משאבי טבע שכרה את מוטי שרף - היחצ"ן של הבורסה

על רקע דבריו של יו"ר רשות ני"ע אתמול, שהביאו לאבדן יותר ממחצית שוויה של החברה - החליט מנכ"ל משאבי טבע כי הוא זקוק לניהול תקשורתי על ידי איש מקצוע ■ החברה בחרה במשרד שרף תקשורת, המייצג גם את הבורסה

גיא ארז
גיא ארז
ביטקוין
צילום: DADO RUVIC/רויטרס
גיא ארז
גיא ארז

התבטאותו של יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, כנגד תופעת "מניות הביטקוין", הביאה אתמול לקריסה בשוויין. מניות משאבי טבע ו פנטזי נטוורק - שמאז הכריזה כל אחת מהן על מעבר לפעילות בתחום הבלוקצ'יין עוררו עניין רב בשוק ההון המקומי - צנחו בעשרות אחוזים במחזורי מסחר גבוהים במיוחד.

מניית משאבי טבע, שאף הוזכרה בשמה בנאומו של האוזר, איבדה יותר ממחצית משוויה אתמול, לאחר זינוק של אלפי אחוזים בחודשיים האחרונים. הדרמה שהתחוללה במהלך המסחר במניה בשעות הבוקר, שייתכן שהיוותה את יריית הפתיחה במאבקי הרגולטורים השונים מול התופעה, הביאה את מנכ"ל משאבי טבע, רועי סבג, לפנות ליועץ תקשורת שיטפל בענייניו.

סבג, המתגורר בארה"ב ומחזיק בעצמו במחצית מהון המניות של משאבי טבע, החליט כי הוא זקוק למשרד יחסי ציבור שינהל עבורו את הנושא. סבג פנה למשרדם של מוטי שרף ושרון צ'צ'יק, ''שרף תקשורת'' - אחד ממשרדי היח"צ הגדולים בישראל. בין לקוחות המשרד נמצאת גם הבורסה בתל אביב. אין מניעה כי משרד המייעץ לבורסה יימנע מייצוגן של חברות הנסחרות בה, אך המקרה הנוכחי מעט שונה. הבורסה לא מהווה רק פלטפורמה ו'תשתית' למסחר במניות, אלא תידרש בקרוב לפעילות אקטיבית בנושא המסחר במשאבי טבע, בשני נושאים שונים.

הנושא הראשון הוא קבלת החלטה האם למנוע מהמניה להיכלל במדדי המניות גם במקרה שבו תענה על הקריטריונים המתאימים. ואכן, שוויה של החברה חצה לאחרונה את מיליארד השקלים - מה שעשוי להתאימה לאחד המדדים המובילים התל אביב.פרופ' האוזר דן אתמול בשאלה, ואף פנה למנכ"ל הבורסה, איתי בן זאב, בבקשה כי תמנע מלהכליל את החברה במדדים, כדי שלא לחשוף את ציבור המשקיעים לתנודות במחיר המניה גם אם לא רכשו אותה באופן ישיר.

הנושא השני שהבורסה תאלץ לעסוק בו הוא זה של הנפקת המניות המסיבית והקצאתן לחברת בקבון הקנדית, המפעילה חוות שרתים לכריית ביטקוין. משאבי טבע צפויה להנפיק כ-50 מיליון מניות עבור בקבון, כדי שזו תחזיק בקרוב ל-75% מההון הכולל של החברה, וההקצאה תביא להכפלה טכנית של שווי החברה פי ארבעה.

באופן עקרוני, לפי תקנון הבורסה הקצאה של 75% ומעלה מהון המניות מביאה להפעלת נוהל מיוחד המאפס את מחיר המניות של החברה, והמסחר בהן יום לאחר המהלך מתחיל באופן אוטומטי במחיר של אגורה אחת בלבד. משאבי טבע מתכננת להקצות לחברה הקנדית כמות מניות נמוכה בשברירי אחוז מ-75% מההון המונפק, ולכן תדרש החלטה מיוחד של מנהל הבורסה בנוגע ל''איפוס'' מחיר המניה, שלא יתרחש באופן אוטומטי.

בתגובתו של סבג אתמול, שנשלחה לכל כלי התקשורת, הוא בחר שלא לתקוף את יו"ר רשות ני"ע או את הבורסה – ונקט בגישה מתונה יחסית. מקורבים לסבג מספרים כי בכוונתו להמשיך בגישה זו ולא להיכנס לעימותים – גם בנושא הכניסה למדדי המניות.

מ'שרף תקשורת' נמסר: "אנו פועלים במקצועיות, באחריות ובשקיפות מלאה מול כל לקוחותינו, וכך נמשיך לעשות".

מהבורסה לא נמסרה תגובה.

כתבות מומלצות

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"

מכ"מ של ראדא

לראשונה: חברה ביטחונית ישראלית משמעותית נרכשת על ידי חברה זרה