חבל הצלה לטבע? לן בלווטניק בוחן השקעה של 3 מיליארד דולר בחברה

בלווטניק בודק אם למרות החוב הפיננסי שלה, טבע נסחרת מתחת לשווייה הכלכלי - ושוקל גם רכישה של חבילת מניות מאלרגן

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לן בלווטניק
לן בלווטניקצילום: בלומברג
יורם גביזון
יורם גביזון

המיליארדר לן בלווטניק שוקל להשקיע 3 מיליארד דולר ב טבע - כך נודע ל-TheMarker. בלווטניק עשוי לרכוש נתח משמעותי ממניות טבע, אם הבדיקות שהוא עורך יעלו שהחברה נסחרת מתחת לשווייה הכלכלי, למרות החוב הפיננסי הכבד המעיק עליה. ההשקעה עשויה להתבצע בהנפקה פרטית של מניות, שתסייע לטבע להתמודד עם חוב פיננסי נטו של 34.7 מיליארד דולר נכון לסוף הרבעון השלישי של 2017.

בלווטניק עשוי לנסות גם לרכוש חבילת מניות מחברת אלרגן , המחזיקה ב-9.9% ממניות טבע, בשווי של 1.14 מיליארד דולר. אלרגן, שמכרה לטבע את החטיבה הגנרית שלה, אקטוויס ג'נריקס, תמורת 39.3 מיליארד דולר, קיבלה חלק מהתמורה בהנפקה של 100.3 מיליון מניות טבע, שנסחרו אז במחיר של 50.3 דולר למניה. לפי ההסכם עם טבע, אלרגן היתה מנועה מלמכור את מניות טבע שקיבלה עד תחילת אוגוסט 2017. לפני שבוע הודיעה אלרגן כי בכוונתה למכור את מניות טבע בשבועות הקרובים, לאחר שביצעה הפרשה בסכום מצטבר של 3.3 מיליארד דולר לירידת ערך אחזקתה במניות טבע.

טבע, שנסחרת לפי שווי של 11.6 מיליארד דולר, הפחיתה את תחזית המכירות, הרווח למניה ותזרים המזומנים ב-2017 לאחר פרסום התוצאות הכספיות. הירידה הצפויה של 1.3 מיליארד דולר בתזרים המזומנים, ביחס לתחזית הקודמת שפורסמו באוגוסט 2017, נובעת בין השאר מתחרות גנרית מוקדמת וקשה משהעריכה טבע קודם לכן, לתרופה הרווחית ביותר שלה - קופקסון לטיפול בטרשת נפוצה. הירידה בתזרים המזומנים תקשה על טבע לעמוד בתשלומי החוב לבעלי איגרות החוב ולבנקים, שמגיע לסכום מצטבר של 17.5 מיליארד דולר ב-2018–2021.

בלווטניק, 60, מדורג במקום 40 בדירוג עשירי העולם של פורבס ל-2017, והונו נאמד ב-20 מיליארד דולר. הוא עשה את הונו כשרכש עם איש העסקים וידידו ויקטור וקסלברג נכסים בתחילת שנות ה-90, כחלק מתהליך ההפרטה של רוסיה. בלווטניק רכש את צ'מינסקי נפט ואת סואל אלומיניום, ומיזג אותן עם טיומן אויל של מיכאיל פרידמן ועם רוסאל של אולג דריפסקה, בהתאמה. מאוחר יותר, הקימו בלווטניק, וקסלברג ופרידמן עם בריטיש פטרוליום את TNK BP, וב-2013 מכר את אחזקתו לבריטיש פטרוליום ב-7 מיליארד דולר. בתמורה, רכש בלווטניק חברות מערביות, נדל"ן וחברות תקשורת כמו וורנר מיוזיק.

מנכ"ל טבע החדש, קאר שולץ

בנוסף, רכש בלווטניק ברכישה ממונפת את חברת הפטרוכימיה בזל פוליאופלינס, שרכשה את חברת הפטרוכימיה ליונדל, ומיזג אותן לחברה אחת ליונדלבאזל (LyondellBasell), שבה הוא מחזיק ב-18.5% מהמניות באמצעות Access Industries. ליונדלבאזל, שנסחרת בשווי של 41.6 מיליארד דולר, היא אחת מחברות הכימיקלים הגדולות בעולם. בלווטניק הוא בעליה של חברת כלל תעשיות, שאותה רכש בהדרגה מידי קבוצת אי.די.בי ומהציבור, בתמורה כוללת ל-2.3 מיליארד שקל. האחזקה הבולטת של כלל תעשיות היא מונופול המלט נשר. הוא מחזיק גם ב-20% ממניותיה של חברת RGE שבשליטת אביב גלעדי, המחזיקה ב-24% ממניותיה של חברת רשת וב-51% מערוץ 10.

Access של לן בלווטניק סירבה להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?