האוזר החליט לפוצץ את הבועה; מניות הביטקוין מתחילות להתרסק

יו"ר רשות ני"ע אמר כי חברות שערכן מבוסס על ביטקוין לא יוכנסו למדדי הבורסה ■ לדבריו, "נשקול גם לא לאפשר לתחפושות של ביטקוין ודומיו להיכנס בדלת האחורית למסחר בבורסה"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שמואל האוזר
שמואל האוזרצילום: עופר וקנין
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"לא נאפשר לחברות שערכן מבוסס על ערך הביטקוין להיכלל באחד המדדים של הבורסה בתל אביב. נשקול גם שלא לאפשר לתחפושות של ביטקוין ודומיו להיכנס בדלת האחורית למסחר בבורסה, עד אשר נמצא מסגרת רגולטורית מתאימה למוצרים פיננסים כאלה", כך אמר היום יו"ר רשות ני"ע, שמואל האוזר, בכנס בנושא צמיחה ומימון בתחום ההיי-טק של רשות החדשנות שנערך היום (ג') בבורסה בתל אביב.

האוזר כיוון בדבריו לשלדים הבורסאיים משאבי טבע ו פנטזי נטוורק . משאבי טבע זינקה לשווי עצום של 883 מיליון שקל – רק על בסיס ההצהרה כי תפנה לפעילות בתחום הבלוקצ'יין. החברה ציינה כי היא אמורה להתמזג בקרוב עם בקבון הקנדית - לה חוות שרתים לכריית ביטוקין בקנדה. גם השלד פנטזי נטוורק, שהצהיר כי היא בוחנת כניסה לפעילות בתחום, נסק בתוך חודש ב-580% לשווי של 59 מיליון שקל. משאבי טבע הגיבה לדברי האוזר בצניחה של 53% ופנטזי נטוורק ירדה ב-16%.

כבר בתחילת החודש התייחס פרופ' האוזר על הבמה בכנס תאגידים של הרשות לניירות ערך והסביר לכלל הנוכחים כי "ערכו של הביטקוין יצא מכלל שליטה" וכי "המחירים אליו נסק המטבע הווירטואלי מעלים חשש כבד כי מדובר ב'בועה', שעדר המשקיעים רץ לרכוש אותה". עם זאת, אזהרותיו של האוזר לא חילחלו למשקיעים.

ברשות ניירות ערך והאוזר חוששים כי הגופים שיפעלו בעתיד הקרוב בתחום המטבעות הדיגיטליים יהיו אותן גורמים שעמדו מאחורי חברות העוקץ של תעשיית האופציות הבינאריות, שהובילו לא מעט אנשים לאבד את כל כספם ובעקבות כך להגברת האנטישמיות נגד מדינת ישראל והתעשייה הפיננסית הפועלת בה.

המכתב ששלח שמואל האוזר לאיתי בן זאב

החברות של פייסבוק ומה מחפשת גוגל: איתן אבריאל על מפלצות האינטרנט

האזור הסביר עוד לנוכחים כי "אנחנו רוצים לוודא שפינטק לא תהיה מהפכה שיוצרת אנרכיה. אנחנו לא רוצים ש-Fin-Tech ייראה כג'ונגל של השקעות שבהן האינטרסים של הציבור אינם מוגנים. אני אומר את זה כי חשוב להבין כי כיום יש עולם שלם של השקעות מסוכנות מאוד, כגון אלה המציעים אופציות בינאריות ומעמידים פנים שמדובר בהשקעה לגיטימית. השקעות מבטיחות רווחים ללא סיכון שאינם מודעים לסיכונים. עולם הפועל בחושך, בסביבת ריבית נמוכה המובילה את המשקיעים לחפש תשואות גבוהות דרך השקעה במיזמים שאת הסיכונים בהם לא מבינים, ומעלה דילמות כבדות משקל: בנושאים משפטיים, כלכליים מוסריים ואתיים".

האזור הדגיש בפני הנוכחים בכנס כי "ניסיונות הרשות לטפל בסוגיות אלה על ידי פרסום אזהרה פומבית. באופן מפתיע אנשים עדיין מתפים להשקיע וכאשר הם יאבדו את הכסף ישאלו למה לא הגנו עלינו. זה מסביר למה אנחנו הרגולטורים חייבים להתאמץ ובאופן פטרנליסטי להגן על המשקיעים".

יו"ר רשות ני"ע הוסיף כי "שווי השוק של כל המטבעות הדיגיטליים גדל ב-2017 פי 16 יותר מאשר השנה הקודמת - מ-18 מיליארד דולר לכ-300 מיליארד דולר".

האוזר הדגיש כי "חייבים לבצע הבחנה בין הטכנולוגיה הלגיטימית של הבלוקצ'יין, שצפויה להיות חלק מחיינו בעתיד ותאפשר להוזיל עלויות ללקוחות המשקיעים ולעבור לשיטת תשלום יותר מוגנת, לבין מטבעות כגון ביטקוין או הנפקות שמתבצעות על בסיס מטבע זה או מטבע אחר - שמחיר המטבעות בהן יצא מכלל שליטה. האוזר מודע לכך כי אין ביכולת הרשות לפקח על כך לבדה ולכן קרא לכלל הרגולטורים לבחון את התופעה ברמה ארצית".

האוזר התייחס לוועדה, שהוקמה על ידו לבחון את כלל מטבעות ה-ICO ואת ההנפקות שמבוצעות על בסיסם: "הנחתי את כוח המשימה של הרשות, לבחון את התנאים שבהם ה-ICO מתבצע ולקבוע האם מדובר בנייר ערך או מטבע או מכשיר פיננסי? יהיה צורך בשינוי משמעותי בחוקים. הצוות צפוי להגיש את הדו"ח עד סוף דצמבר".

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"