חלשה גם בנדל"ן: כך הפסידה טבע השנה 42 מיליון דולר על מכירת קרקע ברעננה

ב-2015 רכשה החברה 45 דונם בעיר כדי להקים עליהם את המטה החדש - אך מכרה את השטח בהפסד בעקבות מצבה הפיננסי ■ ההנלה מעריכה שהשווי ההוגן של נכסיה גבוה משווי הונה העצמי - וגבוה בהרבה משווי השוק שלה ■ האם היא צפויה לבצע הפרשת ענק נוספת?

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארז ויגודמן
מנכ"ל טבע לשעבר, ארז ויגודמןצילום: אייל טואג
יורם גביזון
יורם גביזון

הקריסה של מניית טבע ב-18.7% בשני ימי המסחר האחרונים דירדרה את שווי השוק שלה ל-11.6 מיליארד דולר, כלומר 17.1 מיליון דולר (60%) מתחת להונה העצמי. מכיוון שבדרך כלל מתקיימת זיקה חזקה יותר בין השווי הנכסי הנקי של חברה לשווי השוק שלה, עולה השאלה אם טבע צפויה לבצע הפרשת ענק נוספת לירידה בערך המוניטין שנוצר ברכישות השונות שלה, ובעיקר אקטוויס ג'נריקס, המיוחס ברובו לפעילותה הגנרית.

הדו"חות הכספיים המלאים של טבע לרבעון השלישי של 2017 מגלים שהחברה עידכנה את תחזיותיה לערך נכסיה הגנריים בארה"ב, כדי שישקפו התפתחויות חיוביות שקוזזו בתחרות הגוברת בשוק זה. העדכון הביא לעלייה של 1% בשווי ההוגן של נכסיה. טבע סבורה ששיעור היוון של 6.8% לתזרימי המזומנים מפעילותה הגנרית עדיין משקף נכונה את רמת הסיכון של הפעילות, ולא ביצעה הפרשה לירידת ערך המוניטין של הפעילות הגנרית, שמסתכם ב–29.2 מיליארד דולר.

טבע ציינה גם שהשווי ההוגן של החטיבה הגנרית באירופה ובשאר העולם גבוה ב-32% וב–40% משוויים המאזני. החברה ביצעה גם בחינה לצורך בירידת ערך המוניטין המיוחס לפעילות חטיבת המוצרים המקוריים והממותגים, בעקבות השקת גרסה גנרית לקופקסון מצד אחד, והשקת התרופה Austedo למחלת הנטינגטון ודיסקינזיה מאוחרת מצד שני. החברה העלתה ב–1.5% את שיעור ההיוון המשמש להערכת נכסיה של חטיבה זו, אך מציינת שהשווי ההוגן של נכסי החטיבה גבוה ב-40% בהשוואה לשוויים המאזני - 1.5 מיליארד דולר.

טבע התייחסה לקריסה בשווי השוק של החברה ולהשלכה האפשרית שיש לה על הצורך בהפרשה לירידת ערך המוניטין. הנהלת טבע מעריכה שהשווי ההוגן של נכסיה גבוה משווי ההון העצמי שלה וגבוה משמעותית משווי השוק שלה נכון לסוף ספטמבר 2017, שהסתכם ב–17.9 מיליארד דולר. היא מסבירה את הפער האדיר בין השווי שהיא מייחסת לטבע לבין השווי שמייחס לה השוק (מאז חלה ירידה נוספת של 35%) בנסיבות שמאפיינות את התעשייה הגנרית ובחוסר ודאות שייחודי לטבע, ואינו משקף בהכרח ירידה בשווי נכסיה.

משרדי חברת טבע צילום: GEORGE WIDMAN / ASSOCIATED PRESS

בחברה מציינים שימשיכו לעקוב אחרי תנאי השוק וישקלו בין השאר את פרק הזמן שבו שווי השוק שלה נמוך משמעותית משוויה ההוגן של החברה ועומק הפער ביניהם והסיבות לירידה בשווי השוק, בבואם לבחון אם יש צורך בהפרשות נוספות לירידת ערך. טבע מסייגת את החלטתה שלא לבצע לפי שעה הפרשות לירידת ערך, באומרה שהמנכ"ל החדש, קאר שולץ, עשוי לשנות את התוכניות העסקיות של החברה ואת ההנחות שבבסיסן, ואז ייתכן שיידרשו הפחתות נוספות לירידת ערך המוניטין.

הדו"חות הכספיים המלאים מגלים עוד שטבע רכשה באוגוסט 2017 שובר עדיפות בבדיקת ה-FDA, תמורת 150 מיליון דולר. השובר מקנה לטבע את הזכות לבקש מה-FDA להאיץ את בדיקת הבקשה לאשר לשיווק את Fremanezumab לטיפול במיגרנה ארעית וכרונית. הדו"חות מגלים שטבע מייחסת לתרופה החדשה שהשיקה Austedo ערך כולל של 3 מיליארד דולר, בהתבסס על שינוי הסיווג של ההשקעה בה ממחקר ופיתוח בתהליך לזכויות מוצר. החברה מעריכה ששוויה המהוון של Austedo לטיפול במחולית (אחד מתסמיני הנטינגטון, מחלה ניוונית של מערכת העצבים המרכזית שבא לידי ביטוי בתנועות לא רצוניות דמויות מחול), הוא 1.3 מיליארד דולר, ואת שוויה המהוון של Austedo לטיפול בדיסקינזיה מאוחרת (הפרעת תנועה שמתבטאת בתנועות חוזרות ולא רצוניות של הלשון, השפתיים, הפנים והגפיים) ב–1.7 מיליארד דולר.

עוד מגלים הדו"חות הכספיים שטבע ביצעה הפרשה של 42 מיליון דולר לירידת ערך רכוש בישראל. ל–TheMarker נודע שההפרשה בוצעה על הקרקע ברעננה, שטבע מכרה בספטמבר 2017 לחברת אמדוקס. טבע לא פירסמה את סכום העסקה, ועתה מתברר מדוע. טבע, שרכשה 45 דונם ברעננה ב-2015 מידי ג'ורג' חורש, יבואן טויוטה, תיכננה להקים עליו קמפוס שישכן את 3,000 עובדי המטה, אך לאחר שנקלעה למשבר פיננסי בעקבות רכישת אקטוויס ג'נריקס תמורת 39.3 מיליארד דולר, נאלצה למכור את הקרקע בהפסד של 42 מיליון דולר. סביר להניח שחלק מההפסד נובע מהפיצויים שנדרשה טבע לשלם לחברות אלקטרה ותדהר, שהיו אמורות להקים את הפרויקט בעלות מוערכת של 1.2 מיליארד שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי