קובי מימון בדרך לקפל הפירמידה בעסקה של 2.5 מיליארד שקל: אקויטל ויואל במגעים למיזוג

במטרה להקטין את מספר ה"שכבות", אקויטל נערכת למיזוג עם החברה הבת באמצעות רכישת מניות המיעוט בכ-2 מיליארד שקל ■ בעלת השליטה באקויטל, יח"ק השקעות, מתכוונת לפרסם הצעת רכש בכ-400 מיליון שקל, על מנת לשמור על השליטה בחברה

ערן אזרן
ערן אזרן
קובי מימון
קובי מימוןצילום: מוטי קמחי
ערן אזרן
ערן אזרן

לאחר שנטשו את רעיון הרישום בחו"ל ומחיקה מהמסחר בתל אביב, בקבוצת אקויטל - שהשליטה בה מזוהה בשוק ההון עם קובי מימון - רקחו תוכנית חדשה ל"כיווץ" הפירמידה לשתי שכבות, בהתאם לדרישות חוק הריכוזיות.

אקויטל – שבראשה עומד חיים צוף – נערכת למיזוג עם החברה הבת (37%) יואל . המיזוג ייעשה כך, שאקויטל – שנסחרת לפי שווי של כ-1.3 מיליארד שקל - "תבלע" את החברה הבת, בעסקת ענק של יותר מ-2 מיליארד שקל.

"לאחר שנועץ גם עם יועצים חיצוניים, דירקטוריון אקויטל בדעה כי התקשרות בעסקת מיזוג עם יואל הינה החלופה העדיפה מבחינת החברה לצורך עמידה בחוק הריכוזיות, וכי יש לחברה את היכולת לגייס את מקורות המימון הנדרשים", מסרה אקויטל בדיווח לבורסה.

יואל שולטת בחברת הנדל"ן נצבא ובחברת נפטא , המחזיקה בישראמקו (שותפה במאגר תמר). יואל נסחרת לפי שווי של כ-3.2 מיליארד שקל. הציבור והמוסדיים מחזיקים בכ-48% מיואל, עם מניות בשווי של כ-1.5 מיליארד שקל; בעוד נפטא מחזיקה בכ-15% ממניות יואל (כ-5% הן מניות רדומות), בשווי של כחצי מיליארד שקל.

כדי לרכוש את מניות הציבור, המוסדיים ונפטא, אקויטל תצטרך לבצע גיוס חוב, כנראה בהיקף מאסיבי, וייתכן שגם גיוס הון (הנפקת זכויות). נכון לסוף הרבעון השלישי של 2017, בקופת אקויטל היו כ-58 מיליון שקל (סולו) בלבד.

במטרה שצוף לא יאבד את השליטה לאחר המיזוג, יח"ק השקעות - שותפות מוגבלת שבשליטת צוף - מתכוונת לפרסם הצעת רכש לכ-25% ממניות אקויטל בתמורה לכ-400 מיליון שקל, כך שלאחר מכן תחזיק בכ-70% מהון מניותיה של אקויטל. הצעת הרכש תיעשה לפי מחיר של כ-97.7 שקל למניה, פרמיה של כ-22% על המחיר בבורסה. הדיווח על הצעת הרכש מקפיץ את מניית אקויטל בכ-17%, ואת מניית יואל ב-6%.

ככל שהצעת הרכש תושלם בהצלחה, יח"ק אינה צפויה לאבד את שליטתה באקויטל. במקרה שהצעת הרכש תיכשל, בכוונתה של אקויטל לבצע הנפקת זכויות ולהזרים הון לתוך אקויטל, לצד הנפקת החוב הצפויה. בצורה זו, חלק מהתמורה לבעלי מניות המיעוט של יואל תשולם במזומן – ולא בדרך של הקצאת מניות ודילול בעלת השליטה – כך שיח"ק תוכל להמשיך ולשמור על שליטתה.

בדיווח לבורסה ציינה אקויטל כי יח"ק לא תתמוך בעסקת המיזוג במקרה שזכויות ההצבעה שלה בחברה הממוזגת יפחתו מ-45.01%, מעט מתחת לשיעור זכויות ההצבעה הנוכחי - 48.66%.

אנליסט בית ההשקעות אפסילון, ערן אמודאי, ציין כי התמחור בעסקת המיזוג אינו מורכב: "מאחר שנכסיה העיקריים של אקויטל הם החזקות ציבוריות בעלי שווי שוק (יואל וישראמקו), סביר שהמיזוג יתבסס על השווי הסחיר של אקויטל, שנסחרת בדיסקאונט של 11% על ההחזקות הסחירות שלה, ואולי עם איזו סוכריה לבעלי המניות של יואל בגובה של אחוזים בודדים – כנראה שלא יותר מ- 3%".

"הקושי שכן צפוי במיזוג נובע מכך שחברה בשווי שוק של כ- 1.3 מיליארד שקל (אקויטל) אמורה לבלוע חברה בשווי שוק של 3.2 מיליארד שקל (יואל). לכן, מאוד ייתכן שכחלק מהתהליך יואל תחלק דיווידנד בהיקפים מהותיים. יואל אינה ממונפת ובעלת יתרת רווחים של כ-2.2 מיליארד שקל. חלוקה שכזו, תפחית את עלות הרכישה/מיזוג וגם תניב לאקויטל מזומן שישמש אותה ברכישה", הוסיף אמודאי.

יצוין כי כבר באוגוסט הוערך בשוק כי הדיווידנדים בפירמידת אקויטל צפויים להתחיל לנוע מתחתית הפירמידה (ישראמקו) ל"קומות" העליונות. באוגוסט החליטה נפטא לחלק לראשונה בתולדותיה דיווידנד של כ-300 מיליון שקל. ישראמקו צפויה לחלק ב-2017-2019 דיווידנים בסכום של כ-5 מיליארד שקל – כש-900 מיליון שקל יגיעו לנפטא, ומשם הם עשויים להמשיך למעלה. סכום נוסף של כחצי מיליארד שקל, שישולם לנפטא בתוקף המייזוג, עשוי לחזור לאקויטל כדיווידנד.

החוק מחייב את פירמידת אקויטל להתכווץ למבנה של שתי "קומות" עד לסוף 2019. ככל שעסקת המיזוג תושלם תהפוך יואל לחברת אג"ח, שבשליטת אקויטל. יואל צפויה להמשיך לדווח לבורסה בשל סדרת האג"ח, אך היא תהפוך לחברה פרטית במועד הפירעון הסופי של הסדרה - אפריל 2019. יישום עסקת המיזוג טעון אישורם של בעלי מניות המיעוט ביואל.

"לסיכום", ציין אמודאי, "עדיין אין תכנית רשמית למיזוג החברות וגם אין ודאות להוצאה לפועל של הצעת הרכש, אך התהליך החל ואין הרבה סיבות שהוא לא יושלם בטווח של עד חצי שנה. מדובר על חדשות מצוינות לאקויטל, שאכן מגיבה בעליות חדות, וחדשות טובות גם ליואל, בעיקר אם התהליך יכלול גם חלוקת דיווידנד משמעותית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?