריקמן ולימור בלדב כדירקטוריות חיצוניות בחברה, ברוב של 67% ושל 83%, בהתאמה. מיכל מרום -בריקמן כיהנה עד כה שתי כהונות כדירקטורית חיצונית ולימור בלדב השלימה כהונה אחת. גם ההצעה למנות את משה ריינס ואלכס חפץ כדירקטורים חיצוניים חדשים בחברה על פי הצעתו של לוקסנבורג נדחתה.

ההצבעה על חידוש כהונתן של שתי הדירקטוריות נערכה על רקע טענתה של קבוצת לפידות, לפיה הדירקטוריות החיצוניות כשלו במילוי תפקידן והעדיפו את האינטרסים של קבוצת שיכון ובינוי על פני האינטרסים של החברה ושל בעלי מניות המיעוט.

לפידות פירסמה לפני שבועיים נייר עמדה שבו היא מתנגדת לחידוש כהונתן של מרום-בריקמן ובלדב, ותומכת במינוים של משה ריינס ואלכס חפץ. לפידות קפיטל מחזיקה ב-3.4% ממניותיה של איי.די.או גרופ, השותפות המוגבלת לפידות חלץ מחזיקה ב-2.2% ממניות איי.די.או גרופ, ויעקב לוקסנבורג מחזיק באמצעות חברות פרטיות שבבעלותו ב-0.6% ממניותיה של איי.די.או גרופ.

קבוצת לפידות רכשה את מניותיה במהלך אוגוסט-ספטמבר 2017 במחירים שנעו בין 70-67 שקל למניה מתוך הערכה שתוכל לשמש כלשון מאזניים במאבק השליטה באיי.די.או גרופ בין קבוצת שיכון ובינוי, שהחזיקה ב-40.1% מהמניות, לבין קבוצה משותפת לקרן אפולו ולמשה דיין שרכשה בבורסה ומחוץ לבורסה 36.9% ממניותיה של איי.די.או גרופ. מאבק השליטה הסתיים בסוף ספטמבר 2017 בהסכם בין קבוצת שיכון ובינוי לבין קבוצת אפולו, שהותיר לכאורה את השליטה באיי.די.או גרופ בידי שיכון ובינוי, אולם העביר את השליטה בנכס העיקרי של איי.די.או גרופ - 38% ממניותיה של חברת הנדל"ן המניב הגרמנית איי.די.או פרופרטיס, שנסחרת בבורסה בפרנקפורט בשווי של 1.9 מיליארד יורו - מידי שיכון ובינוי לשליטה משותפת של שיכון ובינוי וקרן אפולו.

קבוצת לפידות, שבשליטת יעקב לוקסנבורג, טוענת שההתחייבויות שנטלה על עצמה שיכון ובינוי בהסכם שחתמה עם אפולו-דיין הן למעשה התחייבויות שניטלו בשמה של איי.די.או גרופ. אלה מחייבות את איי.די.או גרופ לפעול על פי הסדרים שנקבעו בהסכם בין שיכון ובינוי לאפולו-דיין, כולל ביחס לאחזקותיה של איי.די.או גרופ בחברת הנדל"ן הגרמנית איי.די.או פרופרטיס (38%), שהיא הנכס היחידי של איי.די.או גרופ.

כך, אחד התנאים המתלים להסכם הוא שבתוך חמישה ימים מחתימתו ימונו שני משקיפים מטעמה של אפולו-דיין לדירקטוריון איי.די.או פרופרטיס. לוקסנבורג טוען כי הסמכות למנות משקיפים לדירקטוריון איי.די.או פרופרטיס נתונה לאיי.די.או גרופ כבעלת מניות בה או לדירקטוריון איי.די.או פרופרטיס - אבל אינה בסמכות של בעלת השליטה באיי.די.או גרופ. התחייבות נוספת שניטלה בשמה של איי.די.או גרופ, לפי לוקסנבורג, היא הקביעה שבתקופת הביניים, עד להשלמת ההסכם עם אפולו-דיין, שיכון ובינוי תפעיל את כוח הצבעתה - כך שאיי.די.או גרופ ואיי.די.או פרופרטיס לא יחתמו על עסקה מהותית.

ההחלטה, לפי לוקסנבורג, כובלת את ידי דירקטוריוני שתי החברות מלקבל החלטות. לדבריו, העובדה שאיי.די.או גרופ והדירקטוריון בחרו שלא להסתייג או להתנער מההתחייבויות ששיכון ובינוי נטלה בשמם, אף שלפידות דרשה מהם לעשות זאת, מעידה כי איי.די.או גרופ והדירקטוריון אימצו את ההתחייבויות - ולכן יש לראות באיי.די.או גרופ, כצד להסכם בעלי המניות ובהסכם בין שיכון ובינוי לאפולו-דיין, כעסקה חריגה בינה לבעלת השליטה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה