הבית החדש של דואר ישראל: יפנה שטחים אסטרטגיים בתל אביב וירושלים ועובר למודיעין

הנהלת הדואר סיכמה עם חברת הנדל"ן מגה אור על השכרת 30 אלף מ"ר באזור התעשייה של מודיעין, למרכז לוגיסטי שיכלול את מיון הדואר הפנים ארצי ואת משרדי ההנהלה ■ דואר ישראל קיבלה הנחה של 40% על מחיר השוק

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרכז מגה לעסקים, מודיעין
מרכז מגה לעסקים, מודיעיןצילום: דואר ישראל
ערן אזרן
ערן אזרן

חברת דואר ישראל בדרך לפינוי שטחי נדל"ן במיקומים אסטרטגיים בירושלים ותל אביב: החברה, בניהולו של דני גולדשטיין, סיכמה עם חברת הנדל"ן מגה אור על השכרת 30 אלף מ"ר של שטחי לוגיסטיקה ומשרדים באזור התעשייה של מודיעין. מדובר בחוזה לטווח ארוך, שהיקפו ב–15 השנים הבאות צפוי להיות 130–150 מיליון שקל. החתימה הסופית על החוזה ממתינה לאישורים שונים מצד המדינה וועד העובדים.

בכוונת דואר ישראל להקים במקום "קריה דוארית", שתרכז את שטחי הפעילות השונים תחת קורת גג אחת, כולל מיון הדואר הפנים ארצי ומשרדי ההנהלה. המרכז החדש יוקם בסמוך למרכז החבילות החדש של הדואר במודיעין, שנחנך לפני כמה חודשים — ואף הוא מושכר ממגה אור. המהלך צפוי להביא לחיסכון של עשרות מיליוני שקלים בשכר דירה ובארנונה, והוא נעשה כחלק מתוכנית ההתייעלות של הדואר, הכוללת פינוי שטחי נדל"ן במיקומים מרכזיים ברחבי הארץ.

במשך 18 החודשים האחרונים ניהלה חברת הדואר מו"מ ממושך עם מגה אור, בשליטתו של צחי נחמיאס, להשכרת השטח ובניית המרכז הלוגיסטי החדש. באזור המדובר מושכר מ"ר לפי מחיר של 40 שקל לחודש, אך בשל החשיבות האסטרטגית של ההסכם קיבלה הדואר הנחה משמעותית, ותשכור כל מ"ר במחיר מוערך של 20–25 שקל — כ–40% מתחת למחיר השוק. ההסכם כולל אופציות להארכת החוזה או הפסקתו בכל חמש שנים.

מרכז מגה לעסקים במודיעין, שבבעלות מגה אור, כולל ארבעה מבנים דו־קומתיים בשטח כולל של 47.4 אלף מ"ר. מגה אור השקיעה במתחם 135 מיליון שקל, והוא רשום בספריה לפי שווי של 175 מיליון שקל. כבר כיום שוכרת דואר ישראל ממגה אור 13 אלף מ"ר במתחם למרכז מיון החבילות — שעבורו משלמת הדואר 35 שקל למ"ר בחודש. המרכז אמור לקלוט ולטפל ביותר מ–100 מיליון חבילות בשנה, ונועד לקצר את זמן המסירה של החבילות בארץ.

התוכנית האסטרטגית של חברת הדואר

חברת דואר ישראל מגלגלת 1.8 מיליארד שקל בשנה, ומתמודדת עם ירידה מתמדת בהיקף הדואר הפרטני בקצב של 6%–8% בשנה. הגידול בדואר החבילות — מנוע הצמיחה העיקרי של החברה — מפצה במידה רבה על השחיקה בדואר הפרטני. באחרונה דיווחה החברה על תוצאותיה לרבעון השני של 2017: אל מול גידול של 1% בהכנסות ל–445 מיליון שקל ביחס לרבעון המקביל ב–2016, הרווח התפעולי נשחק ב–66% ל–3.9 מיליון שקל. החברה הפסידה ברבעון 6.4 מיליון שקל.

כחלק מהכוונה להתייעל שכרה דואר ישראל את פירמת PwC, כדי שתסייע בניסוח תוכנית אסטרטגית חדשה לחברה. בתוכנית נקבעו ארבעה מנועי צמיחה: טיפול בסחר המקוון הבינלאומי; הגדלת הפעילות של הדואר כזרוע קדמית של הממשלה (למשל כיום החברה מטפלת בין היתר בקצבאות הביטוח הלאומי, בחידוש רישיונות ובמס הכנסה שלילי); הרחבת השירותים לחברות סחר מקוון; והרחבת הפעילות הפיננסית של החברה באמצעות בנק הדואר. בנוסף, בדואר מעוניינים להנפיק עד סוף 2018 אג"ח סחירות בבורסה, כך שהחברה תיהפך לחברה ציבורית מדווחת.

מגה אור היא כוכב עולה בשוק הנדל"ן בישראל. החברה עוסקת בייזום וניהול של נדל"ן מניב בתחום המרכזים המסחריים והלוגיסטיים. לאחר שמנייתה זינקה בחמש השנים האחרונות ביותר מ–600%, החברה נסחרת לפי שווי של 1.27 מיליארד שקל. נכון לסוף יוני 2017, לחברה 32 נכסים מניבים — שבחלקם היא מחזיקה בשיתוף רמי לוי בעלי רשת הקמעונות שיווק השקמה, BIG שבשליטת האחים נפתלי וקרן הנדל"ן ריט 1. התפוסה בנכסיה היא 98%.

ההכנסות התפעוליות של מגה אור (NOI), המגלמות את ההכנסות מדמי שכירות בניכוי הוצאות התפעול, הסתכמו ברבעון השני של 2017 ב–28 מיליון שקל, גידול של 48% בהשוואה לרבעון המקביל ב–2016. הגידול בפעילות החברה השתקף גם ברווח התזרימי (FFO) — מדד מרכזי להערכת חברות נדל"ן מניב, המגלם את הרווח הנקי בתוספת הוצאות פחת והפחתות ובנטרול הוצאות והכנסות שאינן תזרימיות. ה–FFO ברבעון השני היה 15.1 מיליון שקל, גידול של 45% בהשוואה לרבעון המקביל. העלייה נבעה בעיקר מגידול במצבת הנכסים המניבים.

מדואר ישראל נמסר כי הנושא נמצא במשא ומתן ועדיין לא אושר סופית. ממגה אור לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"