קורבין בלום נערך להשתלטות על אלון: מגייס 400 מיליון דולר בקנדה לרכישת הקבוצה

ג'גואר רסורסס מתכוונת לרכוש את החוב של אלון למוסדיים – בסכום של 400-200 מיליון דולר, בתמורה לקבלת מניות החברה; המתווכת בעסקה היא אוורסט חיתום של ארז גולדשמידט, שתגזור קופון של 2%

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארז גולדשמידט
ארז גולדשמידטצילום: עופר וקנין
ערן אזרן
ערן אזרן

האם המשקיע הקנדי קורבין בלום בדרך להשתלט על קבוצת אלון? חברת ההשקעות ג'גואר רסורסס (Jaguar Resources), שבשליטת בלום, דיווחה בקנדה כי בכוונתה לפעול לקבלת השליטה באלון, באמצעות רכישת החוב מהמוסדיים בישראל. לפי הדיווח, ג'גואר נערכת לגיוס הון של 400-200 מיליון דולר, שישמש לרכישת חלק או מלוא החוב של אלון בישראל (סדרה א') בתמורה לקבלת מלוא מניות הקבוצה.

לפי הדיווח בקנדה, העסקה תיעשה במנגנון מדורג: ג'גואר תרכוש לכל הפחות אג"ח בסכום של 600 מיליון שקל (ערך נקב) – 51% מהיקף החוב של אלון. החוב יירכש במחיר של 122 אג' לאיגרת (0.35 דולר). שיעור הרכישה הסופי של החוב עשוי לגדול, בהתאם להיקף גיוס ההון בקנדה. ג'גואר ציינה כי היקף הרכישה עשוי להגיע ל-75% מהחוב – שיעור שיאפשר לה לבצע רכישה כפויה על כל מחזיקי האג"ח, בהתאם לחוקי ני"ע בישראל.

במטרה לממן את העסקה, ג'גואר מתכוונת לבצע הנפקה פרטית של מניות במחיר של 1.2 דולר קנדי למניה – ולכל הפחות לגייס 110 מיליון דולר קנדי (85 מיליון דולר ארה"ב) עד למקסימום של 580 מיליון דולר קנדי (כ-450 מיליון דולר ארה"ב). בכוונת ג'גואר לכנס אסיפה של בעלי המניות לאישור העסקה בישראל.

מי שתיווכה בעסקה היא אוורסט חיתום – חברת ההנפקות והייעוץ הפיננסי של רפי ליפא, גל עמית וארז גולדשמידט, לשעבר מנכ"ל חברת החיתום פועלים אי.בי.אי שמוביל את העסקה. לפי הדיווחים בקנדה, אוורסט תהיה זכאית לעמלה של כ-2%. גם היועץ של בלום בישראל, עו"ד יניב ברסלר, צפוי לעמלה של כ-2% מהיקף העסקה.

מהרמטיק נאמנות – הנאמן לסדרת האג"ח של קבוצת אלון - נמסר: "אנחנו נשמח לכל הצעה ולכל מתווה שיטיב את מצבם של מחזיקי האג"ח – אך טרם הגענו להסכמה מחייבת כלשהי עם צד שלישי".

דריסת רגל במאגר תמר

השליטה בקבוצת אלון עברה בסוף אוקטובר האחרון משרגא בירן וארגוני הקניות של הקיבוצים לידי הגופים המוסדיים, לאחר שאלון לא עמדה בתנאי הסדר חוב בהיקף של 1.5 מיליארד שקל. מעט לפני העברת הבעלות, בלום אמור היה לבצע את ההשקעה באלון, ולמנוע את העברת השליטה; ואולם, העסקה לא יצאה לפועל בשל לוח הזמנים הדוחק, ומניות אלון הועברו לנאמנות.

רפי ליפא. תיווך בעסקהצילום: באדיבות המצולם

בלום הוא דמות אנונימית בשוק ההון הישראלי. בעבר ניהל בלום מגעים גם עם נובל לרכישת חלק מזכויותיה בתמר. באלון ציינו כי "בלום הוא בעל ניסיון של כ-24 שנים בתחום האנרגיה וחיפושי הנפט והגז, ובוחן מזה תקופה ארוכה השקעות שונות בתחום הגז-נפט בישראל, ובכלל זה השקעה במאגרי תמר ולוויתן".

בלום יקבל לרשותו ארבעה נכסים מרכזיים שבהם מחזיקה אלון: 7.4% ממניות מפעילת בתי הזיקוק ותחנות התדלוק בארה"ב, דלק US , בשווי סחיר של כ-200 מיליון דולר; 3.8% מהזכויות במאגר תמר דרך החברה הבת אלון גז בשווי שוק של כ-650 מיליון שקל; 29% מחברות התפעול של כבישי האגרה, שכוללים את כביש 6, בשווי מוערך של כ-120 מיליון שקל; ו-8% ממניות חברת תחנות התדלוק דור אלון , בשווי של כ-80 מיליון שקל.

Jaguar Resources (סימול: JRI), נסחרת בבורסת TXE שבקלגרי, קנדה (TSX Venture Exchange) לפי שווי של כ-3.9 מיליון דולר קנדי בלבד. מאז 2014 החברה עוסקת בפיתוח נכסי נפט וגז טבעי בדרום אלברטה שבקנדה. קודם לכן שם החברה היה Lateral Capital, והיא עסקה בתחום ההשקעות. החברה, שהמטה שלה ממוקם בקלגרי, מנוהלת על ידי בלום (יו"ר) ורנדול בויד (מנכ"ל). החברה התאגדה בשנת 2012. למעשה מדובר בחברת "מעטפת" – שלד בורסאי – שגם היום אין לה עדיין פעילות משמעותית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"