נעם לניר רוצה לרכוב על הבלוקצ'יין: אפליי טסה

על רקע העניין הגובר, גם אפליי הבורסאית השתמשה במילה "בלוקצ'יין" בדיווחה לבורסה ■ החברה תקים תאגיד ייעודי לפיתוח פלטפורמה לשיווק, הפצה והפניית לקוחות למערכות מסחר ולפלטפורמות בתחום

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם לניר
נעם לנירצילום: מוטי מילרוד
גיא ארז
גיא ארז

לא מעט סופרלטיבים נכתבו עד כה לתיאור שיגעון הביטקוין בבורסת תל אביב, אך נראה כי נחצה רף חדש.

עד עכשיו שתי חברות ציבוריות שהשתמשו בצמד המלים "תחום הבלוקצ'יין" — משאבי טבע ופנטזי נטוורק — זינקו במאות ואלפי אחוזים בשבועיים האחרונים. ואולם, אתמול חברה שהבהירה שזה לא הסיפור ואינה משקיעה בתחום זה לא מנעה את הסתערות המשקיעים על מניותיה.

החברות של פייסבוק ומה מחפשת גוגל: איתן אבריאל על מפלצות האינטרנט

חברת אפליי , העוסקת במתן שירותי שיווק, פרסום והפצה באינטרנט ובמובייל ונשלטת בידי נועם לניר (35%), דיווחה לבורסה בבוקר כי חתמה על הסכם עקרונות, ולפיו תקים עם שותף פלטפורמת הפצה בתחום הבלוקצ'יין והמטבעות הדיגיטליים. מהודעת החברה ניתן היה להבין כי לא מדובר בכניסה לתחום כריית המטבעות, אלא המשך עיסוק בתחום פעילותה — הקמת מערכי שיווק, וכי הפלטפורמה שתוקם תפעל בסינרגיה עם פעילותה הקיימת.

כך, תנסה אפליי לרכוב על העניין הגובר בתחום הבלוקצ'יין. להערכתה, נוצר גידול משמעותי בפרסום בתחום, ועמו דרישה למערכי שיווק מתוחכמים, שאותם היא מסוגלת לספק. לצורך כך היא התקשרה עם שני יזמים, שיחזיקו ב–30% מהמיזם המשותף, ואפליי תחזיק ב–70% הנותרים, ותעמיד מסגרת מימונית על דרך של הלוואות בעלים לצורך הפעילות.

עוד לפני פתיחת המסחר פירסמה החברה הבהרה למשקיעים, כי הקמת הפלטפורמה אינה כניסה לפעילות המטבעות הדיגיטליים. "התקשרות החברה בהסכם העקרונות נעשית במסגרת פעילותה בתחום השיווק, מיתוג והפצה דיגיטליים" ציינה החברה, שאף הדגישה כי "אין בכוונתה להשקיע או להקים זירת מסחר במטבעות דיגיטליים ו/או הבלוקציין".

עם פתיחת המסחר זינק שווי אפליי, שבדו"חותיה מופיעה הערת עסק חי (בדומה לחברות משאבי טבע ופנטזי נטוורק), ב–35%. עליות השערים התחזקו במהלך המסחר, שארך פחות משלוש שעות, המניה קפצה בסיומו בכ–250%. זאת, תוך ריכוז מחזור מסחר של 24 מיליון שקל — המחזור השני בגובהו בבורסה, וגבוה ביותר מפי 1,650 מהמחזור הממוצע בה בשלושת החודשים האחרונים. שווי החברה נקבע בסיום על 131 מיליון שקל.

אפליי החלה לפעול בתחומי הפיתוח, שיווק, הפצה ומוניטיזציה של אפליקציות ברשתות הסלולר ב–2013. כשנה לאחר מכן עברה להתמקד בפיתוח והפצה של אפליקציית ''מקלדת חכמה'' בשם קיבו (KIBO) עם וויטסמוק הציבורית. על אף שהאפליקציה זכתה ליותר מ–20 מיליון הורדות, ההכנסות ממנה היו דלות, ובמחצית הראשונה של 2016 הן הסתכמו ב–71 אלף דולר בלבד. הדבר חייב את שתי החברות לבצע צעדי התייעלות, ולסגור את הפעילות בספטמבר 2016, במקביל לפיטורי עובדים. באופן תמוה, גם וויטסמוק זינקה אתמול ב–77% במחזור של יותר ממיליון שקל.

הכנסות אפליי במחצית הראשונה של 2017 (החברה מדווחת פעמיים בשנה) הסתכמו ב–12 מיליון שקל והרווח גולמי הסתכם ב–2.1 מיליון שקל בלבד. הוצאות ההנהלה וכלליות היו גדולות מהרווח הגולמי והסתכמו ב–2.6 מיליון שקל. אפליי רשמה הפסד נקי של 90 אלף שקל בינואר־יוני, בהמשך להפסד של 13 מיליון שקל ב–2016. רואי החשבון ציינו כי לחברה יש הפסדים צבורים, הפסדים שוטפים ותזרים שלילי מפעילות שוטפת. לכן, "המשך פעילותה של הקבוצה מותנה בהמשך גידול בפעילותה השוטפת עד שתגיע לפעילות רווחית, או לחלופין בגיוס כספים נוספים".

לפני כחודשיים גייסה אפליי 3 מיליון שקל מקרן הגידור אלפא, שהגדילה את אחזקתה בחברה. הגיוס, שהיה נחוץ לאפליי משום שנותרו בקופתה בסוף יוני 486 אלף שקל בלבד, בוצע בהקצאה פרטית תמורת 10% מהון המניות של החברה, שהוקצו במחיר הגבוה ב–3% ממחיר השוק. בכך עלתה אחזקת אלפא ל–15% ממניות אפליי. המניות שקיבלה קרן אלפא חסומות לשנה וחצי, והשקעה זו הניבה לה עד כה רווח של 10.4 מיליון שקל על הנייר.

הסתערות המשקיעים על מניית אפליי היתה במובן מסוים תסריט חוזר להסתערות על מניות משאבי טבע ופנטזי נטוורק באחרונה. שני השלדים הבורסאיים זינקו במאות ואלפי אחוזים ל–706 מיליון שקל ו–42 מיליון שקל בהתאמה, מאז ציינו השתיים כי הן בוחנות כניסה לפעילות הבלוקצ'יין. משאבי טבע רכשה, בעסקה של הקצאת מניות, חברת שרתים קנדית, הכורה מטבעות דיגיטליים.

הדבר הביא את יו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר, לצאת נגד חברות שערכן מבוסס על הביטקוין וסוגיו. האוזר ציין כי הרשות תשקול שלא לאפשר ל"תחפושות של ביטקוין להיכנס בדלת האחורית למסחר בבורסה", והביא לנפילה יומית במניות אלו. ביום חמישי בשבוע שעבר יישרה הבורסה קו עם הרשות, והודיעה כי משאבי טבע לא תיכלל במדדי המניות, בשל חשש לפגיעה במשקיעים. לפי שעה, נראה כי אזהרות הרגולטור לא עומדות בראש סדרי העדיפויות של הסוחרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה