"מניית הביטקוין" עונה להאוזר: "אנחנו לא שונים מכל עסק אחר; אין חוק שימנע את פעילותנו"

רועי סבג, בעל השליטה בשלד הבורסאי משאבי טבע, יוצא למגננה לאחר שדברי יו"ר רשות ניירות ערך הפילו את המניה ■ "יש לי כבוד רב לבורסה ולרשות - אבל זה לא מתפקידן לשפוט את השווי שלנו"

גיא ארז
גיא ארז
רועי סבג
רועי סבגצילום: David Lee
גיא ארז
גיא ארז

כבר קרוב לחודשיים שמניית משאבי טבע מרכזת עניין רב בבורסה בתל אביב, ובפרט בשבועיים האחרונים - לאור תוכניתה של החברה להתמזג עם "בקבון", חברה קנדית המחזיקה בחוות שרתים ועוסקת בכריית מטבעות וירטואליים. שוויו של השלד הבורסאי נטול הפעילות נסק באלפי אחוזים, עד לשווי שוק של כמעט מיליארד שקל. גם יום המסחר הנוכחי נפתח בעליות שערים במניה, תוך ריכוז מחזורי מסחר גבוהים - עד שיו"ר רשות ניירות ערך שמואל האוזר התבטא כנגד המגמה.

האוזר אמר כי הרשות לא תאפשר לחברות שערכן מבוסס על ערך הביטקוין להיכלל במדדי הבורסה בתל אביב, דבר שהביא לקריסה מהירה במחירי המניות - שעד עתה נצבעו בעיקר בצבע ירוק. האוזר הגדיל והוסיף כי הרשות תשקול שלא לאפשר ל''תחפושות של ביטקוין ודומיו להיכנס בדלת האחורית למסחר בבורסה''. זאת, עד "שהרשות תמצא מסגרת רגולטורית מתאימה למוצרים פיננסים כאלה".

החברות של פייסבוק ומה מחפשת גוגל: איתן אבריאל על מפלצות האינטרנט

בתגובה לדברי האוזר מיהרו המשקיעים במשאבי טבע למכור את מניותיהם - והביאו לנפילה של עד 50% במחירן. רועי סבג, בעל השליטה האמריקאי בחברה, התייחס לדברי האוזר ואמר כי "יש לי כבוד רב לבורסה, לרשות ניירות ערך ולפרופ' האוזר עצמו. עם זאת, אני מאמין שתפקיד הרשות הוא פיקוח על שוקי ניירות הערך - בעיקר גילויים של רמאויות והונאות - ולא מתן החלטות שיפוטיות על הערכות שווי וגילוי מחיר.

"בני אדם, אפילו רגולטורים, לא יכולים לשלוט ביד הנעלמה של השוק. משאבי טבע בחרה לשנות את אופי פעילותה לכריית מטבעות ווירטואליים, מה שאכן יקרה לאחר הקצאת המניות לחברת בקבון. השוק מתמחר אותנו בשווי של חצי מיליארד דולר - ולא במקרה". סבג מתכוון בכך לשווי השוק של החברה שיתקבל לאחר הנפקת מניות והקצאה של 75% מסך המניות של משאבי טבע לחברת בקבון; הדבר יביא להכפלה טכנית של פי 4 בשווי משאבי טבע, הנסחרת כעת לפי כ-600 מיליון שקל.

עוד אמר סבג כי "העסק שלנו, כריית מטבעות, לא שונה מכל עסק אחר בכלכלה העולמית. אנחנו מנהלים את החשבונאות של החברה לפי תקני IFRS, משלמים מסים ויוצרים מקומות עבודה. איני מכיר חוק שימנע את הפעלת העסק שלנו. אני גם לא מכיר הנחיות של הבורסה שימנעו מחברה שכזו לשמור על רישום, כל עוד היא עומדת בסטנדרטים הכמותיים.

"לדעתי, תחום ההתמקדות של הרשות והבורסה צריך להיות פקודות ה'נייקד שורט' על מניות החברה. ברוקרים 'מוכרים' מניות שהם לא מחזיקים, ובכמויות אדירות. בתוך דקות ספורות מאז דברי האוזר, שנאמרו בכנס פרטי, נמכרו מאות אלפי מניות משאבי טבע, המייצגות כ-3%-5% מההון, באופן אגרסיבי וללא קשר למחיר. אלו לא היו בעלי המניות של העסק. אני חושד שהמוכרים הקצרים ממשיכים לשגשג על הספקנות החד צדדית, הן מצד העיתונות הפיננסית הישראלית והן עכשיו, בדברי השלטונות. בינתיים, המשקיעים לטווח הארוך, כמוני או היזמים שבנו עמוד שדרה בחברה, ימשיכו לשמור על הראש שלנו ולבנות את העסק שלנו לעתיד הרחוק".

חלק מדבריו של סבג קיבלו חיזוק מד"ר צבי גבאי, מי שהיה לשעבר הממונה על האכיפה ברשות לני"ע, ומכהן כיום כראש מחלקת שוק ההון במשרד ברנע ושות': "על הרשות לזכור שהיא אחראית על הגילוי הניתן על ידי חברות ציבוריות ולא על היציבות שלהן. הרשות עשויה לחשוב שהשקעה במטבעות וירטואלים היא מסוכנת, אך כל עוד החברה הציבורית מספקת לציבור גילוי מלא ונאות – אין שום הצדקה למנוע ממנה לפעול כפי שהיא רואה לנכון. לדעתי, זו חריגה מגבולות סמכויותיה של הרשות".

"מאוד מצער אותי לראות שיו"ר הרשות היוצא קושר בין תעשיית האופציות הבינאריות לבין תחום המטבעות הוירטואלים. אין קשר בין התחומים, ואין הצדקה לבסס השקפת עולם רגולטורית על החשש מקידמה ומטכנולוגיה מתקדמת. אנחנו חיים בתקופה שבה הטכנולוגיה מאתגרת את המודלים הרגולטורים המוכרים, והאתגר המונח לפתחה של הרשות טמון בפיתוח כלים רגולטוריים מתאימים ולא בניסיונות לעצור את הקידמה".

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"