שוברים את הכלים: שביתה כללית במשק בעקבות פיטורי הענק בטבע

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הודיע על שביתה כללית ביום א' - לכמה שעות: "מחסלים את טבע בישראל". ניסנקורן דורש מהממשלה להתערב בכוונת הנהלת טבע לפטר אלפי עובדים ולסגור מפעלים

עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, במסיבת העיתונאים הערב
יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, מכריז על השביתהצילום: תומר אפלבאום
עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'

משבר הפיטורים בטבע הוביל להחלטה דרמטית של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן: המשק יושבת ביום ראשון הקרוב, לכמה שעות. השביתה תכלול את נתב"ג, משרדי הממשלה, קופות חולים, הבנקים, הבורסה, תחבורה ציבורית ועוד. ההסתדרות לא החליטה עדיין באילו שעות תתקיים השביתה. במקביל יושבתו גם כל מפעלי טבע בישראל.

ניסנקורן אמר במסיבת עיתונאים בתל אביב: "טבע, ספינת הדגל של התעשייה הופכת לסמל של חורבן התעשייה הישראלית. טבע שקמה על הראש הישראלי, על המצאה של מכון ויצמן, שקידם את הכחול לבן, זונחת את העקרונות שלה כחברה ישראלית. נוטשת את החזון של מייסדיה. מייסדי טבע מתהפכים בקברם. זה לא היה קורה אם הם היו בהנהלת טבע.

>> תחילת הסוף של טבע: כך זה נראה מבפנים

"לא נתפש איך דירקטוריון טבע שקם על בסיס החזון הישראלי של פיתוח תרופות ישראלי ותעשייה מצליחה - לא ייתכן שהדירקטורים לא רועדים, ולא מבינים שהם מחסלים את טבע בישראל. עשרות אלפי משפחות תלויות בטבע. מי שאשם במחדל זה רק הדירקטוריון וההנהלה. הם טעו בעשרות מיליארדי דולרים. ידעו להכניס לכיסם מאות מיליוני שקלים. המנכ"ל הנוכחי קיבל 20 מיליון דולר. היחידים שנושאים בעלות הזאת הם העובדים. זורקים את העובדים. הם לא קיימים.

ניסנקורן המשיך: "זו פשוט בושה. הצעד הראשון זה פיטורי עובדים בישראל. טבע נהנתה מהטבות מס של 22 מיליארד שקל מאז שנת 2006. הם מפנים עורף למדינה ולאזרחיה. הממשלה לא יכולה למלא את פיה מים ולעמוד מנגד. כמו שידעה לתת את ההטבות - עכשיו היא צריכה למצוא פתרון".

לדברי ניסנקורן, "כל ממשלת ישראל חייבת להיות מעורבת ולפתור את המשבר. זה משבר גדול וסימבולי מדי, נקודת מפנה לתעשייה הישראלית".

חברת טבע, אחת המעסיקות הגדולות בתעשייה הישראלית, תפרסם מחר (ה') את התוכנית האסטרטגית שלה, שתכלול פיטורים של אלפי עובדים, סגירת מפעלים, ומכירה של מפעלים נוספים. החברה מעסיקה כ-6,800 עובדים בשבע ערים בישראל, ומספר המפוטרים עשוי להגיע לכ-3,000 איש.

הקיצוצים הם חלק מתוכנית שיציג מחר בצהריים המנכ"ל החדש של החברה, קאר שולץ, שנכנס לתפקידו לפני כחודש וחצי. מטרת התוכנית היא לייצב את מצבה הפיננסי של טבע, שמתמודדת עם חוב של 35 מיליארד דולר. טבע אמורה לפרוע חובות בסך 9.1 מיליארד דולר ב-2019-2018, במציאות שבה תזרימי המזומנים שלה מתכווצים לאור גידול בתחרות בשוק הגנרי. ויתור על מוצרים ושווקים לא רווחיים, וכן חיסכון בעלויות הייצור, עשויים לספק לחברה מקור לחיסכון.

מי שמשלם את המחיר הכבד על הטעויות שביצעה ההנהלה הם עובדי החברה, שמעסיקה בעולם כ-57 אלף עובדים (נכון לסוף השנה שעברה). 12% מהעובדים הם בישראל, 18% בארה"ב, 42% באירופה והשאר במדינות אחרות בעולם. החברה אף הגדילה את מספר העובדים ב-32% בתוך שנתיים, בין השאר בגלל רכישת אקטיוויס שהוסיפה כ-10,000 עובדים לחברה. עלות השכר השנתית של עובדי החברה היא 4 מיליארד דולר, שכמובן לא מתחלקת באופן שווה בין העובדים. בישראל יש לטבע פעילות ייצור נרחבת, לצד פעילות מחקר ופיתוח ומטה מנופח שיושב בפתח תקווה וכולל כ-1,300 איש.

החברה תפרסם הודעות רשמיות רק מחר - וצפויה לערוך שיחת ועידה עם המשקיעים. ואולם הדיווחים בעיתונות הישראלית על תוכניות ההנהלה הותירו את העובדים עם הרבה סימני שאלה. גם בהדלקת נרות שנערכה שלשום ובה בירך המנכ"ל קאר שולץ חלק מעובדי החברה, הוא לא סיפק תשובות.

צחי ברמר, העובד בטבע 23 שנה ומשמש כחבר ועד עובדי ההנהלה במפעל פתח תקווה, אמר כי "אנחנו מקווים שמישהו מהנהלת טבע יידע להפעיל היגיון בריא. אנחנו רק קוראים בתקשורת. כל יום הנתונים יותר ויותר קשים. אני בטוח שאלי הורביץ היה עצוב על מה שקורה היום בטבע. עד לפני 3 שבועות הכל היה בהידברות. כרגע מה שמתנהל - כאילו אנחנו לא קיימים. למה הם עושים את זה באופן הזה? השיטה האמריקאית".

שי גרוסמן, גם הוא חבר ועד במפעל פתח תקווה, אמר כי "לא ייתכן שמנהלים שעוזבים מקבלים מיליוני דולרים, ועובדים מן השורה יוצאים בלי כלום ונזרקים לרחוב. את הטבות המס הם מקבלים בישראל, לא בהודו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר