כל המשק סובל מכך שהרגולציה על נותני האשראי אינה אחידה

גופים הנתונים תחת רגולציה מקלה מקבלים על עצמם סיכוני יתר ■ האחדה רגולטורית תפחית את הסיכון המערכתי ותביא לתחרות הוגנת יותר

אליעזר פישמן
אליעזר פישמןצילום: עופר וקנין

ועדת החקירה הפרלמנטרית לבחינת התנהלות המערכת הפיננסית בהסדרי אשראי ללווים עסקיים גדולים צפויה להתחיל בדיוניה בימים אלה. תהליך בחינה זה, שנלווה אליו חשבון נפש מערכתי, יכול לשמש הזדמנות פז להשוואת הדרישות הרגולטוריות מכל נותני האשראי המוסדי במשק, ולצמצם את הפער הרגולטורי שנוצר בשוק האשראי.

כיום, הדרישות הרגולטוריות בנוגע למתן אשראי משתנות לפי זהות הגוף נותן האשראי. בנקים, למשל, כפופים להסדרים, הגבלות וכללי רגולציה שאינם זהים לאלה המחייבים גופים מוסדיים אחרים המעמידים אשראי במשק. כך נוצר פער רגולטורי, המאפשר ללווים לקבל מגופים מסוימים בשוק ההון אשראי, שגופים אחרים אינם יכולים להעמיד להם מלכתחילה. מנקודת מבט כלכלית, וגם בהיבט של תחרות משוכללת, הדבר בעייתי, שכן הוא מביא להשפעה חיצונית על נותני האשראי, שכפופים לדרישות רגולטוריות מקלות יותר על כלל שוק ההון.

יכולתם ורצונם המוגבל של גופים מוסדיים בתמחור אשראי נדונו לא פעם. משברים שונים שחלו בשוק ההון בשנים האחרונות ופרשות חוזרות ונשנות של תספורות משמעותיות בשוק האג"ח לימדו רבות על יכולתם המוגבלת של אותם משקיעים מוסדיים לתמחר סיכונים ולהתמודד עם חדלות פירעון של לווים עסקיים גדולים וסדרתיים. למרות הביקורת המתמשכת גם על בנקים בהיבט הזה, ניכר כי בשל רגולציה הדוקה יותר ומדיניות שמרנית יותר בשנים האחרונות, כמו גם מערך גביית חובות בעייתיים מוצלח יותר — הלוואות בנקאיות הן סולידיות יותר ומסוכנות פחות.

הפער הרגולטורי שעליו אנו מצביעים קשור קשר הדוק לתופעת הסיכון המערכתי (סיסטמי) הנלווה אליו. סיכון סיסטמי הוא סיכון לשיבוש במערכת הפיננסית, הנגרם מפגמים מבניים או אחרים בה, ושהתממשותו עלולה לגרום להשלכות שליליות למשק. גופים המספקים שירות דומה כפופים למשטרי רגולציה שונים בנוגע לאותו שירות, וכתוצאה מכך הגופים הנתונים תחת משטר רגולטורי מקל מקבלים על עצמם סיכוני יתר.

ח"כ איילת נחמיאס-ורביןצילום: אוליבייה פיטוסי

בסופו של דבר, המערכת הפיננסית היא מערכת מחוברת וקשורה בקשרי גומלין של השקעה והלוואה, ולכן נפילתו של גוף שנטל סיכון עודף תפגע גם בגופים הפועלים תחת רגולציה הדוקה יותר.

במצב שבו גופים המעניקים אשראי מסוכן יותר מתחרים בפועל באותה סביבת ריבית בגופים שמרניים, הסיכון העודף יוחל על כלל המשק באופן לא יעיל.

לכן, כדי לצמצם את ההשפעות החיצוניות הנובעות מהשוני בכללי הרגולציה, יש להשוות את הכללים למתן אשראי ואת האופן שבו יש להעריך את סיכוני האשראי בין כל הגופים המוסדיים נותני האשראי בשוק ההון. האחדה זו תבטל את הפער הרגולטורי, ותביא לתחרות נכונה והוגנת יותר בין נותני אשראי המתחרים זה בזה.

ד״ר הדר יוענה ז׳בוטינסקי היא פוסט־דוקטורנטית במרכז הסייבר של הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים, שותפה ויועצת לענייני רגולציה וחקיקה בחברת ג׳י אנד בי קונסלטינג; עו"ד אלעד מן הוא מומחה לרגולציה כלכלית והיועץ המשפטי של הצלחה — התנועה הצרכנית לקידום חברה כלכלית הוגנת (ע"ר)

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?