סיידוף יאבד את אפריקה? הצעה חדשה לרכישת נכסי החברה ב-2 מיליארד שקל במזומן

קרן DK הציעה לשלב כוחות עם מוטי בן משה ולרכוש את דניה סיבוס, החברת הבת אפריקה מגורים וקרקע חקלאית בסביון בתמורה ל-400 מיליון שקל במזומן. עוד הציעה להותיר למחזיקים את המזומן בקופה, את הקרקע ברוסיה והזכות לתבוע את לבייב בעתיד

שלי אפלברג
שלי אפלברג
מוטי בן משה ונתי סיידוף
מוטי בן משה ונתי סיידוףצילום: אייל טואג, עופר וקנין, ספי מגריזו
שלי אפלברג
שלי אפלברג

באופן לא מפתיע, הסדר אפריקה ישראל מקבל עוד תפנית. מחזיקי איגרות החוב של אפריקה, שלהם חייבת החברה כ-3 מיליארד שקל, היו אמורים להתכנס ביום ראשון ולהצביע על הצעת ההסדר מטעמו של נתי סיידוף. ואולם, קרן DK, המחזיקה בחלק גדול מהחוב של אפריקה לנושים, הודיעה למחזיקים כי היא מוכנה לשלב כוחות עם מוטי בן משה, ולרכוש את יתר הנכסים של אפריקה ישראל, שאותם בן משה לא היה מעוניין למכור.

קרן DK, המיוצגת בישראל על ידי רו"ח יואב כפיר, העבירה לנאמני אפריקה הצעה שלפיה היא מוכנה לשלם 400 מיליון שקל במזומן עבור חברת דניה סיבוס, החברה בת אפריקה מגורים, וקרקע חקלאית בסביון.

עוד הבהירה הקרן כי היא מוכנה לקחת על כתפיה את הטיפול בתביעות נגד אפריקה השקעות בארה"ב. מדובר בתביעות הקשורות לפרויקטים שניהלה החברה בעבר והובילו אותה לרשום הפסד עצום של כ3-2 מיליארד שקל. מעבר לכך, הבהירה הקרן כי מחזיקי איגרות החוב יקבלו לידם את המזומן שנותר בקופת אפריקה, שמסתכם כיום בכ-250 מיליון שקל, ואת הקרקע ברוסיה שהוערכה בשווי של כ-25 מיליון שקל.

ההצעה של DK הנה הצעה נפרדת להצעתו של בן משה. בן משה הציע לפני כמה שבועות כי ירכוש בתמורה ל-1.4 מיליארד שקל במזומן את חברת המפעיל המחזיקה בכביש 6 ואת אפריקה נכסים, ויעביר לידי המחזיקים 2 סדרות אופציות בשווי כולל של 100 מיליון שקל במקרה של השבחה. בהצבעות הקודמות המחזיקים דחו את הצעת בן משה, בעיקר בשל החשש להיוותר עם הנכסים הלא טובים של אפריקה בידם ללא יכולת למכור אותם בעתיד.

גם בהצעה של קרן DK ניתן פטור מתביעות לנושאי המשרה ובעל השליטה לב לבייב – תביעות שהוערכו על ידי המומחה מטעם בית המשפט בסכום של כ-150 מיליון שקל. עם זאת, אין מדובר בפטור הרמטי, שכן אם תוגש תביעה על ידי מישהו, והנתבע יגיש תביעת צד ג' נגד החברה או אחד ממקבלי או נותני הפטור - הפטור שניתן יתבטל ולא ישמש עוד הגנה.

מכיוון שקרן DK מודעת לכך כי המחזיקים חוששים כי בן משה לא יצליח לגייס את הסכום, בהצעתם הבהירו כי ההצעה שלהם תיוותר בתוקף גם אם בן משה ייסוג מהרכישה, כך שמחזיקי איגרות החוב יצליחו למכור את הנכסים שנחשבים לנכסים הפחות טובים של אפריקה ישראל תוך הותרת אופציה למכור את הנכסים הטובים למתעניין אחר.

לא ברור אם סיידוף יסכים לכך שההצבעות על ההסדר יידחו, אך קרן DK ביקשה מהנאמנים לתת ארכה של חמישה ימים בשביל שתוכל לבדוק את המידע שנמסר לה בעל פה במסמכי החברה. לאחר מכן הקרן מוכנה להפקיד דמי רצינות של 50 מיליון שקל, לצד דמי הרצינות בהיקף של 50 מיליון שקל שאותם יידרש בן משה להפקיד.

אם בן משה אכן יצליח לגייס את הסכום בשוק, אין ספק כי עבור מחזיקי איגרות החוב של אפריקה מדובר בהצעה משופרת, שכן הסכום שווה ערך לסכום שסיידוף הציע בתשלומים, אך בהצעה החדשה המחזיקים יקבלו את כל הסכום במזומן, ללא סיכון להיקלע לעוד הסדר חוב בעתיד, לכן נראה כי מחזיקי איגרות החוב יסכימו לדחות את ההצבעות בשבוע.

מחזיק מוסדי הבהיר כי "אין כאן ניגוד עניינים מצד DK, שכן מדובר על הצעה לרכישה במזומן, ואין ספק כי עדיף לנו לקבל את הסכום במזומן ולא בתשלומים עתידיים". הוא העריך כי בן משה יצליח לגייס את הסכום מהשוק, "אני לא חושש מכך שרבוע אלון, שהנה הרוכשת, לא תצליח לבצע את הגיוס".

כעת DK ובן משה יידרשו לשכנע את המחזיקים כי ההצעות הנפרדות שלהם אינן החזרה בדלת האחורית של האופציה שאותה המחזיקים דחו – מכירה של נכסי אפריקה ישראל בחלקים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות