זעזוע בחברת מגדל: היו"ר יוחנן דנינו והמנכ"ל עופר אליהו פורשים

שלמה אליהו בעל השליטה יחזור לתפקיד היו״ר; לתפקיד המנכ"ל מועמדת מיכל עבאדי-בויאנג'ו

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוחנן דנינו
יוחנן דנינו צילום: מוטי מילרוד
אסא ששון
אסא ששון

זעזוע בחברת הביטוח הגדולה מגדל : היו״ר יוחנן דנינו יסיים את תפקידו לאחר שנתיים וכך גם המנכ"ל ובנו של בעל השליטה, עופר אליהו. את תפקיד היו״ר יתפוס מחדש בעל השליטה בחברה, שלמה אליהו, ואילו לתפקיד המנכ"ל מועמדת כרגע החשכ"לית לשעבר, מיכל עבאדי-בויאנג'ו.

עופר אליהו נדרש לוותר על תפקיד המנכ"ל, שכן על פי תקנות רשות שוק ההון לא ניתן שבעל שליטה ומקורב לבעל שליטה יכהנו בתפקידים בכירים יחדיו. לכן, רצונו של אליהו האב לשוב לתפקיד היו"ר הביא לכך שבנו עופר נאלץ לוותר על תפקיד המנכ״ל.

למרות ההערכות כי עופר אליהו יישאר בתחום הביטוח, ל-TheMarker נודע כי בכוונתו לפנות לעסקים פרטיים בתחומים שונים, בהם הוא פועל כבר כגון נדל"ן והיי-טק.

עופר אליהו. מצא את עצמו בתפקיד מנכ"ל מגדל ביטוחצילום: ניר קידר

בתחילת ינואר 2016 החליטה המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, כי קרוב של בעל שליטה בגוף מוסדי או קרוב של דירקטור בגוף מוסדי לא יוכל להתמנות או לכהן בתפקיד מרכזי באותו גוף - אך כן יוכל להתמנות לתפקיד דירקטור או יו"ר הדירקטוריון. הראשון להיפגע מכך עופר אליהו. התקנות של האוצר מעלות את רמת הממשל התאגידי בחבורת ביטוח לרמה הדומה של הבנקים. גם בבנקים בעל השליטה בבנק לא יכול להתמנות לנושא משרה אלה רק לתפקיד דירקטור. גורם בכיר ברשות הסביר אז כי "הובלנו מספר צעדים לחיזוק הממשל התאגידי ויש בעיה בהבט של ממשל תאגידי בחברות הביטוח. הכוונה היא להיות ברמת הממשל התאגידי של הבנקים שבה בעל שליטה בבנק לא יכול להתמנות לתפקיד בבנק אלה לדירקטור".

אותו גורם הוסיף כי "תפקיד הדירקטוריון הוא לפקח על ההנהלת החברה. אם בעל השליטה הוא גם נושא המשרה, כמו למשל מנכ"ל הדירקטוריון, יתקשה לפקח עליו". באוצר הקצו 30 יום לקבלת הערות על הטיוטא והיא אמורה להיכנס לתוקף תוך שלוש שנים.

העזיבה של דנינו ועופר אליהו אולי מחויבת המציאות שכן שלמה אליהו מעוניין להיות יו״ר, אך היא מפתיעה שכן דנינו הצליח לפעול לשינוי תקנות סולבנסי 2 של רשות שוק ההון, ולהקל עם הדרישות המחמירות הראשונות של סלינגר ולשנות אותם לטובת מגדל. במקביל, מגדל, שעם כניסתו של שלמה אליהו לתפקיד נפגעה במספר תחומי ביטוח עיקריים ואיבדה לא מעט משווי השוק שלה, חזרה למסלול והציגה גידול כמעט בכל התחומים, כולל פיתוח מנועי צמיחה חדשים והגדלת הממשק האינטרנטי שלה שנחשב כמפתח העיקרי בעולם הביטוח.

עבאדי-בויאנג'ו. החליטה לצמצם את הנציגותצילום: שירן גרנות

מגדל היא חברת הביטוח השנייה-שלישית בישראל מבחינת שווי שוק וכן חברת הביטוח הפנסיונית הגדולה במדינה. את הרבעון השני של השנה החברה סיכמה עם רווח כולל של 141 מיליון שקל, לעומת רווח כולל של 20 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הרווח הכולל של מגדל במחצית הראשונה של השנה עומד על 450 מיליון שקל, לעומת הפסד כולל של 475 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

החברה מציינת כי הרווח הכולל ברבעון ובמחצית הושפע משיפור בתוצאות החיתומיות בביטוח כללי ובביטוח בריאות. בנוסף הושפעו תוצאות המחצית הראשונה של שנת 2017 מעלייה ניכרת בתשואות שהושגו על ידי הקבוצה בשוקי ההון, מה שהגדיל את ההכנסות מדמי ניהול. עוד מציינת מגדל כי תוצאות הרבעון והמחצית המקבילים אשתקד הושפעו מהפרשות בגין ירידה של עקום הריבית וכן מהשלכות המלצות ועדת וינוגרד.

במידה שהמגעים בין עבאדי-בויאנג'ו לבין אליהו לגבי כניסתה לתפקיד מנכ"לית מגדל יבשילו - ייעשה הדבר עם תום תקופת הצינון שלה מתפקיד החשבת הכללית - בתחילת פברואר.

את הסיבוב הקודם שלה במגזר הפרטי עשתה עבאדי-בויאנג'ו בתחום הבנקאות בקבוצת בינו - היא שמשה סמנכ"לית וראש אגף חשבות קודם למינויה לתפקיד החשבת הכללית ב-2011. כחשבת כללית היא כיהנה כיו"רית חברת הביטוח הממשלתית ענבל. בחודשים האחרונים מאז סיימה את כהונתה היתה מועמדת לתפקיד נציבת שירות המדינה, מועמדות שהוכשלה בגלל התנגדות שר הבריאות יעקב ליצמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו