כחלון שובר שתיקה: "נעשה את כל הנדרש בכדי לצמצם את היקף הפיטורים בטבע"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובדי טבע מפגינים ומבעירים צמיגים מחוץ למפעל טבע בירושלים
עובדי טבע מפגינים ומבעירים צמיגים מחוץ למפעל טבע בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי
עדכונים

שר האוצר ייפגש עם מנכ"ל טבע בשבוע הבא

לאחר שבמהלך היממה האחרונה קיים שר האוצר כחלון מספר רב של שיחות עם בכירים בחברת טבע, שר הכלכלה, יו"ר ההסתדרות ומנכ"ל משרד האוצר סוכם כי השר משה כחלון ייפגש עם מנכ"ל החברה קאר שולץ שמתוכנן להגיע לישראל בשבוע הבא.

שר האוצר מבקש לשמוע ממנכ"ל החברה כיצד בכוונתה להתחזק, לצאת מהמשבר ולהמשיך לצמוח בעולם כחברה ישראלית מובילה המעסיקה אלפי עובדים בישראל ולנסות ולצמצם את מספר המפוטרים ככל הניתן.

כחלון: "מצפה מהחברה שהייתה במשך עשרות שנים סמל ישראלי להצלחה בינלאומית לפעול ביתר שאת בכדי למזער את הפגיעה בעובדים בישראל, בסיס האם של החברה. אני כואב את כאבם של כל עובדת ועובד ביום הקשה הזה. כל אחד מהם הוא כל עולם ומלואו. ממשלת ישראל תשתמש בכל הכלים העומדים לרשותה על מנת לסייע לכל עובד שימצא את עצמו מחוץ לשוק התעסוקה.

חברת הכנסת רחל עזריה, יו"ר ועדת הרפורמות ולשעבר סגנית ראש העיר ירושלים, נפגשה הערב עם נציגי ועד העובדים של חברת טבע בירושלים. ח"כ עזריה דיברה בהפגנת העובדים בכניסה למפעל, ואמרה בין השאר את הדברים הבאים: "אני לא מוכנה שירושלים תשלם את המחיר של המשבר בטבע. חברת טבע הוקמה בירושלים, אנחנו לא ניתן לשני המפעלים האלו להסגר. ירושלים צריכה תעסוקה כמו אויור לנשימה. שוחחתי עם שר הכלכלה עם שר האוצר ונציגי ההסתדרות. כולם מבינים שחייבים למצוא פתרון.

אני קוראת להנהלת טבע, חברה עם מקורות ירושלמים ענפים, לשקול מחדש את ההחלטה האומללה הזאת. רק לפני שבוע חגגה כל הארץ את הכרת ממשלת ארה"ב בעיר הבירה שלנו, אבל בירושלים יש גם אזרחים שצריכים תעסוקה ולא רק הצהרות."

יהונתן ליס וטלי חרותי-סובר

נתניהו: אפגש עם מנכ"ל טבע בשבוע הבא

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח לפני זמן קצר בטלפון עם יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, בסוגיית חברת טבע . נתניהו אמר כי יפעל למזער את הפגיעה בעובדים ולמנוע את סגירת המפעל בירושלים.

נתניהו הוסיף כי בכוונתו להיפגש בתחילת השבוע הבא עם מנכ״ל חברת טבע על מנת לטפל בנושא.

ניר ברקת: "נעשה כל שביכולתנו כדי לשמור על מקומות העבודה והפרנסה של העובדים בירושלים"

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, שוחח היום עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וקיים סדרה של דיונים עם שר הכלכלה ח"כ אלי כהן, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, יו"ר מרחב ירושלים בהסתדרות דני בונפיל, יו"ר התאחדות התעשיינים בירושלים רן טוטנאור ועם הנהלת טבע בירושלים, במטרה למנוע את ההחלטה על פיטורי העובדים בחברה בארץ ובירושלים.

ברקת, שביקר הערב במפעל החברה בירושלים, הנחה את הגורמים המקצועיים בעירייה ואנשי הרשות לפיתוח ירושלים לפעול במשותף כדי לסייע לעובדים ככל שיידרש.

ברקת ציין כי "זהו רגע קשה לכלכלה הישראלית ולירושלים כאשר חברת טבע שנוסדה בירושלים נקלעת למשבר עמוק. אני תומך בעובדים ועומד לימינם ואנו נעשה כל שביכולתנו כדי שהעובדים של טבע בארץ בכלל ובירושלים בפרט לא יהיו אלו שישלמו את מחיר המשבר שעוברת החברה. אנו נפעל בכל הדרכים על מנת לשמור על מקומות העבודה והפרנסה של העובדים בירושלים ואני מקווה שההירתמות של כלל הגורמים תביא לבשורות טובות לעובדים ולירושלים".

קאר שולץ: "טבע תישאר חברה ישראלית"

בריאיון ל-TheMarker אמר מנכ"ל טבע, קאר שולץ, כי לא הופתע מהתגובה בישראל על ההחלטה לפטר 1,700 עובדים, והוסיף כי שוחח בנושא עם ראש הממשלה נתניהו. "הסכמנו שטבע צריכה להישאר חברה ישראלית. זה תורם הן לחברה והן למדינה", אמר. "צימצמנו את כוח האדם בכל העולם, כולל בישראל, אבל לא היתה לנו אופציה אחרת".

"זה כמובן מאוד עצוב להיות בסיטואציה שצריך להיפרד מכל כך הרבה עובדים טובים, אבל מהצד השני, חשוב לעשות את הכי טוב כדי להציל חברה שנמצאת בקשיים", הוסיף. "זה אתגר שלקחתי על עצמי במטרה לעשות את הכי טוב שאפשר לבעלי המניות וכן לעובדים שנשארים איתנו". (עמרי זרחוביץ')

יחימוביץ': "שתיקתו המדהימה של כחלון משולה לשתיקת שר ביטחון בזמן מלחמה"

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ': "ההודעה של טבע נראית כמו כתב חידה מניפולטיבי וציני שצופן בתוכו מטעני צד קטלניים. שתיקתו המדהימה של שר האוצר כחלון משולה לשתיקת שר ביטחון בזמן מלחמה, ומוטב שיתעורר מיד ויטפל באסון הכלכלי והחברתי מהגדולים שידעה המדינה.

