יהלומים, נדל"ן וחומרי ניקוי - המשפחה החרדית מבני ברק שהחלה להתחרות בסנו

שניב הודיעה אתמול על מיזוג עם יצרנית מוצרי הניקיון סאסאטק של קיבוץ סאסא - שייצור חברה בשווי של 300 מיליון שקל ■ שניב קרטעה זמן רב, בין השאר על רקע מאבק שליטה בין המייסדים - אבל בשנים האחרונות היא צומחת ועברה לרווחיות

ערן אזרן
ערן אזרן
פסח ברנט. יהלומים, נדל"ן, נייר — ועכשיו גם חומרי ניקוי
פסח ברנט. יהלומים, נדל"ן, נייר — ועכשיו גם חומרי ניקוי
ערן אזרן
ערן אזרן

לפני כ-30 שנה החליטו שני יזמים, יזהר שיף ודוד טרובוביץ, להקים מפעל נייר באופקים. לצורך הקמת המפעל השניים צירפו לשורותיהם משקיע פיננסי – משפחת היהלומנים ברנט מבני ברק, ושותף אסטרטגי - ברונו לנדסברג, בעליה של חברת מוצרי הניקיון סנו. הארבעה הקימו את מפעל שניב , שהחל לפעול בשנת 92' - כש סנו נהפכה ללקוח מרכזי של המפעל.

בשנת 1995 הונפק שניב בבורסה של תל אביב – ונהפך לחברה ציבורית. במרבית שנותיה, שניב לא הניבה ערך רב למשקיעים – ומניית החברה דישדשה ונמקה בשורות האחרונות של הבורסה. בין 1995 ל-2010, מניית שניב – שסבלה מסחירות נמוכה - עלתה בכ-45%, כלומר הניבה תשואה של פחות מ-2% בשנה, שבקושי השיגה את העלייה באינפלציה.

הדשדוש המתמשך במניית שניב נבע ממספר גורמים, אך העיקרי שבהם היה כנראה מאבק שהתפתח בין שני בעלי המניות המרכזיים - משפחת ברנט ומשפחת לנדסברג. המאבק בין שתי המשפחות, שהחזיקו בשליטה משותפת בשניב, החל להתגלגל בסוף שנת 2000, אז טענה משפחת ברנט כי לנדסברג מנסה להשתלט "מאחורי גבה" על שניב – כשרכשה כ-8% ממניות החברה, בניגוד להסכמים.

הסכסוך בין שתי המשפחות הפך למאבק שליטה רווי יצרים, שהקטין את חלק הציבור בחברה לכ-5% בלבד. ב-2004 הוכרע המאבק בבוררות שנערכה אצל השפוט בדימוס, אפרים לרון. השופט קיבל את טענת משפחת ברנט, וקבע כי משפחת לנדסברג נדרשת למכר לברנט מחצית מהמניות שרכשה (כ-4.2%). העברת המניות איפשרה לברנט, לראשונה, ביחד עם בעל בריתה הוותיק, שלום לקס, להחזיק ברוב ממניותיה של שניב – ובפועל להשתלט עליה.

ב-2005 "מלחמת הטישו" בין ברנט ללנדסברג הסתיימה באופן רשמי, כשהאסיפה הכללית של שניב קבעה רוב בדירקטוריון לקבוצת ברנט, ומינתה את אברהם ברנט כיו"ר הדירקטוריון במקומו של לנדסברג. מאז הפרדת הכוחות בשניב, לנדסברג – שנפטר בחודש שעבר בגיל 97 – התמקד בטיפוח אימפריית מוצרי הניקיון של סנו – שתפחה לשווי של כ-2.5 מיליארד שקל בבורסה, ומכר את אחזקותיו בשניב; בעוד מפעל שניב התקשה להתרומם ולרוץ קדימה.

שניב חזרה להתחרות בסנו

הנייר והטישו מעולם לא היו העסק המרכזי של משפחת ברנט. אברהם ברנט החל להתעסק בתחום היהלומים בשנות ה-60. בשנת 1986 הוא הקים יחד עם אשתו אילנה את חברת יהלומי אבנית, שיושבת בבורסת היהלומים ברמת גן. במקביל, המשפחה פיתחה את עסקי הנדל"ן שלה, וכיום היא בונה פרויקטים ברחבי הארץ ובארה"ב. בני המשפחה ממשיכים גם כיום לגור בבני ברק – ונחשבים למשפחה אמידה, עם אחזקות בשווי של מאות מיליוני שקלים.

12 שנה לאחר הפרידה ממשפחת לנדסברג, שניב ביצעה אתמול מהלך אסטרטגי – שיהפוך אותה למתחרה ישירה של סנו. שניב דיווחה כי חתמה על הסכם מיזוג עם חברת סאסאטק של קיבוץ סאסא, המתמחה בייצור מוצרי ניקיון. המיזוג צפוי להפוך את שניב לאחת מיצרניות מוצרי הצריכה המתכלים הגדולות בישראל – שתחזיק בצד האחד זרוע לייצור מוצרי נייר, ובצד השני – זרוע לייצור מוצרי ניקיון ומוצרי טיפוח וטואלטיקה.

פס ייצור של סאסאטק. מחזור מכירות שנתי של 150 מיליון שקלצילום: מתוך ערוץ היוטיוב

המיזוג בין שניב לסאסאטק ייעשה באמצעות החלפת מניות, לפי שווי של כ-250 מיליון שקל לשניב, וכ-79 מיליון שקל לסאסאטק. על פי ההסכם שנחתם, שניב תקבל את מלוא הבעלות (100%) על סאסאטק והחברה הבת, סאסאקוסמטיקס, ובתמורה יקבל קיבוץ סאסא 24% ממניות שניב.

לאחר המיזוג, שייצור חברה בשווי של כ-300 מיליון שקל, חלקה של משפחת ברנט בשניב צפוי לרדת לכ-44%; וחלקו של לקס יעמוד על 8%. כמו כן ייחתם הסכם שליטה משותף בין קיבוץ סאסא למשפחת ברנט - והקיבוץ יהיה זכאי למנות שני נציגים מטעמו בדירקטוריון. מניית שניב – שעלתה ב-52% ב-3 השנים האחרונות עלתה אתמול ב-6%, במחזור של כ-200 אלף שקל – פי שתיים מהמוצע ב-90 ימי המסחר האחרונים.

שניב, שמעסיקה כ-320 עובדים במפעל באופקים, מנוהלת כיום על ידי פסח ברנט (מנכ"ל), ואביו אברהם (יו"ר). החברה מייצרת ומוצרי נייר לשוק המוסדי (חברות, מפעלים, ארגונים) , ומוצרי נייר לצריכה ביתית כמו נייר טישו, נייר קרפ ונייר מגבת תחת המותגים Lovely, טאצ', עדן ושאפו. בנוסף, החברה מייצרת עבור מותגים פרטיים (Private Label) של רשתות כמו שופרסל, רמי לוי וסופרפארם.

שניב היא יצרנית הנייר הביתי השנייה בגודלה בישראל (לאחר נייר חדרה). לחברה יכולת ייצור שנתית של כ-31 אלף טונה נייר. פרט לבעלי השליטה, מניות החברה מוחזקות על ידי מור קרנות נאמנות (6.7%), הקרנות וקופות הגמל של ילין לפידות (7.3%), והציבור (18%). לשניב מחזור מכירות של 227 מיליון שקל ב-2016 והיא מציגה בשנים האחרונות שיעור צמיחה שנתי ממוצע של 6.7%.

סאסאטק, שנוסדה ב-1982, היא חברה קיבוצית העוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק מוצרי צריכה מתכלים; אלה כוללים מוצרי ניקיון לבית, מוצרי ניקוי לשוק המוסדי, מוצרים ניקיון לשוק הרכב והתחבורה (שמנים, תרסיסים, משחות וכו'). לחברה, שמנוהלת על ידי גיל קישינובסקי, שורה של מותגים פרטיים (Private Label); ובנוסף, היא מחזיקה בחברה הבת, סאסא-קוסמטיקס (100%), המתמחה בתחום מוצרי טואלטיקה וטיפוח אישי.

אברהם ברנט

מפעל חברת סאסאטק ממוקם בפארק התעשייה דלתון שבמרום הגליל העליון, בעוד המפעל של סאסא-קוסמטיקס ממוקם באזור התעשייה בני יהודה שבדרום הגולן. בשתי החברות מועסקים כ-145 עובדים. לסאסאטק וסאסא-קוסמטיקס מחזור מכירות מצרפי של כ-150 מיליון שקל ב-2016, כשפעילות היצוא מהווה כ-12% מסך מכירות החברה.

לאחר המיזוג, קבוצת שניב תגלגל מחזור מכירות שנתי של כ-400 מיליון שקל. פעילות החברה צפויה להניב רווח תזרימי נקי (EBITDA) של 40-45 מיליון שקל בשנה. רמת החוב של החברה צפויה (חוב ביחס ל-EBITDA) צפויה להיות נמוכה מ-2.5. דוחות פרופורמה לפעילות המשותפת מצביעים על קבוצה עם מחזור מכירות של 377 מיליון שקל נכון לסוף 2016, שיעור רווח תפעולי של כ-7.9% מסך ההכנסות, ורווח נקי לאחר מס של כ-24 מיליון שקל.

מדוע מתמזגות שתי החברות?

המיזוג עם סאסאטק צפוי לסייע לשניב להרחיב את היצע המוצרים שלה באופן משמעותי – ולהתרחב לתחומי חומרי הניקוי, מוצרי הטיפוח, מוצרי אחזקה ומתקני היגיינה, שהם תחומים משלימים למכירת מוצרי נייר. לפי שניב, שוק מוצרי הנייר, נאמד כיום בכ-1.2 מיליארד שקל בשנה, בעוד השוק הפוטנציאלי שאליו תפנה לאחר המיזוג יגדל בכ-3 מיליארד שקל נוספים. בנוסף, למיזוג יתרונות סינרגטיים, לאור החפיפה העסקית והתפעולית בין הפעילויות של שתי החברות.

"המיזוג עם סאסאטק הוא מהלך אסטרטגי, שיאפשר להפוך את שניב לאחת היצרניות הגדולות במשק", אמר המנכ"ל ברנט. "מגוון המוצרים הקיים של שניב התפתח יפה, אך הגיע הזמן להרחיב את הסל, כך שנוכל להמשיך לצמוח בשנים הבאות. בשוק הקמעונאי והמוסדי החיבור בין מוצרי הנייר לחומרי ניקוי הוא טבעי. תוך 10 שנים הגענו לנתח שוק של 25% בשוק הנייר. אנחנו רוצים להמשיך לגדול בתחום ה-Near food (למשל: מוצרי ניקוי, נייר אפייה, עזרי מטבח, שקיות אשפה וכו')".

ברנט ציין כי העסקה תאפשר לשניב להרחיב משמעותית פעילותה בשוק המוסדי, שבו היא פועלת תחת המותגים שניב ערבה ושניב נגב. בחברה הסבירו כי "המיזוג צפוי להאיץ את קצבי הצמיחה בשוק המוסדי ולנצל את המגמה הקיימת בשוק - רכישת של סל מוצרים. בנוסף, המיזוג יאפשר ליהנות מנגישות גבוהה למרבית ערוצי ההפצה ולהרחיב את מערך המכירות באופן משמעותי ומידי",.

- איך נוצר החיבור עם קיבוץ סאסא?

ברנט: "אני מכיר את הקיבוץ ואת שתי החברות שלו מזה שנים. יצרתי איתם הקשר ובנינו יחד את העסקה. הקיבוץ רואה במיזוג כהשקעה אסטרטגית לטווח ארוך. הוא רוצה להיות שותף לעשייה – זו הסיבה שהעסקה נעשתה תמורת הקצאה מניות ולא במוזמן".

- ראינו את המניה עולה כ-15% בימים האחרונים, עוד לפני הדיווח על המיזוג. האם אתה חושב שהעסקה דלפה?

"אני לא חושב שהעלייה במניה קשורה לעסקה. המניה ירדה השנה ב-20%-30%, ועכשיו היא עלתה. אני לא חושב שמישהו הדליף".

תפנית בעסקי הנייר

בעשור האחרון עסקי הנייר שבליטת משפחת ברנט קיבלו תפנית משמעותית. ב-5 השנים האחרונות מניית שניב עלתה ב-175%. סך מכירות החברה הוכפל מ-160 מיליון שקל ב-2011 לכ-308 מיליון שקל ב-2016. באותן השנים הצליחה החברה לעבור מהפסד של 2.7 מיליון שקל לרווח נקי של 15 מיליון שקל. בשני הרבעונים הראשונים של 2017 הרוויחה החברה כ-7.3 מיליון שקל. גם הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) הסתכם ב-2016 בכ-33 מיליון שקל, לעומת 12 מיליון שקל בלבד ב-2010.

"הצמיחה בעשר השנים האחרונות נבעה בעיקר מההתרחבות לשוק המוצרים המוגמרים", אמר המנכ"ל ברנט. "היתה החלטה אסטרטגית להפוך מיצרן של חומרי גלם ליצרן של מוצרים מוגמרים. אנחנו מצליחים לצמוח בשוק הזה בשיעור דו-ספרתי, ואנחנו מוסיפים עוד מנועי צמיחה. כיום 85% מחומרי הגלם שלנו הופכים למוצרים מוגמרים. אנחנו גם מתכוונים להקים קו ייצור של מוצרי נייר לשוק המוסד, שהוא נבדל מהקמעונאי. כל זה נועד להמשיך לצמוח עם מגוון מוצרים רחב.

"יש לנו היום בתוך שניב מותג שמוכר כמעט 100 מיליון שקל בשנה – טאץ' – שכולל מוצרים משלימים כמו ניירות אלומיניום או ניירות אפייה. יש לנו גם מותג פריומיום - Lovely – שמוסיף עוד 20 מיליון שקל למכירות. בשנים האחרונות בנינו מערך שיווק והפצה בכל הארץ. חלק מהתוכנית שלנו היא להרחיב את סל המוצרים לתחומים משיקים וסינרגטיים. אנחנו מתכננים להיות חברה משמעותית יותר בשוק".

המכירות של שניב בתחום המוצרים המוגמרים קפצו מ-36 מיליון שקל ב-2007, ל-211 מיליון שקל ב-2016. במקביל, מכירות הנייר הגולמי ירדו בהתאמה מ-118 מיליון שקל ב-2007 ל-16 מיליון שקל ב-2016. בשנה שעברה חנכה החברה קו ייצור חדש בעלות של 18 מיליון שקל, אף הוא לייצור מוצרים מוגמרים, ובהם המותג הפרטי. הקו החדש הגדיל את כושר הייצור של החברה בכ-10,000 טונה נייר בשנה, כך ששניב נהפכה ליצרנית המובילה של מוצרי הנייר המוגמרים למותג פרטי.

החיבור לגז מתמר העביר לרוווחיות

גורם חשוב נוסף שתמך בשיפור הרווחיות של שניב היה המעבר לשימוש בגז טבעי ממאגר תמר, שאליו חובר המפעל ב–2013. המעבר לגז איפשר להוזיל את עלויות הייצור ולשפר את יכולת התחרות בחברות בישראל ובעולם. בדצמבר 2015 החלה שניב בייצור עצמי של חשמל מגז טבעי בתחנת כוח פרטית שהקימה בשטח המפעל בהשקעה של 23 מיליון שקל.

"עד 2013 עלות האנרגיה למפעל היתה גבוהה מאוד", סיפר ברנט. "המתחרה שלנו, חוגלה קימברלי, חוברה לגז כבר ב–2007 — והיה לה יתרון גדול עלינו. כשחוברנו לגז הצלחנו לעבור לרווחיות. השגשוג של שניב היה טוב לעיר אופקים — קיבלנו את תואר 'יקיר העיר'. מעבר לתרומה לתעסוקה, אנחנו מעורבים בקהילה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?