גל ההנפקות יימשך? ועדת הכספים אישרה לחברות להכיר בהוצאות הנפקה לצורכי מס

במטרה לעודד חברות להנפיק עצמן בבורסה בת"א, אישרה ועדת הכספים הצעת חוק שתוריד את העלות הריאלית של ההנפקה לקריאה שנייה ושלישית ■ בשנים האחרונות סבלה הבורסה ממספר זעום של הנפקות, אך מתחילת 2017 זינק מספרן ל-15 - שיא של שנים

גיא ארז
גיא ארז
בניין הבורסה
בניין הבורסהצילום: בלומברג
גיא ארז
גיא ארז

ועדת הכספים אישרה היום (ד') לקריאה שנייה ושלישית, הצעת חוק לפיה חברות שינפיקו עצמן בבורסה המקומית יוכלו להכיר בהוצאות ההנפקה לצורכי מס. הבורסה בתל אביב נהנית מתחילת השנה מגל הנפקות הון ראשוניות (IPO) והחלטתה של ועדת הכספים עשויה להגביר את המגמה.

הנפקה ראשונית מבטאת את אחת ממטרותיה המהותיות של הבורסה - להיות הגורם המתווך בין חברות המבקשות לגייס הון לצורך התפתחות, לבין ציבור המשקיע בהן באמצעות רכישת ניירות הערך המונפקים במטרה ליהנות מעליית שווי החברות. הבורסה בת"א סבלה בשנים האחרונות מבצורת של הנפקות הון, כאשר ב-2016-2012 14 חברות בלבד ביצעו הנפקות הון ראשוניות.

הסיבות לכך טמונות, בין היתר, בעלויות תהליך ההנפקה בשוק ההון, שעשוי להיות קריטי עבור חברות קטנות; העדפה של חברות לבצע הנפקות בבורסות בחו"ל, שם הן זוכות בהקלות אחרות; וכן עודף רגולציה. פרט לכך, הבורסה התמודדה עם עזיבה מתוקשרת של חברות דואליות, שהעדיפו להיסחר רק בניו יורק ולהימנע מכפל רגולטורי.

2017 טרם הסתיימה, אך התגלתה זה מכבר כשנת מפנה בתחום ההנפקות. לא פחות מ-15 חברות כבר ביצעו הנפקות הון, והיד עוד נטויה. החברות אחים יעקבי, אלמור והולמס פלייס כבר הגישו תשקיפים ראשוניים לקראת הנפקה, ועוד כמה חברות צפויות לעשות זאת בשבועות הקרובים. שינוי מגמה בכמות ההנפקות נרשם על רקע מאמציה של הנהלת הבורסה, שביצעה מספר הקלות רגולטוריות לחברות חדשות.

כעת, מספקת ועדת הכספים עידוד לחברות הבוחנות הנפקת הון בבורסה בתל-אביב, במהלך שיהפוך את ההנפקה לזולה יותר - ולעתים, בפרט עבור החברות הקטנות, תהווה את ההבדל בין כדאיות כלכלית לעלות פטאלית.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה), שיזם את ההצעה יחד עם ח"כ יצחק וקנין (ש"ס) וח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו), אמר כי הצעת החוק הזו תגביר את הפעילות בבורסה ואת היקפי המסחר בה. "הדבר ייטיב מאוד עם המגזר העסקי שמשווע לאשראי, ובעיקר יעודד את החברות הציבוריות הישראליות להישאר בארץ ולא להנפיק בחו"ל", אמר.

הצעת החוק זכתה לתמיכה מצד רשות ניירות ערך והעומד בראשה פרופ' שמואל האוזר, אך משרד האוצר ואגף התקציבים התנגדו לה. נציג אגף התקציבים באוצר, איציק דניאל, טען כי העלות של הצעת החוק היא אובדן הכנסות של 80 מיליון שקל בשנה, מאובדן עלויות הנפקה. "מדובר בהצעת חוק שהיא פרטית והממשלה מתנגדת. כל הצעה שהממשלה תומכת בה אמורה לקבל מקור תקציבי - וכאן לא הוצע מקור תקציבי. בנוסח הנוכחי אנחנו מתנגדים להצעת החוק. זו הצעת חוק תקציבית".

מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות אילן פלטו טען בתגובה כי נתון אובדן ההכנסות אינו מדויק. "צר לי שאגף התקציבים עושה שימוש במספרים לא בדוקים. מעבר לכך, התועלת שהמהלך יביא, לא רק תקטין את הכנסות המדינה - אלא דווקא תגדיל אותן. זה ניתוח סטטיסטי עלוב של האוצר. הוצאת הנפקה היא הוצאה בדיוק כמו כל דבר אחר. כיום יש גם 25% מס חברות, גם מס הכנסה וגם עלות הנפקה, שהיא הוצאה לכל דבר ועניין ומצטרפת לכלל העלויות בגין מסים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?