הטייקון שחלם להשתלט על האימפריה של פישמן יקנה את מפעלי קרור ב-150 מיליון שקל

חברת הנדל"ן סאמיט של זוהר לוי תרכוש את חברת מפעלי קרור - שמגלגלת כמה מאות מיליוני שקלים בשנה ■ המכירה צפויה לסגור חלק ניכר מהחוב של פישמן לדיסקונט ■ לוי סיים לפני כשנה השקעה בכלכלית ירושלית ברווח מהיר של 200 מיליון שקל

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוהר לוי
זוהר לוי
ערן אזרן
ערן אזרן

זוהר לוי, בעל השליטה בחברת הנדל"ן סאמיט , התניע לפני שנה מהלך השתלטות על כלכלית ירושלים, שהוחזקה אז בידי בנק לאומי, הנושה המרכזי של איש העסקים פושט הרגל אליעזר פישמן. לוי אמנם לא הצליח להשתלט על חברת הנדל"ן בשל מגבלות הקשורות לחוק הריכוזיות, ואולם ניסיון ההשתלטות — שבו רכש יותר מ–20% ממניות כלכלית בכ–268 מיליון שקל — הניב לו רווח מצטבר של קרוב ל–200 מיליון שקל.

בספטמבר 2016 מכר לוי 12% ממניות כלכלית ירושלים לבעל השליטה החדש, דוד פורר, תמורת 264 מיליון שקל. גם לאחר המכירה, לוי נותר עם אחזקה של 7.2% בכלכלית ירושלים — מניות בשווי של 183 מיליון שקל — ואופציות הנמצאות עמוק בתוך הכסף, שאם ימומשו יגדילו את אחזקותיו ל–11%. כלומר, הסיבוב של לוי בכלכלית ירושלים, שמנייתה זינקה ב–2016 בלבד ב–40%, היה מהלך מהיר ורווחי במיוחד.

גם לאחר שהפסיד את השליטה בכלכלית ירושלים, לוי ממשיך לחפש מציאות בעזובה של פישמן. ל–TheMarker נודע כי לוי זכה באחרונה בהתמחרות על חברת פישמן מפעלי קרור, לאחר שהגיש באמצעות סאמיט הצעה לרכישתה ב–150–160 מיליון שקל. בין השאר גבר לוי על הצעה מתחרה שהגישה קרן ההשקעות קלירמרק. את ההתמחרות על מפעלי קרור ניהל עו"ד אהוד ארצי, שמונה במארס 2017 לכונס הנכסים מטעם בית המשפט.

פישמן מפעלי קרור נמצאת בשליטת א.ט. אחזקות קרור, שמניותיה מוחזקות על ידי המנהל המיוחד לנכסי פישמן (50%), ועל ידי אשתו של פישמן, טובה (50%). פישמן בתי קרור מחזיקה בשני אתרים, בקיסריה (30 אלף מ"ר) ובנתיבות (10,000 מ"ר), המציעים שירותי אחסנה בקירור בטמפרטורות שונות (קירור וצינון, הקפאה, הקפאה עמוקה). החברה מעסיקה כמה מאות עובדים, ומייצרת הכנסות שנתיות של כמה מאות מיליוני שקלים. עם לקוחות החברה נמנות עוף עוז (עופות), תנובה (בשר, עופות, דגים ומוצרי חלב), פריגת (מיצים ורכזים), טבעול (מוצרי ירקות), סנפרוסט (ירקות קפואים) ומעדנות (מוצרי מאפה).

בעבר העביר בנק דיסקונט לבית המשפט תביעה בסך 283 מיליון שקל בגין חובותיו של פישמן. במטרה לגבות את החוב, ביקש הבנק לממש שעבודים על חברות השייכות לפישמן — הכוללות בין השאר את נכסי משפחת פישמן, אוניל בניה, מעבר וא.ט אחזקות קירור.

למעשה, מכירת פישמן מפעלי קרור צפויה לסגור חלק ניכר מהחוב של פישמן לדיסקונט, וזאת לאחר שכבר מימש מניות של כלכלית ירושלים בכמה עשרות מיליוני שקלים.

סאמיט, בשליטתו של לוי (45.8%), היא חברת נדל"ן מניב הפועלת בישראל ובגרמניה. החברה, הנסחרת לפי שווי של 1.8 מיליארד שקל, מחזיקה ב–121 נכסים בשטח להשכרה של כ–1.04 מיליון מ"ר.

הכנסותיה השנתיות משכר דירה מסתכמות ב–317 מיליון שקל — המשקפות תשואת שכ"ד בשיעור 7.8%. שווי הנדל"ן להשקעה שבבעלותה מסתכם ב–4.1 מיליארד שקל, ושיעור התפוסה בנכסיה (ללא נכסים בפיתוח) הוא 92%.

לוי החל את דרכו בשוק הנדל"ן הישראלי בשנות ה–2000 המוקדמות, לאחר שעבד כסמנכ"ל כספים אצל חמו, יזם הנדל"ן יעקב אנגל. ב-2003 רכש לוי את השליטה בחייל אחזקות, חברה עם חובות בסכום של יותר מ–370 מיליון שקל ונכסים שהוערכו בשווי של 200 מיליון שקל. חייל, שנהפכה לסאמיט, הצליחה לגייס הון רב בבורסה של לונדון, להשקיע בנדל"ן בגרמניה, לקרוס, להימחק מהמסחר, להנפיק שוב בלונדון — ולגייס מאות מיליוני שקלים באג"ח בישראל. כיום שווי מניותיו של לוי בסאמיט מסתכם ב–830 מיליון שקל.

מסאמיט לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי