מכה קשה לבורסה בתל אביב: מיילן נמחקת מהמסחר

מיילן, החברה בעלת שווי השוק הגדול בת"א, תימחק מהמסחר בפברואר 2018. מיילן מהווה 7% ממדד ת"א 35 - והתחייבה להיסחר בת"א שנה לפחות כאשר נרשמה למסחר בנובמבר 2015 כחלק מניסיון הסרק להשתלט על חברת פריגו

יורם גביזון
יורם גביזון
רוברט קורי
צילום: בלומברג
יורם גביזון
יורם גביזון

הבורסה בתל אביב ספגה אמש את אחת המכות הקשות מאז מחיקתה של חברת מלנוקס מהמסחר ביוני 2013. חברת מיילן , שהיא החברה בעלת שווי השוק הגדול בבורסה בתל אביב, הודיעה כי מניותיה יימחקו מהמסחר בבורסה המקומית החל ב-12 בפברואר 2018.

רוברט קורי, יו"ר מיילן, הסביר את הצעד בעובדה שהחברה למדה שמרבית המשקיעים הישראליים מחזיקים את מניותיהם ישירות בנאסד"ק, שרק 3.5% ממניות החברה מוחזקות בבורסה בתל אביב, וכן שחלקו של המסחר בתל אביב הוא 3.5% בלבד מהמסחר הכולל במניות החברה. קורי הזכיר את ההבדלים בין השעות וימי המסחר בבורסה בתל אביב לבין יתר הבורסות שבהן נסחרת החברה. לדבריו, לנוכח עובדות אלו החליט דירקטוריון מיילן שהמשך רישומה של החברה למסחר בתל אביב לא ישרת את האינטרס של החברה ובעלי מניותיה.

קורי הוסיף מילות נימוס על הקשרים שיצרה מיילן עם המשקיעים המוסדיים הישראליים בתקופה שבה נסחרה בתל אביב. "בשנתיים האחרונות היתה לי הזכות להתוודע לסביבה העסקית הדינמית בישראל ומוסר העבודה הגבוה של אנשיה. כתוצאה מכך, נישאר מחויבים לבחון השקעות עתידיות והזדמנויות עסקית בישראל", אמר קורי, וחזר בכך על מלים דומות לאלו שהשמיע בפברואר 2016 בביקורו השני בישראל, זמן קצר לאחר שהמניה נרשמה למסחר בתל אביב.

מנכ"לית חברת מיילן הת'ר ברשצילום: JEFF SWENSEN / NYT

קורי אמר אז, בין היתר: "אמרתי בפעם האחרונה שהייתי פה שאני מחויב לבורסה בתל אביב, ואני מוכיח זאת. איני חושב שצריך להגביל בזמן את הרישום למסחר בתל אביב. בכוונתי לעסוק בפעילות של פיתוח עסקי בישראל, וכבר התחלנו לבחון הזדמנויות השקעה במדינה ונקים חברה בת בישראל. הצד השלילי היחיד שאני רואה בפעילות בישראל הוא שמדובר במדינה קטנה, אבל גם לכך אין חשיבות רבה בהתחשב ברמת האינטלקט והטכנולוגיה בישראל". ככל הידוע, דבריו החגיגיים של קורי לא באו לידי ביטוי בהשקעות של ממש בישראל.

8.5% מכלל שוק המניות בת"א

מיילן נרשמה למסחר בתל אביב בנובמבר 2015, כחלק מניסיון הסרק לשכנע את המשקיעים המוסדיים הישראליים שהחזיקו במניות פריגו לתמוך בהצעת הרכש שפירסמה לרכישת החברה. מיילן התחייבה אז שמניותיה יהיו רשומות למסחר בתל אביב לפחות שנה. הצעת הרכש של מיילן נדחתה בידי בעלי מניותיה של פריגו ברוב של 60%, במידה רבה בשל עמדת המשקיעים המוסדיים הישראליים. ההחלטה התבררה כטעות, משום שמיילן הציעה 75 דולר במזומן ו–2.3 מניות מיילן עבור כל מניית פריגו. שווייה של הצעה נכון להיום הוא 162.8 דולר, כלומר גבוה ב–86% ממחירה הנוכחי של מניית פריגו .

המשקיעים המוסדיים הישראליים הגדילו מאז את אחזקתם במיילן, לאחר שנוכחו לדעת כי איכות הניהול של מיילן טובה משמעותית מזו של טבע, וכיום הם מחזיקים ב–8% מהונה של החברה בשווי כולל של 5.6 מיליארד שקל, נכון לסוף אוגוסט.
מיילן הפכה בחודשים האחרונים למנייה בעלת שווי השוק הגדול בישראל בעקבות קריסתה של טבע ועתה היא נסחרת בשווי של 70.6 מיליארד שקל (בתום המסחר ביום חמישי ולפני עלייה מצטברת של 2.5% בנאסד"ק), לעומת שווי של 45 מיליארד שקל לפריגו ושווי של 46.5 מיליארד שקל לטבע.

שווי השוק של מיילן הוא כ–8.5% מכלל שווי השוק של המניות וניירות הערך ההמירים למניות בבורסה בתל אביב. המסחר הממוצע במניית מיילן היה בחודש האחרון 36 מיליון שקל, כ–3.5% מהמסחר הממוצע במניות ובהמירים בבורסה. המשקל של מניית מיילן הוא 7% ממדד ת"א 35 ו–5% ממדד ת"א 125. מחיקתה של מניית מיילן מהמסחר בתל אביב צפוי להביא לעדכון מדדי הבורסה, ולהגדיל את הביקוש של תעודות סל וקרנות נאמנות, שמחקות את מדדי ת"א 35 ות"א, 125 למניות האחרות במדדים האלו.

החיוב שבמחיקה: איזון טוב יותר בת"א 35

לצד הפגיעה הצפויה בנפח המסחר בבורסה בתל אביב, יש גם צד חיובי למחיקתה של מיילן מהמסחר — איזון טוב יותר של מדד ת"א 35 , שסבל מהטיה לכיוון המניות של חברות הפארמה. המשקל המצטבר של ארבע חברות התרופות הגדולות שנסחרו בתל אביב — מיילן, טבע, פריגו ואופקו — היה 22%. עובדה זו חשפה את המדד לתנודתיות במחירי חברות התרופות בארה"ב, והפכה אותו לבלתי מייצג במידה רבה של הפעילות הכלכלית בישראל.

מנכ״ל איגוד החברות הציבוריות, אילן פלטו, מסר בתגובה להחלטת מיילן: ״המחיקה של מיילן היא מכה כואבת למאמצים להחייאת הפעילות בבורסה, והיא תוביל בוודאות לירידה של מחזורי המסחר והגברת מלכודת הנזילות בבורסה הישראלית. אנחנו חוזרים וקוראים למשרד האוצר ורשות המסים לנקוט צעדים אופרטיביים לעידוד המסחר והורדה של מס הבורסה״..

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות