הארגונים החברתיים: לקיים בכנסת דיון חירום על מכירת דסק"ש לאלשטיין

נציגי הארגונים טוענים שהעסקה מפרה את חוק הריכוזיות ועלולה להוביל לעלייה ביוקר המחייה ולפגיעה בחסכונות הפנסיה של אזרחי ישראל

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה ויו"ר אי.די.בי
אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה ויו"ר אי.די.ביצילום: עופר וקנין
שלי אפלברג
שלי אפלברג

הארגונים החברתיים ממשיכים בניסיונם לעצור את התעלול הפיננסי של אדוארדו אלשטיין להשטחת פירמידת אי.די.בי. לאחר שהתברר שהמוסדיים לא מתכוונים לעצור את מכירתה המדומה של דסק"ש לאלשטיין במטרה להתאים את מבנה הקבוצה לדרישות חוק הריכוזיות, החליטו כמה ארגונים להפעיל על לחץ חברי הכנסת כדי שיקיימו דיון נוסף בעניין, ויקבעו במפורש שמהלך המכירה אותו מקדמת אי.די.בי חוטא לכוונת המחוקק.

במכתב של חברי הארגונים החברתיים העוסקים בתחומים הפיננסיים לחבר הכנסת ויו"ר ועדת הכספים משה גפני, הם מפצירים בחברי הוועדה לעשות ככל שביכולתם כדי לעצור את אי.די.בי מלהשלים את העסקה.

אי.די.בי פיתוח כבר פירסמה הודעה על עסקת בעלי עניין, שבמסגרתה היא מתכוונת למכור לבעל השליטה אדוארדו אלשטיין, המחזיק ב-100% ממניות אי.די.בי פיתוח, 70.76% ממניות החברה הבת דסק"ש שבעלותה.

ב-24 בספטמבר דיווח הקונצרן כי אלשטיין מתכוון לממן את הרכישה באמצעות הלוואות מוכר בסכום עתק של 1.77 מיליארד שקל (16.6 שקל לכל מניה נרכשת), שאותה יקבל מחברת אי.די.בי פיתוח. שוויין הבורסאי של מניות סק"ש הוא 1.487 מיליארד שקל.

מכיוון שהעסקה אינה דורשת את אישור אסיפת בעלי המניות, הארגונים 99 וצדק פיננסי דרשו מהמוסדיים לעצור את העסקה, בשל החוב העצום הקיים של אי.די.בי פיתוח לציבור - בסך 4.67 מיליארד שקל. אלא שלאחר כינוס אסיפה של בעלי המניות בעניין, החליטו נציגי המוסדיים כי אין ברצונם להתערב.

כעת מסבירים עו"ד לינור דויטש סמנכ"ל לובי 99, הראל פירמק וברק גונן יושבי הראש המשותפים של צדק פיננסי, ספיר לוזר מישראל 2050, עילם לשם מנהל תחום אחריות אזרחית, ד"ר שלי גוטפריד מהציבור החדש, פז כהן מנכ"ל אונו וגלעד א. סברדלוב מישראל יקרה לנו: " עצירת המהלך של אי.די.בי חיונית בשל הפגיעה המבזה בחוק בישראל, והפגיעה הרוחבית בכספי הציבור. זאת לרבות כספי הציבור לגיל פרישה המושקעים בחברות המוחזקות על ידי אי.די.בי, ובכלל זאת גם בחברת דסק"ש ואי.די.בי פיתוח המממנות את העסקה השרלטנית הזו. העסקה מהווה תקדים אשר ישדר לשאר החברות במשק כי מדובר בהתנהלות תקינה".

לטענת פעילי הארגונים, "סחיטת הדיווידנדים המוגברת מהחברות היצרניות בתחתית הפירמידה כתוצאה מהעסקה תפגע הן בעובדי החברות היצרניות והן בציבור הלקוחות – ועלולה להוביל לעלייה ביוקר המחיה ובאבטלה – הכל על מנת לשרת עסקה מלאכותית פוגענית שכל מטרתה שימור השליטה של מר אלשטיין באי.די.בי פיתוח".

אי.די.בי מסרו בתגובה: "אין שחר לטענות שהועלו בכתבה. אי.די.בי. מינתה ועדה חיצונית ובלתי תלויה שבחנה במשך חודשים ארוכים ביסודיות ובמקצועיות חלופות רבות למילוי דרישות חוק הריכוזיות. החלופה שנבחרה היא המיטיבה ביותר עם כלל בעלי האינטרס בקבוצה ועם נושי אי.די.בי, ובמקביל מדובר על פתרון שמקיים באופן מלא את הוראות ודרישות חוק הריכוזיות.

"יודגש כי במסגרת העסקה, מצבם של נושי אידיבי משתפר, שכן בעל השליטה (שמחזיק בכל מניות אידיבי) מזרים ביטחונות נוספים להבטחת חובות אי.די.בי. לנושיה, בהיקף של כ-150 מיליון שקל, זאת לאחר שכבר השקיע באי.די.בי. במהלך שלוש השנים האחרונות סכום חסר תקדים של כ-2.5 מיליארד שקל, שרובו ככולו שימש לפירעון חובות לציבור החוסכים בישראל. עוד יצוין כי תמיכתם של נושי אי.די.בי. בפתרון האמור מתבטא היטב בירידה בתשואות האג"ח של החברה בחודשים האחרונים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"