"הצגת מספרי המפוטרים, שאף הם שקריים, כאילו היו הישג – הם תרגיל יחצ"ני שקוף של טבע. זה בדיוק הרגע שבו הברית הפוליטית בין כחלון וניסנקורן היתה אמורה לעבוד לטובת העובדים, אלא שבמקום זאת בוחר יו"ר ההסתדרות לפטור את שר האוצר מאחריות ומסייע לו להתחבא. שיטת הגזרים, המתנות והבקשות המנומסות לטבע - פשטה את הרגל, וזה הזמן של כחלון וניסנקורן לפעול לשלוף ביחד את המקלות, וליצור משוואה שתהפוך את הפיטורים לבלתי משתלמים לטבע. אלא שכרגע נראה ששניהם צועדים בדיוק לפי המתווה שטבע שיחקה במשחקי המלחמה הפנימיים שלה, שתורגלו לפני ההודעה". (צבי זרחיה)

עובדי טבע בהר חוצבים שורפים צמיגים מחוץ למפעל החברה

ב-15:45 - כ-200 עובדים יצאו ממפעל הטבליות של החברה בהר חוצבים בירושלים. העובדים שורפים צמיגים בחזית המפעל וחוסמים את התנועה באזור. מעל לזירת האירוע מיתמר עשן שחור סמיך. בשני המפעלים בירושלים - העבודה מושבתת. העובדים: "הודיעו לנו על סגירת המפעל כמה רגעים לפני הדלקת נרות חנוכה. במקום נרות, אנחנו מדליקים צמיגים". (שוקי שדה)

סמוך ל-16:00 כינס מארק סבג, סמנכ"ל משאבי אנוש בטבע, את עובדי המטה בפתח תקוה. עובדת במקום סיפרה: "שלחו לנו הודעה לקראת השיחה ובה אמרו לנו שבדיווחים בתקשורת היו הרבה אי-דיוקים ולא כל מה שמופץ באמת יקרה. בשיחה אמורים להגיד בדיוק כמה עובדים יפוטרו ומאיפה ולהכין אותנו למהלכים הבאים". (רפאלה גויכמן)

יונה פרטוק יו"ר ההסתדרות במרחב גליל עליון: "לאחר מאבק קשה ומתיש של שלושה ימים, תוך הפעלת לחץ בלתי פוסק על חברת טבע הצלחנו למנוע את סגירת מפעל טבע מיגדה בקרית שמונה, למרות החלטת הנהלת טבע החליטה שתעשה מאמץ למכור את המפעל.

"אנו בהסתדרות נמשיך להגן על כלל העובדים תוך שמירת זכויותיהם המלאות ותוך הגנה על ההסכם הקיבוצי שהושג בעמל רב. שלושה ימים רוויי פעילות, הפגנות והשבתות באו היום לידי ביטוי בהחלטה הזו. אנו מודים לעובדות והעובדים על שיתוף הפעולה ועל הנחישות לשמור על מקום עבודתם. רק שיתוף פעולה הדוק, ויצירת לחץ בלתי פוסק על כלל הגורמים במשק עשתה לנו אתה העבודה. תודה מיוחדת לוועד העובדים ולצוות שהוביל את המאבק". (נעה שפיגל)

יונה פרטוק (במרכז) מחוץ למפעל טבע בקרית שמונה, היום

התאחדות התעשיינים: "יום עצוב לתעשייה הישראלית ולעובדיה"

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש: "מדובר ביום עצוב לתעשייה הישראלית ולעובדיה. שוחחתי עם שר הכלכלה והתעשייה, עם יו"ר ההסתדרות ועם הנהלת החברה ובכוונתנו לנסות ולתת פתרון מידי ומהיר למפוטרים, כך שימצאו בית חדש בתעשייה הישראלית. הפיטורים הם החלטה עסקית שכפי הנראה מחויבת המציאות אבל אי אפשר להסתיר את העובדה שהמציאות היא עצובה ומדאיגה".

התאחדות התעשיינים תפתח החל משבוע הבא מרכזי מידע והשמה מרחביים לעובדים המפוטרים.

ברוש השמיע ביקורת ראשונה במשק על כוונת ההסתדרות להשבית חלקים ניכרים מהמשק ביום ראשון לאות סולידריות עם המפוטרים בטבע. לדבריו, "אני מבין את יו"ר ההסתדרות. עם זאת, אין שום אפקט להשבתת המשק בגלל קבלת ההחלטות בחברת טבע והשבתה כזו תפגע בהכרח בפעילות העסקית, בחברות הישראליות ובעובדיהן". (אורה קורן)

יו"ר ועדת הכספים: דיון נוסף בימים הקרובים - כדי לצמצם את מספר העובדים שייפגעו

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, שוחח בשעה האחרונה עם הנהלת טבע ואמר כי "כל עובד הוא עולם ומלואו וצריך להימנע מכמות כה גדולה של מפוטרים, ושמדובר במגה אירוע שיפגע באלפי משפחות".

ח"כ גפני אמר להנהלת החברה כי הוועדה בראשותו "תמשיך לעמוד לימינם על מנת לצמצם את כמות המפוטרים".

בהנהלת טבע אמרו לח"כ גפני כי המספרים שפורסמו בתקשורת אינם מדויקים וכי הם מנסים למזער נזקים בנושא סגירת המפעלים ופיטורי העובדים.

ח"כ גפני הוסיף כי "ועדת הכספים תקיים דיון נוסף בימים הקרובים, וכי תעשה כל צעד אפשרי כדי שמינימום עובדים ייפגעו". (צבי זרחיה)

בכיר לשעבר בממשלה: "טעינו כשלא ביטלנו את מסלול הטבות המס בחוק עידוד השקעות הון"

גורמי מקצוע בכירים בממשלה בחנו בשנים האחרונות את האפשרות לבטל את סעיף הטבות המס בחוק עידוד השקעות הון לאחר שהתברר כי הוא מקטין את הכנסות המדינה במיליארדי שקלים. כך אמר היום ל-TheMarker מקור בכיר לשעבר בממשלה. לדבריו, הנושא לא הגיע לביצוע כיוון שהמסקנה היתה שהמדינה לא היתה מקבלת הכנסות מידיות כתוצאה מהביטול. זאת כיוון שלחברות ממילא הסכמים לטווח ארוך, הפוטרים אותן מתשלומי מס מלאים.

הסכמים לקבלת הטבות מס מהמדינה עד כדי פטור מלא ממס חברות ניתנו בעבר לעשר שנים. ההערכות הן כי עד סוף העשור יתבטלו ההסכמים המחייבים הללו. עם זאת, בחוק עידוד השקעות הון קיים עדיין מסלול המעניק הטבות מפליגות לחברות ענק ללא כל התחייבות מצדן להעסקת עובדים לטווח ארוך, או להגדלת השקעות.

המקור אמר כי "זו היתה טעות. עדיף לבצע הורדת מס גדולה יותר לכלל החברות שתבטיח צמיחה מהירה יותר, מאשר למקד את הטבות המס בקומץ חברות ענק. לחלופין צריך היה לבטל את הטבות המס המפליגות לחברות הגדולות כדוגמת טבע ולחלק את הכסף לעסקים קטנים ובינונים בפריפריה. משם תגיע הצמיחה הרחבה והיציבה יותר למשק ולא מהשקעות של כמה חברות ענק. אנחנו רואים שגם חברות ענק כדוגמת טבע אינן מהוות עוגן בטוח של תעסוקה לאורך זמן. אומרים שהטבות המס מושכות חברות זרות, אבל זה לא מדויק. אילו חברות ענק הגיעו לכאן לפתוח מפעלי יצור בשנים האחרונות פרט לאינטל? מה שמושך אותן בימים אלה זה כח האדם האיכותי בישראל ולא הטבות המס".

ההצעה לבטל את הטבות המס לחברות ענק היט מהפכנית. עד כה בחנה הממשלה שינויים במסלולי ההטבות, בהם התניית ההטבה בתעסוקה, או קביעת רף של הטבה שמעליו תשלם החברה מס רגיל. כל החלופות נדחו מתוך תפישה, לפיה חברות יימנעו מהשקעה בישראל ויבחרו להשקיע במדינות אחרות בהן שיעורי המס נוחים יותר.

לדברי המקור, פיטורי הענק בטבע, שקיבלה מהמדינה הטבות מס בכ-20 מיליארד שקל מ-2006 יכולות להוות גם הזדמנות לבחינה מחודשת של מסלולי ההטבות בחוק עידוד השקעות הון והאם הם מתאימים למציאות המשתנה. (אורה קורן)

חבר ועד עובדי טבע: "הקטסטרופה נכונה. ההלם מוחלט וטוטאלי"

"ממה שאנחנו מבינים הקטסטרופה באמת נכונה. ההנהלה הודיעה שתפטר 14 אלף עובדים אם באמצעות פיטורים ואם באמצעות מכירות של מפעלים", אמר צחי ברמר, חבר ועד עובדי טבע מחוץ למטה החברה בפתח תקוה, שם מכונסים עובדי שיווק והנהלה.

"באתר פתח תקוה בלבד יפטרו כ-570 עובדים מתוך יותר מ-1,500 וכרגע אנחנו לא יודעים מי ומאיפה. אני עדיין בשוק. המספרים האלה הם אותם מספרים שהתרענו עליהם. העובדים כרגע חוששים לדבר כי הם חוששים להיות מזוהים עם זה. ההלם הוא מוחלט וטוטאלי. זה מפעל חיים של אלי הורביץ, אדם נהדר, וחבל שהמפעל נהרס.

"אם הממשלה ובייחוד שר האוצר ושר הכלכלה יתחילו לפעול כבר היום חלק מהגזירה תשתנה. העובדים מאחורי הוועד ויודעים שאנחנו עושים הכל. אנחנו מקבלים הרבה הודעות תמיכה. מדובר על טווח של 90 יום עד שיחלו הפיטורים. מההנהלה לא יצרו איתנו קשר ואנחנו מחכים שההסתדרות יעדכנו אותנו. סימני האזהרה קיימים שנים. היתה פה נהנתנות קשה וקרו דברים בצורה לא מבוקרת ובסוף העובדים הפשוטים משלמים.

"המנכ"ל ויגודמן הלך עם חבילת פיצוי הזויה. מנהל המו"פ שהודיעו שהולך בטוח ילך עם חבילה נעימה. מה שהוביל לקריסה זאת התנהגות מגלומנית של מנכ"ל שחשב שהוא יודע הכל וחוסר חשיבה מה יקרה עם הרכישה של אקטיביס. יש פה עובדים בגילאי 60 פלוס, אנשים חולים, זוגות שהכירו כאן ויכולים למצוא את עצמם ביחד בחוץ.

"שיהיה חג שמח, אבל האור שלנו כבה".

רונית גולן, חברת ועד: "אני כרגע מתרגשת וכאובה, לא שיערתי לעצמי שהפיטורים יהיו בכזה סדר גודל. 25% מעובדי חברת טבע הולכים הביתה. זאת שואה גדולה, המון משפחות שיכנסו למעגל העוני. אנשים שאני נמצאת איתם כבר 29 שנה. לחשוב על הרולטה הרוסית הזאת זה קשה. אחרי הרבה זמן קשה לקרוא את המילים שנכתבו. הוצאנו הודעה על שביתה בראשון בבוקר. יגיעו משפחות וילדים. אנחנו נמחה ככל שנוכל.

שי גרוסמן ועד עובדי פתח תקוה: "יכול להיות שהיה תרגיל תקשורתי עם מספר המפוטרים. העובדים מתכנסים במשרדים שלהם. התחושה פה איומה. יש פה אנשים שלא מכירים כלום חוץ מטבע. אנחנו מחכים לשיחה עם ניסנקורן.

"המנהלים השנה לא יקבלו בונוסים ודיווידנדים. זה היה צריך לקרות גם לפני שנה ויכל להציל עוד עובדים. אני 15 שנה בטבע. נכנס תיכף ישיבה דחופה של הוועד. מחכים שכחלון ושר הכלכלה כהן ירימו את הכפפה ויעזרו לנו.

"זאת חברה ציבורית, וזה מכעיס שהמדינה נתנה הטבות מס בלי נייר חתום שלא יהיו פיטורים וישמרו על העובדים. אני חושב שנוכל לשנות את רוע הגזרה אם הממשלה תתגייס. ראש הממשלה, שר האוצר ושר הכלכלה - זה עליהם. אני בן 40 עם ילד ומשכנתא. אני עוד פחות או יותר צעיר ומקסימום אצא לחפש עבודה. אנשים אחרים יאכלו אותה בגדול". (רפאלה גויכמן)

עובדי טבע בירושלים מכנסים אסיפת חירום

עובדי טבע מכנסים בשעה זו אסיפת חירום במפעל טבע ברחוב המרפא 2 בירושלים. זאת, לאחר שהודיעו לעובדים על סגירת המפעל.

ק', עובדת טבע בירושלים, סיפרה: "יש אווירת נכאים. כולם עצובים. היום בבוקר עובדים בכו במפעל. אני עובדת פה 8 שנים. זה גן-עדן. בטוחים, נופשים, כל מה שצריך. הבן שלי התקשר אלי בבוקר ושאל: אמא, סוגרים את המפעל?" (שוקי שדה)

ניסנקורן בתום הישיבה: "יום קשה לתעשייה בישראל"

"זה יום קשה לטבע ולתעשייה בישראל. ישבתי עם נציגי ההנהלה אני חושב שהתוכנית שלהם מוגזמת. צריך לצמצם את מספר העובדים שרוצים לשלוח הביתה, ולא פחות חשוב - להציל את כל המפעלים בארץ, וזו המטרה שלי.

"אנחנו ממשיכים כרגיל. ביום ראשון כל האתרים סגורים ויש שביתת סולידריות עם המשק והתעשייה בישראל". (טלי חרותי סובר)

פוזר הערפל סביב תוכניות טבע: 1,750 ישראלים יפוטרו בשנתיים הקרובות

מפגישת העדכון שערכה הנהלת טבע עם יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, עולה כי טבע מתכננת לפטר 1,700 עובדים במהלך 2019-2018.

על פי התוכנית ייסגר המפעל בירושלים, הנקרא על שם מייסד החברה אלי הורוביץ. האתרים שהתוכנית פוסחת עליהם הם טבע טק ברמת חובב וכן אתר החברה בכפר סבא - אתרים שכבר עברו תוכניות התייעלות באחרונה וזכו בשקט תעשייתי עד 2021 בהסכם שנחתם בין העובדים להנהלת החברה.

בשעה זו מעדכן יו"ר ההסתדרות את 11 ראשי הוועדים בחברה, אך השביתה הכללית בעינה עומדת.

לידיעה המלאה / טלי חרותי סובר

קאר שולץ, מנכ"ל טבע

"אני לא רוצה לחשוב שלילי, כולנו פה לקחנו משכנתאות והלוואות"

חגית זיו מקרית שמונה, אמא לשלושה ילדים שעובדת מזה כ-10 שנים בטבע מיגדה בקרית שמונה, סיפרה בשיחה ל"הארץ" כי מוקדם יותר עובדי המפעל חסמו את כביש 90, וכעת הם יושבים בכניסה למפעל, בלחץ. "אנחנו מקווים שהבשורה תפסח עלינו. יש חוסר ודאות. מקווים שנדע עד הצהריים לאן נושבת הרוח", אמרה. לדבריה, היא מעדיפה בינתיים לא לדמיין מה יקרה אם יפוטרו. "אני לא רוצה ללכת על הקצה הזה, אני לא רוצה לחשוב שלילי, כולנו פה לקחנו משכנתאות והלוואות כדי להגיע למקום טוב, מול הירוק".

היא הוסיפה כי "מבחינתינו כמשפחה אני חוששת. המצב פה לא מזהיר. אין מספיק עבודה אפילו למעט אנשים, קל וחומר לכזאת כמות של משפחות שיישארו חסרות כל. זה לא רק שאנחנו 230 עובדים, יש פה גם מסביב: עובדי הסעדה, הסעות, כוח אדם. זה יכול להכיל גם 1,000 משפחות שיקומו מחר בבוקר אל הלא נודע". בינתיים, היא אומרת, היא מקווה שהכל ייגמר במהרה: "מקווים שיתנו לנו רק לחשוב שזה היה חלום רע והוא יעבור. שנקום מחר ונחגוג את חנוכה. לא הצלחתי לשיר את שירי חנוכה בימים האחרונים".

מאיר בן אלול, אב לשניים מקרית שמונה שעובד במפעל 23 שנה, אמר כי "התחושות רעות מאוד. העובדים בוכים. פה לצעירים בפריפריה קשה למצוא עבודה, אז מה עם המבוגרים? המצב גרוע מאוד". בן אלול אומר שהוא כועס יותר על ראש הממשלה מאשר על טבע. "הממשלה היתה צריכה להעמיד להם (לטבע) אולטימטום, כל הצפון על ראש הממשלה. הוא אשם. אנשים לא יוכלו להישאר פה, איפה יקבלו אותם פה? ראש הממשלה היה חייב להתערב ולא לתת לטבע לקחת את העבודה להודו. אנחנו פה שומרים על הצפון, על המדינה, הילדים שלנו פה, למה הממשלה נותנת להם לעשות את זה? למה אין רשת בטחון לשמור עלינו?". (נעה שפיגל)

עובדי טבע מחוץ למפעל בקרית שמונהצילום: גיל אליהו

"אף אחד לא חסין, לא משנה עד כמה העובד טוב ותורם לחברה"

בשעות הצהריים המוקדמות, עוד הטרם הודיעה הנהלת טבע על תוכניות הקיצוץ שלה, יצאו כ-200 עובדי טבע במועצה האזורית נאות חובב להפגין על כביש הגישה למפעל. העובדים מעידים כי מאז התווספו הדיווחים בתקשורת על פיטורים המוניים, פקדה את המפעל אווירת נכאים עד כדי שיבוש שגרת יום העבודה. "אמרו לנו (ההנהלה אב"ז) שמי שמרגיש שצריך לנוח - יכול לעשות את זה. האנשים שקועים במחשבות ובלחץ ולא רוצים שיהיו תקריות בטיחותיות עקב זה", אמר ל"הארץ" משה כהן, מפעיל בפס הייצור במפעל.

כהן, בן 34 מבאר שבע, הוא המפרנס היחידי בבית לאחר שגם אשתו פוטרה משירות קבע בצה"ל לאחר עשור שבו שירתה. לזוג ארבעה ילדים ומשכנתא על סך 800 אלף שקל אותה לקחו בשנה שעברה. "לקחתי את המשכנתא בידיעה שיש לי הכנסה קבועה ואופק תעסוקתי, בידיעה שאני נמצא במקום טוב עם עתיד טוב, חברה שמרוויחה ושרוצה לתגמל את עובדיה בהתאם לרווחים", סיפר כהן. בנו הבכור של כהן בן ארבע, עובדה שגורמת לכהן להרגיש מעט "בר-מזל", משום שהחוויה המפוקפקת של העברת הבשורה לילדים נחסכה ממנו. "אנחנו חווים את הקיצוצים משני מכניסי המשכורת של הבית, אבל כמשפחה דתית אנחנו מתחזקים באמונה, בטוחים בקדוש ברוך הוא שידאג לנו לפרנסה".

המפעל עצמו מעסיק למעלה מ-1,000 עובדים, ולפי נתוני המועצה התעשייתית היא המעסיקה השנייה בגודלה במועצה. לפני מספר חודשים התרחש במפעל, שמייצר חומרים לתרופות של טבע, גל פיטורים מצומצם של כ-120 עובדים. העובדים שנשארו, חשבו כי צלחו את עננת הפיטורים, אולם עתה התקדר האופק ביתר שאת.

ז'אנה אולבסקי, תושבת באר שבע אף היא, בת 41, עובדת מזה 9 שנים ככימאית במעבדה במפעל. אולבסקי נשואה ולה ולבן זוגה ארבעה ילדים. "השמועות החלו לפני שבועיים ומאז זה גיהנום", סיפרה ל"הארץ", והוסיפה "עברנו כבר סבב פיטורים לפני חודשיים והיה מאוד קשה להפרד מהחברים, כשאתה יודע מה הרקע שלהם בבית והקשיים שאתם הם מתמודדים. עכשיו זה הגיע שוב ואנחנו מבינים שאף אחד לא חסין, לא משנה עד כמה העובד טוב ותורם לחברה".

על עצמה ועל החרדות המלוות אותה סיפרה אובלסקי כי "יש לי עוד תינוק בן שנה ושבעה חודשים, שזה הוצאות גבוהות, משכנתא, התחילו חרדות כלכליות. אתמול דיברתי עם הילדים שהתחילו לשאול כי שמעו כבר בחדשות, והסברתי להם שבתקופה הקרובה נקנה פחות דברים".

כמו רבים מעובדי המפעל, גם לאובלסקי יש טעם מר מפעולות ההנהלה שגרמו למצב הקשה בחברה. "הסיבה למצב של טבע נובעת מטעויות לא שלנו, ובכל זאת אנחנו נצטרך לשלם את המחיר. אני מבינה שאחרי גל הפיטורים הזה - יהיה מאוד קשה למצוא עבודה. אני מחכה לגזר הדין". אולבסקי סקפטית לגביי מציאת עבודה תואמת במידה שתפוטר, "אין הרבה משרות פנויות בתפקיד שלי וגם במפעלים כימיים שישנם - אין גיוסים", אמרה.

גלי מתתיהו מבאר שבע, בת 29, עובדת כבר 6 וחצי שנים בתור מהנדסת כימיה. "לי עצוב וכואב על אנשים שלא למדו, והם עשרים שנה פה, הם לא מכירים משהו אחר, יש להם משפחות, משכנתאות והתחייבויות. מאז אתמול אנחנו חיים משמועה לשמועה. אני חוששת לעתיד התעסוקתי שפה בדרום הוא גם ככה קשה ופחות מגוון".

העובדים העידו כי השעות שעד להכרזת ההנהלה על עתיד המהלכים הצפויים הינן מורטות עצבים, מלאות בחששות ופחדים. את חציהם, הפנו אף לנציג ההסתדרות בנגב, מאיר בביוף, כאשר בוויכוח שהתפתח בין הצדדים מחוץ למפעל, טען אחד העובדים כי ההסתדרות אינה תקיפה מספיק במהלכים עליהם הכריזה, וכי הייתה צריכה לצאת להשבתת בזק של המשק. (אלמוג בן זכרי)

ח"כ רחל עזריה: "לא יכול להיות שירושלים תספוג את עיקר הפיטורים"

ח"כ רחל עזריה (כולנו), יו"ר ועדת הרפורמות, לשעבר סגנית ראש העיר ירושלים: "פיטורי 851 עובדים ירושלמים וסגירת שני מפעלי הדגל של חברת טבע הם מכה אנושה לעיר שתעסוקה היא האתגר המרכזי שלה. לא יכול להיות שירושלים תספוג את עיקר הפיטורים בחברה, דבר שיפגע דרמטית בתעסוקה האיכותית בעיר.

"אני קוראת להנהלת טבע, חברה עם מקורות ירושלמים ענפים, לשקול מחדש את ההחלטה האומללה הזאת. רק לפני שבוע חגגה כל הארץ את הכרת ממשלת ארה"ב בעיר הבירה שלנו, אבל בירושלים יש גם אזרחים שצריכים תעסוקה ולא רק הצהרות".

עובדי הנגב והגליל לא יפוטרו

שר הכלכלה, אלי כהן התייחס היום לפיטורים בטבע, ואמר כי החברה הוציאה את עובדי הפריפריה ממעגל המפוטרים.

לדבריו, "בעקבות הפניות והשיחות עם הנהלת טבע הודגשה המחוייבות שלה לעובדים בכלל ולפריפריה בפרט, והיא הוציאה את עובדי הנגב והגליל ממעגל הפיטורים. נמשיך לפעול מול החברה לצמצום הפיטורים בשאר האיזורים". (אורה קורן)

שר הכלכלה, אלי כהןצילום: עופר וקנין

חבר דירקטוריון יצא ממטה החברה - בקרוב ההכרזה על היקף הפיטורים

שיירה של מרצדסים ולקסוסים של דירקטורים ובכירים בחברה עזבו את המטה בפתח תקוה זמן קצר לפני הודעת ההנהלה בנוגע להיקף הפיטורים. חבר הדירקטוריון מורי גולדברג יצא ממטה החברה במונית, ניסה לחמוק מהנוכחים מחוץ למבנה וסירב לענות לשאלות עיתונאים. גם חבר הדירקטוריון דן זיסקינד עזב את המטה דקות ספורות לפני מתן ההודעה מטעם ההנהלה. (רפאלה גויכמן)

מורי גולדברג יוצא ממטה טבעצילום: רפאלה גויכמן

עלות השביתה ביום ראשון: מאות מיליוני שקלים

גורמים באוצר מעריכים כי עלות השביתה, שעליה הכריזה ההסתדרות בעקבות המשבר בטבע, תהיה מאות מיליוני שקלים. השביתה תתקיים בראשון עד 12:00, ובין השאר תכלול רשויות מקומיות וגופ שלטון מקומי, בתי חולים ממשלתיים, בנקים ונמלים.

מפרוץ המשבר ועד כה לא הגיבו במשרד האוצר למתרחש בחברה, ושר האוצר משה כחלון אף סירב להתייחס לדברים. זאת, על רקע התערבותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהתקשר למנכ"ל טבע והפציר בו לצמצם את הפגיעה בעובדים הישראלים. (טלי-חרותי סובר)

נתניהו שוחח עם מנכ"ל טבע

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח לפני זמן קצר בטלפון עם מנכ"ל חברת טבע, קאר שולץ. נתניהו אמר לשולץ שהוא מודאג ממצב החברה, וביקש שטבע תמזער ככל שניתן פגיעה בעובדים הישראלים, ובייחוד באלה המתגוררים בפריפריה בפריפריה.

לידיעה (נעה לנדאו)

ראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן

"הטבות המס של טבע לא הוקדשו למחקר ופיתוח - אלא למסע הימורים"

"כוונת טבע לפטר 3,300 עובדים לאחר שנים של הטבות מס שערורייתיות מהמדינה מוכיחה את כישלון התפיסה הקפטיליסטית החזירית" - כך אמר היום רמי הוד, מנהל המרכז הרעיוני של קרן ברל כצנלסון ומנכ"ל המכללה החברתית-כלכלית, בהתייחסו לגל הפיטורים הצפוי בחברת טבע.

"בכירי טבע קיבלו במשך שנים ארוכות שכר בסיס של מיליונים, אופציות, בונוסים ומצנחי זהב. כשהחברה מגיעה עכשיו למשבר בגלל ההחלטות הניהוליות הגרועות וההימורים הפיננסים שהם עצמם קיבלו, במקום לתבוע מהם להחזיר חלק מהכסף - החברה מפטרת אלפי עובדים.

"הטבות המס המופרזות שטבע קיבלה", הוסיף הוד, "לא הוקדשו למחקר ופיתוח ובישראל אלא לשכר בכירים שערורייתי, ולמסע של הימורים פיננסיים לטובת בעלי המניות.

"עם כל הכבוד למבצע ההוזלות על מנשאים ומסחטות מיצים שמשווקים שר האוצר וראש הממשלה, תפקידם הוא להתערב במשבר, למנוע את הפיטורים ולומר לחברה שקיבלה מיליארדים של הטבות מס, שפיטורי עובדים יעלו לה ביוקר". (טלי חרותי סובר)

צילום: Ronen Zvulun / REUTERS

בכירי טבע מגיעים לבית ההסתדרות

ברגעים אלה ממש הגיעה הנהלת טבע לבית ההסתדרות, לישיבת עדכון סגורה עם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. פרטים בהמשך. (טלי-חרותי סובר)

מרק סבג, מנהל משאבי אנוש בטבע, מגיע לבית ההסתדרות
אורלי פסקל, מנהלת משאבי אנוש של טבע בישראל ויניב לוי, דובר ההסתדרות

מנכ"לי חברות היי-טק לעובדי טבע: נשמח לקלוט כל עובד פוטנציאלי

תעשיית ההיי-טק מתגייסת למען מפוטרי טבע. מנכ"לים של כמה חברות – בהן יוטפו, פיוניר, קלטורה, וקורטיקה, בידלגו, אינראקטיב, ווינדוורד ו-וויביטז – הפיצו מכתב הקורא למפוטרי טבע להיקלט בחברותיהם.

"כמו כל עם ישראל, התעוררנו למציאות שחברת טבע החליטה והודיעה על פיטוריהם של אלפי עובדים בישראל. אולי החברה הכי 'ישראלית' שצמחה פה בעשורים האחרונים. החברה החליטה לחסל פעילויות שלמות בארץ והודיעה על כך בהודעה לקונית לבורסה", כתבו המנכ"לים לעובדי טבע.

"ואתם העובדים - מה אתכם? אנו מאמינים שכל סוף הוא התחלה חדשה. גם את חלקינו פיטרו מחברות היי-טק במהלך השנים, אך לעתים זה גורם לחשוב אחרת. לצאת מאזור הנוחות שלי ולחשוב איך אני יכול למקסם את הפוטנציאל שלי ושל האנשים שמסביבי. לכן אנו מציע לכם לבדוק מה קורה עם הסטארטאפים הישראלים. נכון לעכשיו, ההייטק הישראלי צמא לגיוס מאות ואלפי עובדים חדשים למשרדים שונים, בהם אנשי פיתוח ותכנות, מכירות, ניהול לקוחות ושיווק ועוד.

"מי שרוצה להיות חלק ממשהו ישראלי, גדול, משפיע ולאורך זמן מוזמן לפנות אלינו. להתראות בקרוב, נשמח לקלוט כל עובד פוטנציאלי". (טלי חרותי-סובר)

עובדי מפעל טבע בפתח תקוהצילום: ניר קידר

אלה המוסדות והשירותים שיושבתו ביום ראשון

"זה אבסורד שחברה שמחסלת את עסקיה בישראל, קיבלה מהמדינה מענק של כ-10 מיליון שקל על כל עובד שהולך עכשיו הביתה, אנו מדברים על הטבות מס בשווי 22 מיליארד שקל בשנים האחרונות", כך אמר יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, בפתח הדיון הדחוף שהתקיים בוועדת תיאום וביצוע של ההסתדרות בסוגיית הפיטורים ב טבע .

בתום דיון זה כונסו ישיבות דחופות בכל מוסדות ההסתדרות, בהם פורום הנהגת הארגון ובית הנבחרים, וכל הערכאות הצביעו ואישרו את הצעת ההחלטה של יו"ר ההסתדרות ניסנקורן לצאת לצעדי מחאה וסולידריות לנוכח המשבר הכבד בחברת טבע ובתעשייה בישראל.

ביום ראשון עד השעה 12:00 ההסתדרות תשבית את כל המשק לאות סולידריות.

בתוך כך, ההסתדרות הקימה ועדת חריגים והגבילה את השביתה בנתב"ג לטווח השעות 12:00-08:00 בלבד. כמו כן, ההסתדרות תפרסם החרגות נוספות בנוגע לתחבורה הציבורית על מנת להקל על ציבור החיילים ביום א'. (טלי חרותי-סובר)

הרשימה המלאה:

הרשימה המלאה:

מוסדות ממשלתיים: הממונה הראשי על השכר במשרד האוצר; הממונה הראשי על יחסי העבודה – במשרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים; נציב שירות המדינה; כנסת ישראל; הרשות הארצית לכיבוי והצלה.

רשויות מקומיות והשלטון המקומי: מרכז השלטון המקומי והרשויות המקומיות; עיריית ירושלים; עיריית תל-אביב; עיריית חיפה; מרכז המועצות האזוריות והמועצות האזוריות; ארגון המועצות הדתיות והמועצות הדתיות; איגודי ערים לביוב ואיכות הסביבה; הוועדות לתכנון ובנייה; תאגידי המים שליד הרשויות המקומיות; חברות עירוניות.

רשויות ממשלתיות: רשות המסים בישראל (לרבות מס הכנסה ומיסוי מקרקעין, מכס ומע"מ ושע"מ); בנק ישראל; רשות החברות הממשלתיות וכלל החברות הממשלתיות; רשות מקרקעי ישראל; רשות המים לישראל; הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה; האפוטרופוס הכללי; מיפוי ישראל; המוסד לביטוח לאומי; שירות התעסוקה; רשות לחדשנות טכנולוגית (מתימו"פ); כאן - תאגיד השידור הציבורי; הרשות לניירות ערך; הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים; הרשות השניה לרדיו וטלויזיה; רשות שמורות הטבע והגנים הלאומיים; מכון התקנים הישראלי; מגן דוד אדום לישראל (מד"א); רשות העתיקות; רשות שדות התעופה; עמידר.

חברות ממשלתיות: עמיגור; עמיתים - קרנות הפנסיה הוותיקות; קמ"ג; ממ"ג; אזרחים עובדי צה"ל; חלמיש; פרזות; החברה לפיתוח הרובע היהודי בירושלים; הטלויזיה החינוכית; קרן קיימת לישראל; קרן היסוד; הסוכנות היהודית; התעשייה האווירית לישראל; התעשייה הצבאית לישראל; עשות אשקלון תעשיות בע"מ; החברה לאוטומציה בשלטון המקומי; החברה לאיכות הסביבה ברמת חובב; חקר הימים והאגמים; מכון גיאופיזי; קרן מפעלי שיקום; המשקם; משען; חברת גני יהושוע; מפעל הפיס; המועצה להסדר המורים בספורט; לשכת עורכי הדין; ויצ"ו; נעמ"ת; רשת אורט; רשת עמל; אק"ים; האגודה למען החייל; גחלת; המועצה לייצור ושיווק ירקות; המועצה לייצור ושיווק צמחי נוי; המועצה לענף הלול.

בתי החולים הממשלתיים: בית חולים איכילוב; בית חולים כרמל; בית חולים בני ציון; בתי חולים שערי צדק ירושלים; בית חולים הדסה עין כרם; שרותי בריאות כללית; ש.ל.ה; כללית הנדסה רפואית; קופ"ח מאוחדת.

המוסדות להשכלה גבוהה (המל"ג): האוניברסיטה הפתוחה; האוניברסיטה העברית; אוניברסיטת תל אביב; אוניברסיטת חיפה; אוניברסיטת בר אילן; אוניברסיטת בן גוריון; הטכניון; מכון ויצמן למדע; מכללת סמינר הקיבוצים.

מוסדות חינוך חקלאיים ופנימייתיים: המוסד לבטיחות ולגיהות; מוזיאון הארץ; מוזיאון ישראל ירושלים; מוזיאון ארץ –ישראל – ת"א; מוזיאון ת"א לאומנויות; מוזיאון בית התפוצות.

מוסדות פיננסיים: ויזה כאל; ישראכרט לאומי קארד; איגוד מערכות – (חברת מחשוב של בנק איגוד); מחיש – (חברת מחשוב של בנק מזרחי); כלל; מגדל חברה לביטוח; AIG; הפניקס; אקסלנס נשואה; שירביט; דקלה; שלמה חברה לביטוח; מנורה מבטחים; בנק איגוד; בנק אוצר החייל; הבנק הבינלאומי ופאג"י; בנק דיסקונט; בנק דיסקונט למשכנתאות; בנק יהב; בנק ירושלים; בנק לאומי לישראל; בנק מזרחי; בנק מסד; בנק מרכנתיל; בנק ערבי ישראלי; בנק הפועלים; ברינקס; הבורסה לניירות ערך.

אנרגיה, תשתיות ותחבורה: קצא"א; בז"ן; פז"א; דלק פי גלילות; סונול; ספרינט מוטורס; טן חברה לדלק; בזק חברה ישראלית לתקשורת בע"מ; פלאפון תקשורת; בזק בינלאומי; בזק אונליין; סלקום נטוויזין; דינמיקה סלולר; פרטנר; הוט מובייל; פי. איץ. אי; רפא"ל; חברת נמלי ישראל; חברת נמל חיפה; חברת נמל אשדוד; חברת נמל אילת; נמל חדרה; נמל מספנות ישראל; חברת חשמל לישראל; חברת הדואר; רכבת ישראל; מקורות; חברת נתיבי ישראל (מע"צ); החברה הלאומית לאספקת פחם; נתיבי הגז הטבעי לישראל; חברת נתיבי איילון; אגד; אגד היסעים; דן; דן בדרום; דן בצפון; UPS; הרכבת הקלה בירושלים; דלק שינוע; MX1; סאפ ; מבניר.

מפעל טבע ברמת חובב, הבוקר

הפגנת עובדי טבע

עובדי טבע צועקים לעבר נציג ההסתדרות מאיר בביף בעת נאומו ומפגינים בכניסה למפעל

התנועה הליברלית החדשה: "אזרחי ישראל ישלמו את מחיר הפופוליזם"

בועז ארד, ממייסדי התנועה הליברלית החדשה: "האיום המקומם של ההסתדרות הוא עוד דוגמה לאופן שבו הכוח המופרז של ההסתדרות גורם לכל אזרחי ישראל לשלם את מחיר הפופוליזם. צריך לזכור – טבע היא חברה פרטית המצויה במשבר ומבקשת להתייעל גם באמצעות פיטורי עובדים כואבים מאוד.

"הטבות המס שהעניקה מדינת ישראל לטבע לאורך השנים, לא יכולות לשמש עילה שתמנע מהחברה להתייעל ובפועל, להביא לקריסתה. לכן, כל רטוריקה שמגדירה את המהלך ההכרחי כ'פיגוע', 'מעשה טרור' או אפילו 'פשע', היא דמגוגיה בעייתית המתעלמת באופן מוחלט מהניסיון להציל את החברה שאם יעלה יפה – יוכל להמשיך ולשפר את חיי אזרחי ישראל המושקעים בחברה באמצעות חסכונות וקרנות פנסיה והנהנים הרבים הנשכרים מפעילותה הרווחית".

העובדים ברמת חובב הפסיקו את העבודה ומפגינים בשער המפעל

עובדי מפעל טבע ברמת חובב עזבו ב-11:00 את עמדותיהם והתכנסו בשער המפעל, במחאה על הפיטורים הצפויים במפעלי החברה בארץ. העובדים יקיימו הפגנת מחאה בליווי יו"ר מרחב הנגב, מאיר בביוף. (אלמוג בן זכרי)

עובדי מפעל טבע ברמת חובב נוטשים את המפעלצילום: אליהו הרשקוביץ

גורמים בטבע לגלי צה"ל: "תגובת ההסתדרות גרמה להנהלה לזוז"

גורמים בטבע לגלי צה"ל: "תגובת ההסתדרות גרמה לעבודת מטה מאומצת של ההנהלה לאורך כל הלילה, יש אישור כי מספר המפוטרים יהיה קטן משמעותית ממה שתוכנן עד אתמול. הפגישה עם ההסתדרות הוקדמה ל- 12:30".

מפעל טבע ברמת חובבצילום: אליהו הרשקוביץ

איך ייראה היום של טבע

למעלה מ-6,000 עובדי טבע הגיעו היום למפעלים, אבל הרבה עבודה אין שם, כך עולה משיחות עם עובדים. בשני אתרים – רמת חובב וקריית שמונה מתקיימות הפגנות .

כולם מחכים לפגישת הנהלת טבע עם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. ההנהלה אמורה להגיע לבניין ההסתדרות בת"א בשעה 12:30 לעדכון. בהסתדרות מניחים שמדובר בפגישה קצרה, מכיוון שאין כוונה לפתוח היום במשא ומתן. מיד לאחר מכן תוציא ההסתדרות הודעה מפורטת ויחלו התייעצויות עם 11 ראשי הוועדים שרובם נמצאים כרגע בשטח.

ב-15:00 אמורה ההנהלה להתכנס במטה טבע בפתח תקווה לשיחת תידרוך עם המנכ"ל.

הלו"ז המתוכנן

בוקר – הפגנות באתר קרית שמונה ונאות חובב

12:30 – פגישת הנהלה ויו"ר ההסתדרות בבית ההסתדרות בתל אביב

מיד לאחריה – תצא הודעה מפורטת מטעם ההסתדרות, ויחלו התייעצויות עם ראשי הוועדים.

15:00 – שיחת עדכון של המנכ"ל, מטה טבע בפתח תקווה.

(טלי חרותי-סובר)

מפעל טבע בירושלים. מי שהיה חשוף למניה השנה — נפגעצילום: אי־אף־פי

מאות עובדי טבע מפגינים בקרית שמונה

מאות מעובדי טבע בקרית שמונה מפגינים בשעה זו מחוץ לשערי המפעל באזור התעשייה הצפוני של העיר וחוסמים את שעריו. בדקות הקרובות ייצאו העובדים, מלווים ביו"ר ההסתדרות במרחב גליל עליון יונה פרטוק ותושבים מהעיר ומהסביבה, לצעדת מחאה בכביש מס' 99.

במפעלי טבע בכל רחבי הארץ נערכים להודעת ההנהלה היום (ה') בצהריים שבה יתבהר היקף הפיטורים בקרב עובדי טבע בישראל. במהלך היום צפויות הפגנות של עובדי טבע במוקדים שונים. (נעה שפיגל)

עובדי טבע מפגינים בקרית שמונהצילום: גיל אליהו

ההודעה בוואטסאפ של עובדי טבע

היום שלח ועד עובדי טבע הודעה לכלל העובדים במטרה לחזקם ולהכינם לשלבים הבאים במערכה, בהם הפגנות והשבתת המפעלים ביום ראשון.

"עובדות ועובדים אלופים", נכתב בהודעת הוועד. "היינו אתמול בערב במסיבת העיתונאים של אבי ניסנקורן בהסתדרות. ההחלטה כרגע היא להשבית את המשק הישראלי כולו כאות סולידריות. שביתה בקנה מידה כזה היא דבר לא מידתי, לא הגיוני, ובדיוק הדבר שצריך!!

"פיטורים חד צדדיים של המוני עובדים בישראל גם הם דבר לא מידתי, לא הגיוני ולא מוצדק. התגובה של ההסתדרות היא תגובה בהחלט הולמת וברשותכם אפילו מרגשת, זה בדיוק מה שרצינו, תגובה חד משמעית.

"ומה עכשיו? ראשית, ההחלטה היא שכל אתרי טבע בישראל יושבתו שביתה מלאה ביום ראשון. כולנו תקווה שבמהלך 48 השעות הקרובות הנהלת טבע תתעשת, תעצור לרגע את הסוסים הדוהרים, ותשב לדבר איתנו. אנחנו נערכים כרגע בכל מקרה לשביתה של יום ראשון. חלקנו נמצא במשטרה על מנת לקבל רשיון להפגנה, חלקנו קונה בריסטולים לשלטים, ועוד ועוד. בשעות הקרובות נוודא את כל הפרטים ונשלח לכם הוראות לקיום השביתה ביום ראשון.

"תרימו את הראש חברים יקרים, לא עשינו שום דבר רע שהביא את טבע למצבה הנוכחי", סיכם הוועד את ההודעה לעובדים. (נעה שפיגל)

עובדי טבע מתכנסים בפתח תקוה, הבוקרצילום: ניר קידר

פרשנות: בדרך לחיסול טבע בישראל

פיטורי הענק שעליהם אמורה להכריז מחר (ה') הנהלת טבע יתנו את האות לפתיחת קרב גדול מול עובדי החברה, ההסתדרות והמערכת הפוליטית — מהסוג שיש במקרים שבהם מפעל קטן בפריפריה עומד להיסגר, בהבדל אחד גדול: מספר המפוטרים המתוכנן כאן הוא פשוט עצום, והחשש הוא שזוהי רק ההתחלה לקראת חיסול הפעילות של טבע בישראל.

טבע אינה עומדת להיסגר, אבל היא נלחמת על חייה. לחברה יש שתי בעיות עיקריות שמכתיבות את הצורך בתוכנית התייעלות אגרסיבית שתאפשר לה לשרוד: חוב פיננסי עצום של 35 מיליארד דולר, שרובו נוצר לפני שנתיים כשרכשה את חברת אקטוויס ג'נריקס תמורת 40.5 מיליארד דולר; ואיבוד הבלעדיות שהיתה לה שנים רבות בשיווק תרופת הקופקסון לטיפול בטרשת נפוצה — שאחראית על רווחיותה הגדולה במהלך השנים ועל הפיכתה לחברה גלובלית שרכשה חברות ברחבי העולם במיליארדי דולרים, מוכרת בעשרות מדינות ומתחרה עם חברות התרופות הגדולות בעולם.

לפרשנות המלאה על מאבק הפיטורים הגדול ביותר זה 30 שנה / סמי פרץ

מפעל טבע צילום: עופר וקנין

בעקבות הפיטורים בטבע: שביתה במשק ביום ראשון

משבר הפיטורים בטבע הוביל להחלטה דרמטית של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן: המשק יושבת ביום ראשון הקרוב, לכמה שעות. השביתה תכלול את נתב"ג, משרדי הממשלה, קופות חולים, הבנקים, הבורסה, תחבורה ציבורית ועוד. ההסתדרות לא החליטה עדיין באילו שעות תתקיים השביתה. במקביל יושבתו גם כל מפעלי טבע בישראל.

>> לידיעה המלאה על השביתה המתוכננת ביום ראשון

ניסנקורן אמר במסיבת עיתונאים בתל אביב: "טבע, ספינת הדגל של התעשייה הופכת לסמל של חורבן התעשייה הישראלית. טבע שקמה על הראש הישראלי, על המצאה של מכון ויצמן, שקידם את הכחול לבן, זונחת את העקרונות שלה כחברה ישראלית. נוטשת את החזון של מייסדיה. מייסדי טבע מתהפכים בקברם. זה לא היה קורה אם הם היו בהנהלת טבע". ׁׁ(עמרי זרחוביץ')

במשרד האוצר וברשות המסים מזועזעים - איפה הם היו לפני שנתיים?

בכירים בממשלה ובהסתדרות סופקים עכשיו כפיים ושואלים "איך זה יכול להיות שחברה שקיבלה הטבות במיליארדי שקלים יורקת למדינה בפרצוף ומפטרת אלפי עובדים". אבל התרחיש הזה בדיוק הונח על שולחנם לפני שנתיים וחצי, והם בחרו לקבור אותו קבורת חמור.

הכוונה היא להצעת מיעוט שהועלתה בצוות בין־משרדי בראשות מנכ"לית משרד האוצר לשעבר, יעל אנדורן, שבחן שינויים בחוק לעידוד השקעות הון. הצוות הגיש את המלצותיו ביוני 2015. אחת ההמלצות שהתקבלה פה אחד היתה הטבות חדשות למשיכת חברות בעלות קניין רוחני לישראל, בתקווה שניתן יהיה לגבות מהן מסים.

המלצה נוספת, שאותה הובילו אנדורן ויואל נוה, אז הכלכלן הראשי של משרד האוצר, היתה להתנות הטבות מס מפליגות שמקבלות מדי שנה 10–20 החברות המוטבות ביותר, לדוגמה בכך שיתחייבו להעסיק כמות מוסכמת של עובדים, או לבצע השקעות מעל רף שהחוק יקבע.

לו הצוות היה מאמץ את ההמלצה, טבע לא היתה יכולה לבצע כיום את הפיטורים ההמוניים בכזאת קלות. היא היתה צריכה לצמצם אותם משמעותית, או להחזיר הטבות יחסיות להיקף הפיטורים במיליארדי שקלים.

לפרשנות המלאה על מחדל המדינה בקריסת טבע / אורה קורן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"

צילומי רחפן מפרץ חיפה

הם חיים על "חבית חומר נפץ", המשקיעים רואים שם פוטנציאל