המשבר של המשביר: פעילות הכל־בו מתכווצת - והמניה בצלילה של 40%

רגע לפני שרמי שביט מוכר את ניו־פארם לשופרסל, המשביר מציגה עוד רבעון גרוע, עם צניחה של 5% במכירות חנויות זהות. הפסד רבעוני של 22 מיליון שקל שחק את ההון העצמי ל–75 מיליון שקל, והכניס אותה לחריגה באמות המידה הפיננסיות באחת מסדרות האג"ח

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המשביר לצרכן בירושלים
המשביר לצרכן בירושליםצילום: אמיל סלמן
ערן אזרן
ערן אזרן

צניחה של כמעט 40% במניית המשביר 365 מתחילת 2017 אינה מנבאת טובות לקבוצת הקמעונות, שבשליטת רמי שביט ושותפו "השקט" יעקב גיטרץ. זה כמה שנים מתפרקת הקבוצה בעקביות מנכסיה המרכזיים, ולא מצליחה לייצר ערך למשקיעים — הכוללים את הכשרה ביטוח וחברת הביטוח הפניקס, שהשקיעו בשנים אחרונות, כנראה בפזיזות, מכספי העמיתים בקבוצה המקרטעת.

הירידה במניית המשביר 365 הפחיתה את שווי הקבוצה ל–250 מיליון שקל בלבד — הנמוך זה כחמש שנים — ושווי מניותיהם של שביט וגיטרץ, שחלקן משועבדות לבנק דיסקונט, ירד ל–165 מיליון שקל. הדו"חות הכספיים שפירסמה המשביר 365 לרבעון השלישי של 2017 לאחר נעילת המסחר ביום חמישי בשבוע שעבר מלמדים כי הבעיות שמהן סבלה בשנים האחרונות ממשיכים להעיק על פעילותה, ובעוצמה גבוהה יותר.

ברבעון השלישי עברה המשביר להפסד עמוק של 21.9 מיליון שקל (המיוחס לבעלי המניות), לעומת רווח של כמה 200 אלף שקל ברבעון המקביל. המעבר להפסד נבע בעיקר מחולשה בעסקי בתי הכל־בו — הפעילות המרכזית של המשביר — שסובלת מקיטון במכירות ובפדיון החנויות. בתשעת החודשים הראשונים של 2017 הפסידה המשביר 32.2 מיליון שקל, בהשוואה להפסד של 21.6 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. ההפסד שחק את הונה העצמי של המשביר ל–75.4 מיליון שקל בלבד.

שעה שמניית המשביר צוללת, גם מחזיקי האג"ח של המשביר — שלהם היא חייבת 165 מיליון שקל — עוקבים בדריכות אחר הנעשה בקבוצה. ההפסד העמוק שנרשם ברבעון הביא את הקבוצה לחריגה באמות המידה הפיננסיות (קובננטים) בסדרה ד'. החריגה מתייחסת הן לסעיף יחס הון למאזן, והן להון העצמי המינימלי שלו מחויבת המשביר.

בשטר הנאמנות לסדרה ד' התחייבה המשביר כי יחס הון עצמי למאזן לא יפחת מ–25%, ושההון העצמי של הקבוצה לא יפחת מ–80 מיליון שקל. ואולם, ההפסד ברבעון שחק את יחס ההון העצמי למאזן ל–24.5%, כשההון העצמי ירד ל–75.4 מיליון שקל, כאמור. כתוצאה מהחריגה, תשלום הריבית למחזיקי האג"ח מסדרה ד' יעלה ב–0.5%, ובמקביל הופעל מנגנון הקובע כי תשלום הריבית למחזיקים מסדרה ה' יגדל ב–1%.

יזם הרפתקני

רמי שביט, בעלי המשביר לצרכןצילום: עופר וקנין

שביט — יזם עם תיאבון להרפתקות — רכש את המשביר ב–2003 כשהקבוצה היתה בפשיטת רגל, וספקים סירבו לספק לה סחורה. שביט ביצע בשנים האחרונות לא מעט השקעות גרועות שהכבידו על הקבוצה — בהן השקעה ברשת המזון קוסט 365, השקעה ברשת אופיס דיפו והשקעה ברשת האופנה ג'אמפ. מול ההשקעות הגרועות עומד, לכאורה, אקזיט גדול של 85 מיליון שקל מחברת תשלומי ההסעדה סיבוס, שנמכרה ב–2012 לחברת סודסקו הצרפתית. ואולם הזיכרונות מהאקזיט מיטשטשים, לאחר שמיזם דומה שעליו שקד שביט בשנים האחרונות — 365 טכנולוגיות — כבר צבר הפסדים של יותר מ–40 מיליון בארבע השנים האחרונות, ועומד כעת למכירה.

כחלק ממסע המימושים, ששולב בפירעון חובות ומיקוד בפעילות בתי הכל־בו, שביט מכר בשנים האחרונות את מרבית נכסיה של המשביר. ב–2015 הוא מכר את פעילות המרכולים הכושלת קוסט 365 בהפסד של יותר מ–50 מיליון שקל, וכן 50% ממועדון הלקוחות של המשביר (מועדון 365) ליינות ביתן ב–12 מיליון שקל. ב–2016 הוא מכר את השליטה בחברת התיירות קשרי תעופה, מהאחזקות המרכזיות של הקבוצה, לאייל סגל ב–40 מיליון שקל.

במקביל, שביט החל לקדם מהלך מרכזי של מכירת רשת הדרגסטור החיוורת ניו־פארם. לאחר כמה משאים ומתנים שלא הבשילו לכדי הסכמים, באפריל חתם שביט על הסכם למכירת ניו־פארם לשופרסל ב–130 מיליון שקל — עסקה שצפויה להגיע להשלמה החודש.

למרות הפוטנציאל הגדול, שביט מעולם לא הצליח להפוך את ניו־פארם לחברה מצליחה — שיכולה לייצר ערך למשקיעים ולשנות את ענף הטואלטיקה בישראל. לאורך השנים ניו־פארם התקשתה להרוויח, ונכנסה להפרות של אמות מידה פיננסיות על הלוואות מול הבנקים. כל זאת, שעה שהמתחרה סופר־פארם מציגה ביצועים תפעוליים יוצאי דופן, ומגיעה לשווי פנטסטי של כ–2 מיליארד שקל.

גם ברבעון השלישי הציגה ניו־פארם הרעה בתוצאות הכספיות. הכנסות הרשת ברבעון ירדו ב–1.3% ל–174.8 מיליון שקל; וההפסד ברבעון הסתכם ב–6.5 מיליון שקל, לעומת הפסד של 10 מיליון שקל ברבעון המקביל. בינואר־ספטמבר 2017 ירדו הכנסות ניו־פארם ב–6.5% ביחס לתקופה המקבילה ל–505 מיליון שקל; והפסד הסתכם ב–9 מיליון שקל, בהמשך להפסד של 35 מיליון שקל ב–2016.

ביום חמישי הודיעו המשביר ושופרסל כי האריכו את המועד האחרון להשלמת העסקה ל–15 בדצמבר, מאחר שטרם הושלמה מכירת סניף שופרסל, כחלק מהתנאים שהכתיבה הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, לאישור העסקה. לפני כשבועיים נמכרו תשעת סניפי ניו־פארם, שהיו צריכים להימכר במסגרת עסקת המיזוג לאחים איציק ושרון ניסנוב בתמורה ל–26 מיליון שקל עבור הסניפים והמלאי.

עם השלמת העסקה, המשביר צפויה לרשום רווח חשבונאי בסך 40 מיליון שקל. הדבר צפוי לחזק את הונה העצמי, ולהחזיר אותה, כנראה, אל מחוץ לטווח החריגה של ההתניות הפיננסיות. המשביר צפויה לתזרים של 128 מיליון שקל מהעסקה, אך כמחצית מהסכום תשמש לפירעון חלק מהחוב למחזיקי האג"ח והלוואות נוספות. שביט ציין כי עסקת ניו־פארם תשפר את איתנותה הפיננסית של המשביר באורח משמעותי, ותאפשר למשביר לפתח את פעילות בתי הכל־בו לשנים הבאות. "החברה נמצאת במהלך של ארגון מחדש תוך התמקדות בעסקי הליבה (בתי הכל־בו)", אמר שביט עם פרסום התוצאות.

דרוש ניעור

ואכן, נראה כי עסקי הכל־בו של שביט דורשים ניעור מיידי. הכנסות בתי הכל־בו הסתכמו ברבעון השלישי ב–236 מיליון שקל — ירידה של 4.4% בהשוואה לרבעון המקביל ב–2016. בתשעת החודשים הראשונים של 2017 ירדו הכנסות בתי הכל־בו ב–5% — מ-745 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד ל–707 מיליון שקל בינואר־ספטמבר 2017. הירידה התלולה במכירות נבעה, בעיקר, מצניחה של 7% במכירות בסניפים זהים בשלושת הרבעונים הראשונים של 2017 ביחס לתקופה המקבילה ב–2016, או של 5.3% ברבעון השלישי ב–2017 לעומת הרבעון המקביל ב–2016.

פעילות בתי הכל־בו ו–365 טכנולוגיות הניבו למשביר הפסד של 1.2 מיליון שקל בינואר־ספטמבר 2017 (לאחר דמי ניהול והתאמות), ביחס לרווח של 15.5 מיליון שקל ברבעון המקביל ב–2016.

בתשעת החודשים הראשונים של 2017 רשמה המשביר הפסד של 16.3 מיליון שקל מפעולות נמשכות, בהשוואה לרווח של 93 אלף שקל בתקופה המקבילה אשתקד. עם ההפסדים הקשורים לפעילות שהופסקו (ניו־פארם), ההפסד בתשעת החודשים הראשונים של 2017 העמיק, כאמור, ל–32 מיליון שקל. כמו ברבעונים הקודמים, גם הפעם צירפה המשביר דו"ח תזרים חזוי, השמור לחברות הנמצאות בבעיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד