בארינבוים מוותר על בגיר: ענקית סינית תשקיע בחברה 16 מיליון דולר – ותקבל את השליטה

Shangdong Ruyi חתמה על הסכם שבמסגרתו יוקצו לה 51% ממניות בגיר, לפי מחיר של 3.5 פני למניה, פרמיה של כ-150% על מחיר השוק ■ לפי הערכות, Shandong Ruy מתעניינת במפעל שרכשה בגיר באתיופיה, כאלטרנטיבה לאתרי הייצור בסין

ערן אזרן
ערן אזרן
גבר בחליפה של בגיר, מתוך פרסומת
מתוך פרסומת של בגירצילום: זיו שדה
ערן אזרן
ערן אזרן

השליטה בחברת האופנה בגיר - שידעה בשנים האחרונות כמה בעלים - עוברת שוב, והפעם לענקית סינית. אמש חתמה בגיר גרופ, שנסחרת בבורסת AIM בלונדון, על הסכם השקעה עם ענקית הטקסטיל הסינית Shangdong Ruyi. לפי ההסכם, שהוביל בעל השליטה החדש-ישן צביקה בארינבוים, Shandong Ruy תשקיע בחברה כ-16.5 מיליון דולר, ותקבל לידה את השליטה – 51% ממניות בגיר.

צביקה בארינבויםצילום: עופר וקנין

בתגובה לעסקה – מניית בגיר, שאיבדה 85% משוויה בחמש השנים האחרונות, מזנקת כעת בלונדון ב-103%, למחיר של 2.8 פני. לפני העלייה, החברה נסחרה לפי שווי שוק של כ-4.5 מיליון ליש"ט בלבד.

Shandong Ruy היא אחת מיצרניות הטקסטיל הגדולות בסין ומדוגרת ברשימת 100 החברות הסיניות הרב לאומיות הגדולות ביותר. לפי הערכות, Shandong Ruy מתעניינת בחברת האופנה הישראלית במטרה לפתח את המפעל של בגיר באתיופיה, כאלטרנטיבה לאתרי הייצור בסין שנהפכו ליקרים. המחיר שבו יוקצו המניות ל- Shandong Ruy הוא 3.5 פני, בדומה למחיר שבו השקיע בארינבוים בחברה ב-2016. זוהי פרמיה של כ-150% על מחיר המניה בלונדון.

איבדה תנופה בגלל התחרות עם מפעלים במזרח הרחוק

בגיר גרופ, שהוקמה ב-1961, עוסקת בפיתוח, ייצור, שיווק ומכירה של מוצרי הלבשה מחויטת לגברים ונשים בגרמניה, ישראל, בריטניה וארה"ב. החברה נרכשה על ידי בארינבוים ושותפו עופר גלבוע ב-2004 תמורת כ-34 מיליון דולר. בגיר נחשבה אז לאחת מיצרניות הטקסטיל הגדולות והמצליחות בישראל, שהעסיק יותר מ-1,000 עובדים. ב-2005 החברה הונפקה בבורסה.

ישי דוידיצילום: יונתן בלום

ואולם בשנים שלאחר ההנפקה בגיר החלה לאבד מהתנופה שלה - בעיקר בגלל התגברות התחרות עם מפעלים במזרח הרחוק. בתחילת 2008 הופסקה רוב פעילותה בישראל, ונסגר המפעל בקרית גת, שהעסיק 300 עובדים. בנוסף לתחרות הגוברת מהמזרח, בגיר נפגעה מהמשבר הכלכלי ב-2008 החברה סבלה מירידה חדה בנפח הפעילות בבריטניה - ארץ היצוא העיקרית שלה. בסוף 2011 נאלצה הקבוצה לסגור את פעילות בגיר בגרמניה.

מניות בגיר הוחזקו לאורך השנים בצורה מבוזרת. פרט לבארינבוים, בעלי המניות כללו גם את קרן פימי של ישי דוידי ושלוש קרנות בריטיות ובינלאומיות (הארגריב הייל, מיטון אסטס מנג'מנט וארטמיס אינווסטמנט מנג'מנט). באפריל 2014 הונפקה בגיר בבורסת AIM וגייסה 30 מיליון דולר בהנפקה של 60% ממניותיה, בהובלת בארינבוים וקרן פימי. ההנפקה בוצעה לפי שווי של 66 מיליון דולר "אחרי הכסף" ובמחיר של 56 פני למניה.

עו"ד גרי קופלוביץצילום: אופיר אייב

זמן קצר לאחר ההנפקה, בגיר נקלעה למשבר חריף שהעמיד את בעלי המניות שלה באור לא טוב. החברה איבדה את מרבית שווייה, לאחר שהודיעה שהלקוחה הגדולה ביותר שלה דאז - מרקס אנד ספנסר הבריטית - מקטינה את היקף ההזמנות ממנה, ופירסמה במקביל גם אזהרת רווח. בסוף 2016, השליטה בחברה שוב עברה לבארינבוים, במהלך שבו גייסה החברה כ-10.5 מיליון דולר בהנפקת מניות, וחתמה על הסדר חוב עם בנקים בישראל. כמה חודשים לאחר מכן, בגיר גייסה עוד 1.6 מיליון דולר מקרן נוקד של רועי ורמוס וחברת הביטוח הפניקס.

כתוצאה מההשקעה של Shangdong Ruyi, בעלי המניות הנוכחיים בחברה, ובכלל זאת קרן פימי ובארינבוים, ידוללו בצורה משמעותית. כך למשל, חלקו של בארינבוים יירד לכ-13%. הענקית הסינית תזרים את ההון לתוך החברה, במטרה להמשיך ולפתח את המפעל באתיופיה – ולא תבוצע הצעת מכר של מי מבין בעלי המניות הקיימים. את המפעל באתיופיה רכשה בגיר לפני כמה חודשים בהשקעה של מיליוני דולרים בודדים.

את חברת בגיר ייצגו עורכי הדין גרי קופלוביץ ואלון לוסטוב ממשרד ליפא מאיר ושות'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר