סיידוף עצבני: "ההבדל בינינו לבין מוטי בן משה הוא אחד: לנו יש את הכסף"

המאבק על השליטה באפריקה מתחמם, ונתי סיידוף עונה לדברים שאמר בן משה ל-TheMarker: "מסמך הוכחת היכולת של בן משה בנוגע להתחייבות שלו להעביר 1.25 מיליארד שקל במזומן לא הגיע, וככל הנראה גם לא צפוי להגיע בעתיד"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
נתי סיידוף ונציגיו
נתי סיידוף ונציגיוצילום: עופר וקנין
שלי אפלברג
שלי אפלברג

בטרם עלה על מטוס חזרה לארה"ב הספיק נתי סיידוף, המעוניין להשתלט על אפריקה ישראל, לקרוא את הראיון שנתן מוטי בן משה ל-TheMarker - ולכעוס מאוד. באמצעות יועץ התקשורת שלו, חיליק גולדשטיין, הוא ביקש לענות לדבריו של מי שמתמודד מולו על השליטה באפריקה ישראל, לקראת כינוס ועדות ההשקעה של הגופים המוסדיים היום, שבהן צפויה להתקבל הכרעה בעניין.

>> מוטי בן משה: "אם אצטרך, אביא מהבית גם 700 מיליון שקל לרבוע כחול"

"ההבדל בינינו לבין מוטי בן משה הוא אחד: לנו יש את הכסף", הדגיש סיידוף לנוכח דבריו של בן משה שלפיהם הוא יכול כבר היום לתמוך ב-700 מיליון שקל באלון רבוע כחול, אם יידרש לכך. "העברתי אמש מסמך הוכחת יכולת לתשלום מיידי של 500 מיליון שקל לידי הנציגות", הבהיר סיידוף. "הקבוצה שבבעלותי נחושה לרכוש את אפריקה ישראל בעסקה ששווייה נאמד ב 2.18 מיליארד שקל באמצעות הזרמה מיידית של 500 מיליון שקל והנפקת איגרת חוב מגובה בביטחונות שיבטיחו את שמירת ערכם של האג"ח לאורך שנים".

על פי ההסדר מטעמו, מציע סיידוף אג"ח נושאת ריבית של 4% צמודה במח"מ מוערך של 4.9. לפי איציק עידן מפירמת רואי החשבון ביקר טילי, המשמש יועץ כלכלי לנציגות, ערכה הנומינלי של האג"ח הוא 1.57 מיליארד שקל. מרבית איגרות החוב של סדרות כ"ו וכ"ז לאחר ההסדר, בהיקף של כ-1.47 מיליארד שקל, יהיו מובטחות ב-51% ממניות אפריקה נכסים, ששוויין הממוצע בשוק הוא 1.18 מיליארד שקל, וכ-100 מיליון שקל יהיו בסדרה לא מובטחת כ"ח.

בפועל, סיידוף לא ביצע על פי היועץ הכלכלי כל שינוי בערך הכספי של הצעתו, אך העובדה כי מרבית החוב יהיה בסדרה מובטחת סימן לנציגות כי הדבר ישפיע על שווייה הפיננסי של החבילה בבורסה גם לאחר ההסדר.

"אני ניאלץ להתמודד עם רוכשים פוטנציאליים בעלי יכולת נמוכה להביא הון מהבית, ואשר מבצעים מהלכים לולייניים של מינופי הון ומבני פירמידה שנועדו להסתיר את היכולות הפיננסיות המוגבלות שלהם, "הדגיש סיידוף שנראה כי לא האמין לדבריו של בן משה בדבר חוסנו הפיננסי. "מסמך הוכחת היכולת של בן משה בנוגע להתחייבות שלו להעביר 1.25 מיליארד שקל במזומן לא הגיע, וככל הנראה גם לא צפוי להגיע בעתיד".

"אני מקווה שהגופים המוסדיים האמונים על כספי ציבור בישראל לא יולכו שולל אחרי הבטחות ומקסמי שווא וישלחו את חברת אפריקה ישראל להליך פירוק ארוך ומייגע שבסופו ספק גדול אם ניתן יהיה להשיג תמורה גבוהה מזו שהציעה קבוצת סיידוף. אני מקבל רוח גבית ותמיכה חמה מכמה מחזיקי אג"ח גדולים, ואולם אני מקווה שגם השחקנים האחרים בשוק יבדקו לעומק את היכולות של כל המתחרים ויסיקו את המסקנה המתבקשת".

