כישוף הבלוקצ'יין והביטקוין שסיחרר את המשקיעים

משקיעים שנמשכים אחרי החלום, כדאי שיזכרו כי יזמי "חברות הבלוקצ'יין", כמו המכשפים בעבר, מאמינים יותר במזומן — ומשאירים את הכישוף לכל מי שקונה את החלומות במיטב כספו

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתקן כריית ביטקוין ברוסיה
כריית ביטקוין ברוסיהצילום: בלומברג
אסא ששון
אסא ששון

"עור נחש אשר הוּשל, בַּקלחת תבושל; כף צפרדע, עֵין טְריטוֹן, צֶמר עטלף, פּיתון, לְשון כלב, ינשוּפוֹן, לטאה, לילית, שְפיפון, לְקֶסם רוֹע לא שָבֵע בְּנָזיד מְבעבֵּע" — זהו רק חלק מהנזיד של שלוש המכשפות במחזה מקבת מאת וויליאם שייקספיר. השלוש רוקחות את הנזיד כדי להעלות באוב רוחות שינבאו את עתידו של מקבת, מבטיחות את שלטונו, ואומרות לו כי "מקבת לא יְנוּצח לַנֶצח עד שיַעַר בּירְנָם הגדול יצעד נגדו אל הגבעה של דַנְסִינֵן" (תרגום: דורי פרנס).

נזכרנו בשלוש המכשפות ממקבת בעת שראינו את הדיווח שפירסמה ביום ראשון בערב חברת פנטזי נטוורק — שלד בורסאי חסר פעילות עסקית שנסחר עד יום רביעי שעבר בשווי של 10 מיליון שקל, אך לפתע, ככל הנראה בזכות נזיד מכושף, זינק שווי החברה ביום חמישי לשווי של 17 מיליון שקל, וביום ראשון שלאחר מכן ל–25 מיליון שקל.

ביום ראשון בערב התבררה סיבת ההיסטריה: בלוקצ'יין, מלת הקסם החדשה, שדי באמירתה להפוך כל שלד מקרטע לסטארט־אפ עם שווי אסטרונומי. כך כתבה פנטזי נטוורק בהודעה למשקיעים ביום ראשון בערב: "החברה מתכבדת להודיע כי היום החליט הדירקטוריון למנות את מר רונן יוסטר ליועץ בתחום בלוקצ'יין, לאחר שהחליט לבחון את האפשרות לפעול בתחום".

רבים מיזמי חברות הבלוקצ'יין/ביטקוין מנצלים את חוסר ההבנה בתחום, שכן טכנולוגיית הבלוקצ'יין — אותה טכנולוגיית הצפנה שמאפשרת ניהול רשומות באופן מאובטח ומהיר — תוביל למהפכה בתחום ברגע שיאמץ אותה העולם הפיננסי.

גם הביטקוין, כמטבע, הוא מכשיר פיננסי שקשה מאוד לכנות בועה, שכן לא ניתן לתמחר את שוויו כפי שמתמחרים נכסים פיננסיים רגילים. העובדה שביפן 263 אלף חנויות מוכנות לקבל אותו כאמצעי תשלום, יכולה להצביע על העתיד של הביטקוין כמטבע. האם שוויו הוא 17 אלף דולר לביטקוין או 100 דולר לביטקוין? אף אחד לא יכול לדעת. אבל בין זה לבין "חברות הבלוקצ'יין" שצצות כמו פטריות אחרי הגשם, הקשר רופף עד אפסי.

אם לרגע חשבתם שיוסטר יפעל ישירות בתחום, הודעת החברה מסבירה: "במסגרת הייעוץ, יתבקש יוסטר לסייע לחברה לגייס כוח אדם מתאים כדי לבחון את כניסתה לתחום". כלומר שום דבר עוד לא קרה, אבל מלת הקסמים בלוקצ'יין הספיקה לדירקטוריון החברה לרקוח נזיד מכושף שעירפל את שיקול הדעת של המשקיעים — ואולי גם את שיקול דעתה של רשות ניירות ערך. על כך נדע בעתיד.

החברות של פייסבוק ומה מחפשת גוגל: איתן אבריאל על מפלצות האינטרנט

האופוריה עושה את שלה

פנטזי נטוורק לא לבד: קודמת לה אחותה משאבי טבע, שכבר נושקת לשווי שוק של חצי מיליארד שקל עם הרבה דיבורים — ובינתיים בלי פעילות ריאלית. נזידי כישוף בשוק ההון לא נולדו עם הבלוקצ'יין. יש להם היסטוריה ארוכה. נראה כי לכל תקופה מלת הכישוף שלה.

כך היה בשנות ה–90, כשהסכם השלום עם הפלסטינים היה באוויר, והבון־טון היה "מזרח תיכון חדש". על גלי המזרח התיכון החדש ותחושת השלום הקרבה הוקמו ערב רב של קרנות עם המלה "שלום" בשמן, למשל "מבט לשלום".

הכוונה היתה להשקיע באותן חברות שייהנו מפירות ה"שלום" במזרח התיכון החדש, כמו חברות תיירות, בנייה ומלונאות. עצם האזכור של המלה "שלום" הספיק כדי שמאות מיליוני שקלים מלאי אופוריה יזרמו לקרנות אלה. הסוף של אותם כספים היה קצת פחות אופורי.

אחר כך, בשיא בועת הטכנולוגיה, מלת הקסם המובילה היתה חברת last mile. באותה עת, טרום האינטרנט האלחוטי, החיבור המורכב היה מארון התקשורת לבית הלקוח. כל חברה שהיה לה רעיון כיצד לקדם את החיבור של ה–last mile ולהפוך אותו למהיר יותר, יעיל יותר ואמין יותר, זכתה להזרמות הון בלי קשר לאיכותה או פועלה הריאלי.

אם היה אפשר לחשוב כי המשקיעים בשוק ההון יבחנו חברות על סמך פרמטרים ריאליים ומוכחים ולא סיפורי בדים או מלות כישוף, לקראת 2005 הגיעה מלת הכישוף החדשה לשוק ההון — נדל"ן במזרח אירופה.

מכרה ביטקויןצילום: GILLES SABRIE / NYT

כך, כל פיסת אדמה, גם בלב קרחת יער — אבל במזרח אירופה, נהפכה לפוטנציאל להתעשרות מהירה של היזמים, ולא של המשקיעים. היזמים הזריזים ידעו לשווק את הקרקעות במזרח אירופה, לתפור חלום והופ — המיליונים זרמו. לקח קצת זמן אבל המשקיעים גילו כי החלום המזרח אירופי נהפך במהרה לחלום בלהות. כמובן שהיזמים לא ממש נפגעו. רובם האמינו יותר במזומן ופחות בחלום.

כך נלחשו המלים מדינות ה–BRIC (ברזיל, רוסיה, הודו וסין) וקרנות מק"מ פלוס (קרנות שעיקר השקעתן הוא במק"מ עם תוספת של מניות או אג"ח מסוכנות). עכשיו הגיע תורו של הבלוקצ'יין, ואותם משקיעים שנמשכים אחרי החלום, כדאי שיזכרו כי יזמי "חברות הבלוקצ'יין", כמו המכשפים בעבר, מאמינים יותר במזומן — ומשאירים את הכישוף לכל מי שקונה את החלומות במיטב כספו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה