טבע צופה כי עד 2020 לא תהיה לחברה חלופה ריאלית לקופקסון

בשיחת ועידה שהתקיימה לאחר פרסום התוצאות הכספיות של טבע סיפר סמנכ"ל הכספים כי החברה צופה שתקטין את החוב הפיננסי ב-2017 ב-4-3.5 מיליארד דולר בלבד ■ טבע צפויה להשיק תרופה מקורית למיגרנות בסוף 2018, שממנה צפויים רווחים משמעותיים החל ב-2020

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קופקסון
קופקסוןצילום: עופר וקנין
יורם גביזון
יורם גביזון

"נצטרך לבדוק את עצמנו, ולהיות הרבה יותר חדים", הודה במבוכה מייקל מקללן, סמנכ"ל הכספים של טבע , בתגובה לשאלה כיצד קורה שטבע מחמיצה את התחזיות שלה בזו אחר זו — והאם הדבר מעיד על בעיה במערכת המידע של החברה.

חלק ניכר משיחת הוועידה שהתקיימה מיד לאחר פרסום התוצאות הכספיות של טבע לרבעון השלישי של 2017, הוקדש לחבטות חוזרות ונשנות בהנהלת טבע בנושא זה. האנליסטים, ששמעו עוד במחצית השנייה של 2016 מסיגורדור אולפסון, לשעבר מנכ"ל טבע גנריקה, כיצד תצמח טבע ב–5% בשנה בשוק הגנרי האמריקאי, לא חדלו מלדרוש ממחליפו, דיפנקר בהטצ'רג'י, הסברים לשאלה מדוע טבע מעדכנת כלפי מטה את תחזיתה למכירות מוצרים חדשים ב–2017 ומדוע קרסו מכירותיה של טבע גנריקה בארה"ב.

בהאטצ'רג'י הסביר כי שחיקת המחירים של מוצריה הוותיקים של החברה העמיקה ברבעון האחרון מ–6% ל–10% כתוצאה מריכוזיות גוברת של לקוחותיה והאצת האישורים לגרסאות נוספות של תרופות גנריות שכבר משווקות. הוא היה אופטימי יותר בנוגע לגנריקה באירופה, שבה שחיקת המחירים היא בשיעור חד־ספרתי, משום שרמת המחירים באירופה נמוכה משמעותית מזאת של ארה"ב. לדבריו, בשאר העולם, למעט יפן, יש אף הזדמנויות להעלות את המחירים.

מקללן הודה כי החברה תידרש לקבל החלטות מהירות בנוגע למצבה הפיננסי עם המנכ"ל החדש, קור שולץ, וגילה שבחברה כבר לא צופים להקטין את החוב הפיננסי ב–5 מיליארד דולר ב–2017 אלא ב–3.5–4 מיליארד דולר בלבד. רפאת טען שהיחס בין החוב הפיננסי נטו לרווח התפעולי התזרימי ב–2018 צפוי לעלות ל–6 — כלומר מעל לאמות המידה הפיננסיות המרוככות שלהן התחייבה טבע בסוף ספטמבר 2017.

הדיון של האנליסטים עם רוב קורמנס, מנכ"ל חטיבת התרופות המקוריות והממותגות של טבע, הבהיר שלחברה אין חלופה של ממש למכירות קופקסון עד 2020. קורמנס אמנם הביע שביעות רצון רבה מהקבלה של אוסטדו, התרופה המקורית של טבע לטיפול בתסמיני מחלת הנטינגטון ובדיסקינזיה מאוחרת, אך הדגיש כי התרופה משנה את אופן הטיפול במחלות, ולכן יהיה צורך בתהליך חינוך ממושך של פסיכיאטרים. לדבריו, הסיבה לכך שמכירות אוסוטדו הסתכמו ב–6 מיליון דולר בלבד ברבעון השלישי בעוד שמכירות התרופה המתחרה Ingrezza של חברת ניורוקריין, המיועדת לטיפול בדסקינזיה מאוחרת בלבד, כבר הגיעו ל–47 מיליון דולר באותה תקופה היא שטבע מדווחת על מכירות רק כשהמוצר נרכש על ידי הצרכן הסופי, בעוד שניורוקריין מדווחת על מכירות כשהמוצר עובר לרשתות הפארם או לרופאים המטפלים.

באשר ל–Fremanezumab, התרופה המקורית של טבע לטיפול במיגרנה ארעית וכרונית, שהוגשה לא מכבר לאישור ה–FDA, אמר קורמנס שמכיוון שטבע מתכננת להשיק את המוצר רק לקראת סוף 2018, רק ב–2020 צפויים רווחים משמעותיים משיווקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?