"המתמטיקה של בן משה שגויה"

היועץ הכלכלי של סיידוף, אייל ידווב, התייחס גם הוא לדבריו של בן משה, וציין שש נקודות עיקריות שלראייתו בן משה הטעה בהן את ציבור המשקיעים: "בן משה ציין כי ה-LTV של אלון רבוע כחול לאחר הגיוס יהיה 48%-54%, אך זהו נתון שגוי שכן הוא התייחס לשווי רכישה של 1.3 מיליארד שקל בעוד שהוא רוכש ב-1.25 מיליארד שקל במזומן, והיתר באופציות שלא ניתן לספור אותן. התאמת השווי למספר זה משנה את ה-LTV של אלון רבוע כחול ל-60%".

עוד ציין ידווב כי "המתמטיקה של בן משה בכל הנוגע לגיוס החוב לא נכונה, וזאת לפי הטבלה שבה הוא ציין כי החוב לאחר הגיוס של אלון רבוע כחול יסתכם ב-1.95 מיליארד שקל. החוב שלו כיום הינו מעל ל-950 מיליון שקל, ולכן עליו לגייס מיליארד שקל, ולא 700-600 מיליון שקל כפי שהוא ציין".

ידווב גם ביקר את האופן שבו מתעלם בן משה ממספר המניות הלא משועבדות שייוותרו בידיו. "החוב הקיים באלון רבוע הינו אג"ח משועבד. הדרך היחידה שלו לגייס חוב באותה רמה היא לגייס שוב חוב משועבד, שכן כל אג"ח לא משועבד יהיה אג"ח נחות. לכן ההתייחסות צריכה להיות למניות משוחררות, וההתייחסות ל-LTV אינה רלוונטית, שכן מינוף החברה לוקח בחשבון את השווי העודף הקיים כבר באג"ח שלהן קיימת בטוחה. אי אפשר לייחס LTV זה לאג"ח החדשים שאותם בן משה מתכוון לגייס. חייבים לקחת בחשבון בשביל החישוב רק את המניות המשוחררות, ובאלון רבוע כחול נותרו רק 200 מיליון שקל במניות באלה".

ידווב מזכיר את חברת אי.די.בי אחזקות, אשר השקעה בה הסבה לבן משה הפסד צורם של כחצי מיליארד שקל. לדבריו, זהו שיעור שהמוסדיים היו צריכים כבר ללמוד בנוגע ליציבותן של חברות אחזקה. "גם לאידיבי בימיו של נוחי דנקנר היו קיימות מניות משוחררות. הבעיה בחברות אחזקה שהן ממונפות, ולכן נשאלת השאלה לא מהו גובה המינוף הLTV כי אם השאלה מהו התזרים שחברת האחזקה יכולה להתייחס אליו. במקרה של אלון רבוע כחול, אשר תהפוך לחברת אחזקות מאוד ממונפת, לא ביצע בן משה שום ניתוח תזרימי עבור ציבור המשקיעים אשר מראה כי החברה אכן תוכל להתמודד עם החוב החדש".

עבור המוסדיים עומדת כעת משימה לא קלה - לנתח את התיקונים בהצעות שהוזרמו בשעות האחרונות לבורסה על ידי המתמודדים השונים על אפריקה. "אתמול , כאשר בן משה פירסם את הצעתו המתוקנת, ראינו כי התפרקה הקונסטרוקציה המשפטית שהוא פעל לפיה", אמר ידווב. "לכן הוא שינה את מספר המניות של אפריקה נכסים שהוא מוכן לרכוש מ-56% ל-51% בלבד. לפיכך, גם התמורה למוסדיים הופחתה ל-1.138 מיליארד שקל. יתרת המניות יצטרכו להימכר בהליך פירוק ארוך, שבו כלל הנושים של החברה יריבו ביניהם. אנו כבר יודעים ממקרי עבר כי זהו הליך ארוך, יקר ולא ודאי".

את העקיצה האחרונה לבן משה הותיר ידווב לסוף: "בן משה הכניס בהצעתו החדשה סעיף מאוד מעניין, אשר מחייב את המחזיקים לשעבד לו את מניות אפריקה נכסים לפני שהמימון עובר. מי שיש לו 700 מיליון שקל מהבית יודע להביא מימון עצמי לתקופת הביניים, עד אשר הוא מקבל את המניות לידיו - ואז לבצע את ההחלפה".

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר