שני מדדים חברתיים חדשים בתל אביב

מדדי SRI מיועדים למשקיעים הסבורים כי קיים קשר בין אחריות תאגידית לבין ההתנהלות היומיומית ומוסר התשלומים של החברה ■ עם השקת המדדים החדשים, יהיו בבורסה המקומית 22 מדדי תל בונד, 12 מהם הושקו השנה

.
אודי שישון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בורסת תל אביב
בורסת תל אביבצילום: בלומברג
.
אודי שישון

הבורסה בתל אביב השיקה בשבוע שעבר שני מדדי אג"ח, הכוללים חברות שבחרו בדרך של אחריות תאגידית. בכך צומחת משפחת מדדי ההשקעות האחראיות חברתית ( SRI— Socially Responsible Investment) בבורסה לשלושה מדדים. שני המדדים מצטרפים למדד המניות הקיים — ת"א מעלה SRI.

המדדים החדשים הם תל בונד צמודות־מעלה, שכולל סדרות אג"ח של מנפיקים שדורגו על ידי ארגון מעלה לאחריות חברתית ונכללות במדד תל בונד צמודות; ותל בונד שקלי־מעלה, שכולל סדרות אג"ח של מנפיקים שדורגו על ידי מעלה והנכללות במדד תל בונד שקלי. עם השקת המדדים החדשים, יהיו בבורסה המקומית 22 מדדי תל בונד, 12 מהם הושקו השנה.

מדדי SRI מיועדים למשקיעים הסבורים כי קיים קשר בין אחריות תאגידית לבין ההתנהלות היומיומית ומוסר התשלומים של החברה. השימוש בהם צובר תאוצה בשנים האחרונות בקרב משקיעים בעולם, בעיקר במדינות סקנדינביה. בבורסה התל אביבית רואים בהשקת מדדי תל בונד־מעלה חיבור חשוב בין שוק ההון לבין הקהילה.

עוד אומרים בבורסה כי מדדי האג"ח החדשים מיועדים למרכיב הסולידי של תיקי השקעות ומאופיינים בסיכון נמוך הנגזר מהדירוג הגבוה של האג"ח הכלולות בהם. המדדים החדשים גם צפויים להגביר את ההתעניינות בחברות ישראליות בקרב משקיעים בינלאומיים, בעיקר כאלה שבתיק שלהם יש חשיבות ל"השקעות מצפוניות". הבורסה בתל אביב חברה במועדון מצומצם יחסית של עורכי ומחשבי מדדי SRI בשוק — בהם S&P ,MSCI וברקליס.

בפברואר 2005 השיקה הבורסה את מדד ת"א־מעלה, שמורכב ממניות שדורגו על ידי ארגון מעלה. ב–12 השנים שחלפו מאז, הושקו ברחבי העולם לא מעט מדדי SRI נוספים שמשתלבים עם מכשירי ההשקעה המסורתיים ונותנים מענה, בין השאר, לגופים מוסדיים שתחום האחריות התאגידית בעסקים הוא חלק אינטגרלי מתיק ההשקעות שלהם.

מבחינה של תשואת מדד ת"א מעלה לאורך זמן עולה שביצועיו עולים על הביצועים של מדדי השוק המסורתיים. בבורסה מקווים כי שני מדדי מעלה החדשים יגבירו את חשיפת המשקיעים להצלחתו של מדד המניות ת"א־מעלה ואת אטרקטיביות ההשקעה בבורסה המקומית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"