הדילמה של אלוביץ': להזרים 100 מיליון שקל - או לוותר על בזק

במקרה שאלוביץ' יורשע בפרשת בזק, ייתכן שיחויב לוותר על השליטה בחברה - גם אם יסכים לתנאי ההסדר המוצע לקבוצת יורוקום ■ הבנקים המממנים, בראשות דיסקונט והפועלים, מגבשים הסדר לפריסת חובותיה של הקבוצה בסך 1.35 מיליארד שקל

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שאול אלוביץ'
שאול אלוביץ'צילום: דודו בכר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

לאחר כמה חודשים של משחקי אגו וכבוד הבנקים המממנים של קבוצת יורוקום, שבשליטת שאול אלוביץ', העלו באחרונה הילוך במגעים שהם מנהלים עם החברה — בניסיון לגבש הסדר לפריסת חובותיה של יורוקום, המוערכים ב–1.35 מיליארד שקל.

כצפוי, רשות ניירות ערך העבירה שלשום לפרקליטות מחוז ת"א את המלצותיה בתיק של בזק: להעמיד לדין את בעל השליטה אלוביץ' ואת בנו אור אלוביץ', היו"ר המושעה של החברה הבת אנלייט, וכן את מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר, מזכירת החברה, עו"ד לינור יוכלמן, מנכ"ל yes, רון איילון, סמנכ"ל הכספים של yes, מיקי היימן - ואת מנכ"ל משרד התקשורת המושעה, שלמה פילבר.

עיקר החוב מרוכז ביורוקום תקשורת, שחייבת לשלושה בנקים כ–1.1 מיליארד שקל — מתוך זה כ–600 מיליון שקל לדיסקונט, כ–500 מיליון שקל להפועלים וכ–30 מיליון שקל לבנק הבינלאומי. בנוסף, יורוקום נדל"ן חייבת כ–240 מיליון שקל לקונסורציום בנקים, בראשות מזרחי טפחות , וכן לגופים המוסדיים אלטשולר שחם, פסגות , מנורה מבטחים ו כלל . מצבם של נושי יורוקום נדל"ן טוב מזה של יורוקום תקשורת, שכן הם מחזיקים בביטחונות בשווי הגבוה בעשרות אחוזים מגובה החוב.

באחרונה חלה התקדמות במגעים בין המממנים של יורוקום תקשורת לבין החברה והצדדים סיכמו ביניהם על מתווה מקובל של אופן מימוש הנכסים. בתרחיש ריאלי, המימוש צפוי להביא לבנקים ריקברי (הכנסות בגין חובות שהופרשו בעבר) של כ–80% מהחוב, ובתרחיש אופטימי — אולי אף יותר — בזמן שדיסקונט והפועלים כבר הפרישו לחובות מסופקים לפחות חלק מהחובות הללו.

כעת הבנקים מנסים לסכם ביניהם באיזו מידה תהיה עדיפות ל דיסקונט בקבלת התמורות בעבור נכסי יורוקום שיימכרו, וכן לגבי חלוקת הביטחונות בין הבנקים. עדיין קיימים פערים בין בנק הפועלים, המנוהל על ידי אריק פינטו, לבין דיסקונט, בניהולה של לילך אשר טופילסקי, אבל מעורבים במגעים אומרים כי ניתן יהיה לגשר על הפערים כבר בקרוב.

הסוגיה המרכזית שתכריע אם יורוקום תצליח לגבש הסדר חוב מול הבנקים או שהבנקים ישתלטו על החברה ויזיזו את משפחת אלוביץ' מניהולה כבר כעת, היא התרומה הכספית של אלוביץ' לטובת ההסדר. לפי מקורבים ליורוקום, אלוביץ' הזרים לטובת יורוקום כ–250 מיליון שקל — כ–50 מיליון שקל בשנתיים האחרונות. הבנקים, בראשות הפועלים ודיסקונט, דורשים כתנאי להסכמתם להסדר כי אלוביץ' יזרים ממקורות חיצוניים כ–100–120 מיליון שקל.

לפי הלך הרוח השורר בציבור וערב פתיחת הדיונים של "ועדת פישמן", שאמורה לחקור את אופן התנהלות הבנקים במתן אשראי ללווים גדולים שהסתבכו (נוחי דנקנר, אליעזר פישמן, מוטי זיסר המנוח,יוסף גרינפלד), הבנקים יחששו מאוד להעביר הסדר כזה בלי שתהיה תרומה משמעותית של הבעלים הנוכחיים. כך, בהנחה שלאלוביץ' ישלם את הסכומים הללו בסיטואציה שבה הוא נמצא, כשעננת הרשעה פלילית מרחפת עליו מכמה צדדים עם העברת התיק לפרקליטות — הוא ניצב בפני דילמה לא טריוויאלית.

ההסדר המתגבש מדבר על כך שמרבית נכסי יורוקום יימכרו בשלוש שנים הבאות. בתרחיש האופטימי מבחינת אלוביץ' הוא יישאר עם מחצית מאחזקתו באינטרנט זהב, כלומר כ–30% — או ש אינטרנט זהב תישאר עם מחצית מאחזקתה ב בי־קום , כלומר כ–32%. מכיוון שבי־קום מחזיקה ב–26.3% מ בזק , אלוביץ' יישאר עם אחזקה בשרשור של כ–5% מבזק.

כך שאלוביץ' יצטרך להחליט מה הערך הכלכלי הגלום עבורו במאבק להוכחת חפותו כשהוא עדיין בעל שליטה בבזק, ולשלם פחות או יותר את הסכום שדורשים הבנקים — או לוותר על דרישת הבנקים ולהחזיר את מפתחות השליטה בקבוצת יורוקום, הנשלטת על ידיו ב–80% ועל ידי אחיו יוסי אלוביץ' ב–20%.

תוואי ההסדר

קבוצת יורוקום נמצאת במצב פיננסי קשה ביותר. השווי הנכסי הנקי הסחיר שלה (NAV, שנמדד כפער בין שווי שוק של הנכסים לשווי השוק של ההתחייבויות, וכולל גם הוצאות הנהלה וכלליות ומהוונות, וכן החזר אפשרי של סכומים לבזק בגין עסקת yes) מוערך במינוס 300–400 מיליון שקל.

ההסדר המתגבש עם הבנקים מדבר על כך שבשנה הקרובה יורוקום תמכור את החזקותיה בנדל"ן פרטיים — בעיקר בבית יורוקום במתחם הבורסה ברמת גן, 37.5% בפרויקט מידטאון בתל אביב, וכן את אחזקותיה בחברות התפעוליות יורוקום תקשורת סלולרית, יורוקום תקשורת דיגיטלית ודי.אם הנדסה (75%). להערכת הבנקים, ניתן להשלים את מכירת הנכסים הללו במחירים כלכליים סבירים בתוך שנה, ובכך להקטין את החוב ב–500–600 מיליון שקל. עם זאת, גם זאת משימה מאתגרת שכן מצבן של החברות התפעוליות אינו מזהיר— ובתרחיש פסימי ניתן יהיה לקבל עבורן כ–200 מיליון שקל.

רוכשים פוטנציאליים חוששים גם מירידת שוויו של החלק המסחרי בפרויקט מידטאון, כך שייתכן שיורוקום תקבל בגין אחזקתה בו 180–200 מיליון שקל, ולא 230 מיליון שקל, כפי שהיא רשומה בספרי החברה. על בית יורוקום יורוקום תנסה לקבל 80–100 מיליון שקל.

לפי ההסדר עם הבנקים, ב–2019 יימכרו אחזקות בחלל תקשורת (כ–56%) ובאנלייט אנרגיה (כ–20%). ביורוקום מעריכים כי שווי השוק הנוכחי של חלל תקשורת, פחות מ–400 מיליון שקל, מגלם בתוכו כבר את כל הצרות שפקדו את החברה בשנים האחרונות (בין השאר אובדן הלוויינים עמוס 5 ועמוס 6) — שגרמו ליורוקום לאובדן שווי החזקה בחלל של יותר מ–500 מיליון שקל — וכי עם שיגורם של עמוס 8 ו-17 שווי החברה יעלה.

עוד מעריכים ביורוקום שהנהלת אנלייט אנרגיה תמשיך להשביח את החברה, ששווייה מגיע לכ–800 מיליון שקל. אם התוכניות לא יתממשו, האחזקות בחלל ובאנלייט יימכרו לפי שוויין הנוכחי — ויורוקום תקבל כ–385 מיליון שקל.

אחרי שהנהלת אינטרנט זהב ובי־קום נקטה צעדים להארכת חובותיהן — החברות הללו ייהנו משקט תעשייתי־פיננסי בשנים הקרובות. בהתאם לכך, ההסדר מדבר על כך שהאחזקות באינטרנט זהב או בבי־קום יימכרו ב–2020. עד אז ביורוקום מקווים ששווי השוק של בזק, כ–14.8 מיליארד שקל, יטפס. בשנים הקרובות צפויות להימכר גם יתרת תיק נייירות הערך של יורוקום קפיטל, ארבעה פנטהאוזים ברמת גן, אחזקות בקרנות הון סיכון ובסאטקום — בשווי כולל מוערך של 50–70 מיליון שקל.

מדובר בתוכנית מימושים מורכבת ומאתגרת שכלל לא בטוח שיורוקום תצליח לעמוד בה לפי לוחות הזמנים המתוכננים, וגם לא בטוח שהסכומים שיתקבלו ירצו את הבנקים — בלי שיהיה צורך למכור יותר ממחצית השליטה בבזק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה