הבורסה החליטה: "מניית הביטקוין" לא תיכנס למדדים

"התנודתיות החריגה במניית משאבי טבע הציפה חשש מפני פגיעה במשקיעים והעלתה את הצורך לנקוט משנה זהירות" נכתב בהודעה הבורסה, שיישרה קו עם עמדת יו"ר רשות ני"ע

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ביטקוין
ביטקויןצילום: בלומברג
גיא ארז
גיא ארז

לאחר זינוק של אלפי אחוזי במחירה תוך תנודתיות קיצונית, הבורסה החליטה כי מניית משאבי טבע לא תיכנס למדדי המניות. השבוע הכריז יו"ר רשות ני"ע, שמואל האוזר, כי הרשות לא תאפשר את כניסת "מניות הביטקוין" למדדי המניות באחוזת בית, והבורסה מיישרת קו עם גישה זו. ועדת המדדים הודיעה ביום חמישי בערב כי החליטה לדחות את מועד צירופה של משאבי טבע למדדי המניות, ולמאגרים "תמר" ו"רימון".

ועדת המדדים נימקה את החלטה בתנודתיות החריגה במחיר המניה ואי הבהירות סביב הרגולציה בתחום הבלוקצ'יין בארץ. "התנודתיות החריגה בפרק זמן קצר מאוד הציפה חשש מפני פגיעה במשקיעים במדדי הבורסה והעלתה את הצורך לנקוט משנה זהירות בעת צירופה של המניה למדדי הבורסה ולמאגרים", נכתב בהודעה, לאחר ששווי משאבי טבע, שהכריזה כי תחל לפעול בתחום כריית מטבע קריפטוגרפיים, זינק ל-825 מיליון שקל.

החברה הגיעה לשווי זה לאחר קפיצה של 490% מתחילת החודש ושל יותר מ-4,000% מאז הכרזה זו באמצע אוקטובר. ביום חמישי, עוד בטרם פרסום הודעת הבורסה, נפל שווי החברה ב-11% במחזור גבוה, למרות עליות של כ-25% במהלך המסחר. ההחלטה תשפיע בעתיד גם על מניות השלד הבורסאי פנטנזי נטוורק, הנסחר לפי שווי של 43 מיליון שקל.

מבחינת הרגולטורים, החשיבות באי הכללת המניה במדדים היא בשמירה על המשקיעים. בעוד משקיע יכול לבחור בעצמו אם לרכוש את מניות החברה, כניסתה למדדים "תכפה" על המשקיעי במדדי המניות חשיפה למשאבי טבע – בין אם ירצו ובין אם לא.

החברות של פייסבוק ומה מחפשת גוגל: איתן אבריאל על מפלצות האינטרנט

יחידת המדדים של הבורסה ציינה, כי תחום ההנפקות של מטבעות קריפטוגרפים והמסחר בהם טרם זכה להסדרה רגולטורית מלאה בישראל וקיימת אי-בהירות בנוגע למתכונת ולהיקף הרגולציה והגילוי שיחול על תחום זה. "רשות ניירות ערך גילתה את דעתה, שעל-פיה, בהיעדר הסדרה רגולטורית של התחום, אין לכלול חברות שערכן מבוסס על מטבעות קריפטוגרפים, במדדי הבורסה. הרשות בוחנת את התחום ולא ברור מה תהיינה תוצאות הבחינה ומוטב להמתין להן לפני הכללת מניות אלה במדדי הבורסה. מצב בו נכנסות מניות למדדי הבורסה ונגרעות מהם לאחר תקופה קצרה אינו רצוי וזאת, בין היתר בשל החשש לפגיעה במשקיעים".

רועי סבגצילום: David Lee

הבורסה תידרש בקרוב להחלטה אקטיבית נוספת בנושא משאבי טבע. לאחר שהחברה תבצע מיזוג עם חברת בלאקבון הקנדית, שלה חוות שרתים לכריית מטבעות דיגיטליים, מספר המניות בחברה הממוזגת יקפוץ פי 4. כך, באופן טכני, יעלה שווי השוק של החברה פי 4 ביום אחד. לפי תקנון הבורסה, הקצאה שתהווה 75% מסך המניות של החברה הממוזגת, ידרוש "הפעלת פרמטר פתיחה" ביום המסחר העוקב, כלומר, ''איפוס'' מחירי המניה לאגורה אחת בלבד (לעומת כ-46 שקל כיום), וזאת לצורך קביעת שווי החברה הממוזגת על ידי השוק, ולא באופן טכני. בשל העובדה כי ההקצאה מהווה מעט פחות מ-75% מסך המניות של החברה הממוזגת, הבורסה תידרש להחליט הא להפעיל פרמטר זה. לאור דברי הרשות בנושא וההחלטה על אי הכנסתה למדדים – סביר להניח שהבורסה תבחר לאפס את מחיר המניה לאחר המיזוג, מה שעשוי ליצור טלטלה במחירי המניה באותו יום.

רועי סבג, מנכ״ל ומייסד משאבי טבע: "אני מסכים עם עמדתן של הבורסה לניירות ערך ורשות ניירות הערך כי מוטב שבשלב זה המניה של משאבי טבע לא תיכלל במדדים של הבורסה בת"א. יחד עם זאת, ולעניות דעתי, הסוגיה שצריכה להתבהר אינה נוגעת למסחר במטבעות קריפטוניים, אלא נוגעת לתנודתיות הרבה המאפיינת את המסחר במניה ובשל העובדה שדו"חותיה הכספיים של החברה עוד לא פורסמו. אנו מאמינים שברגע שתושלם העסקה עם Backbone ולאחר פרסום דו"חות החברה, תנודתיות המניה תופחת, ובהתאמה הבורסה תוכל להעריך מחדש את צירוף המניה למדדי הבורסה. כפי שהדגשתי בעבר, על הרשויות להימנע מאימוץ עמדה בלתי מבוססת כלפי תעשייה או טכנולוגיה הפועלות באופן חוקי ובהתאם לנורמות עסקיות מקובלות בכלכלה הגלובלית".

רועי סבג, מנכ״ל ומייסד משאבי טבע מסר כי הוא מסכים עם עמדתן של הבורסה לניירות ערך ורשות ניירות הערך כי מוטב שבשלב זה המניה לא תכלל במדדים של הבורסה בת״א. "יחד עם זאת, ולעניות דעתי, הסוגיה שצריכה להתבהר אינה נוגעת למסחר במטבעות קריפטוניים, אלא לתנודתיות הרבה המאפיינת את המסחר במנייה, ובשל העובדה שדוחותיה הכספיים של החברה עוד לא פורסמו.

"אנו מאמינים שברגע שתושלם העסקה עם בקבון ולאחר פרסום דוחות החברה, תנודתיות המניה תופחת, ובהתאמה הבורסה תוכל להעריך מחדש את צירוף המניה למדדי הבורסה. כפי שהדגשתי בעבר, על הרשויות להימנע מאימוץ עמדה בלתי מבוססת כלפי תעשייה או טכנולוגיה הפועלות באופן חוקי ובהתאם לנורמות עסקיות מקובלות בכלכלה הגלובלית״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"