קבלת פנים מהגיהנום: המשקיעים חוששים לקיומה של טבע

נפילה של 20% קידמה את פניו של קאר שולץ, המנכ"ל החדש של החברה, לאחר שפירסמה את התוצאות הכספיות שלה לרבעון השלישי של 2017. חשש בשווקים כי המניה תגיע לערך חד-ספרתי

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"ל טבע הנכנס, קאר שולץ
מנכ"ל טבע הנכנס, קאר שולץ
יורם גביזון
יורם גביזון

קאר שולץ, המנכ"ל החדש של טבע, שילם את מס השפתיים המקובל לגדולת העבר של החברה, אבל נראה שברור לו שהדירקטוריון שמינה אותו אובד עצות, ושהוא התקווה היחידה שמפרידה בין טבע לתהום.

הקריסה של מניית טבע והעלייה החדה על תשואות איגרות החוב הם תוצאה של ההערכה המתחזקת, שלפיה טבע לא תוכל לפרוע במועדם את תשלומי הריבית והקרן על החוב הבנקאי ואיגרות החוב שלה. נראה ששוק ההון פחות מתעניין בהחמצת תחזית הרווח לרבעון השלישי של השנה והורדת תחזית הרווח ל-2017 כולה, וממוקד בהורדת תחזית המזומנים של החברה ל-2017 בסכום של 1.3 מיליארד דולר.

טבע מנוהלת ונשפטת בשנה האחרונה על פי יכולתה לשרת חוב ענק של 34.6 מיליארד דולר, שנצבר ברובו ברכישה הכושלת של אקטוויס ג'נריקס תמורת 38.3 מיליארד דולר באוגוסט 2016.

העובדה שאפילו ברבעון האחרון, שבו טבע עדיין נהנתה ממונופול כמעט מלא על שיווק קופקסון, התרופה לטרשת נפוצה, היא הורידה את החוב הפיננסי שלה ב-400 מיליון דולר, מעידה עד כמה עזה הרוח הנגדית שמולה היא מתמודדת בשתי חזיתות עיקריות. הירידה ברווחיותה של החברה וביכולתה לייצר מזומנים ניכרת בעלייה המטרידה ביחס בין החוב הפיננסי לבין הרווח התפעולי התזרימי (Ebitda ) ל-4.7 בסוף הרבעון השלישי. זאת, בהשוואה ל-4.57 בסוף הרבעון השני ול-4.51 בסוף הרבעון הראשון של השנה. שתי החזיתות מעידות כי טבע מתקשה לפרוע את חובה - עוד לפני שמלוא ההשפעה של תחרות גנרית לקופקסון באה לידי ביטוי.

פרופ' יצחק פטרבורג, יו"ר טבע צילום: יונתן בלום

1. טבע נאלצה להודות שהאגרסיביות של חברת מיילן בשיווק הגרסה הגנרית שלה לקופקסון הפתיעה אותה. מיילן משווקת את הגרסה הגנרית בהנחות עמוקות, וגם אם טבע הצליחה לשמור על 60% מכמות הקופקסון שמכרה עד כה, היא נדרשה לתת הנחות שהיו מעבר לציפיותיה. זה הגורם הראשון להפחתת תחזית תזרים המזומנים.

2. טבע, שוב, נאלצה להודות שסיפקה תחזיות אופטימיות מדי בנוגע לשוק התרופות הגנריות בארה"ב. שחיקת המחירים העמיקה ברבעון האחרון ל-10% במקום 6% כפי שטבע העריכה ברבעון השני של השנה, ובמקום להשיק תרופות גנריות חדשות ב-500-750 מיליון דולר, כפי שהעריכה בתחילת 2017, תשיק תרופות גנריות חדשות ב-400 מיליון דולר בלבד.

נראה שהשוק לא התפעל גם מהשקת Austedo, התרופה החדשה של טבע לתסמינים של הנטינגטון, מחלה של מערכת העצבים המרכזית. מכירות התרופה בספטמבר הסתכמו ב-6 מיליון דולר לעומת מכירות של 46 מיליון דולר ברבעון השלישי כולו לתרופה המתחרה Ingrezza של חברת Neurocrine שהושקה במאי 2017 וזאת למרות שהתרופה ש טבע מאושרת לשתי התוויות של המחלה (מחולית תנועות לא רצוניות דמויות מחול, ודיסקינזיה מאוחרת , תנועות חוזרות ולא נשלטות של הלשון , השפתיים הפנים והגפיים) בעוד שהתרופה של ניורקריין מאושרת רק להתוויה של דיסקינזיה מאוחרת.

טבע אמורה לפרוע 5.5 מיליארד דולר ב-2018, ועוד 12 מיליארד דולר במנות שוות פחות או יותר ב-2019-2021. לנוכח הירידה החדה ביכולת ייצור המזומנים של החברה, נראה שהורדת דירוג בלתי נמנעת. מייקל מקללן, סמנכ"ל הכספים של טבע, שנשאל בנוגע לאפשרות שטבע תידרש לגייס הון בהנפקת מניות כדי לשמור על דירוג האשראי שלה, ענה שבשלב זה אין לחברה תוכניות, אבל כל האופציות יעלו על השולחן בדיונים שייערכו על התוכנית העסקית ל-2018 עם המנכ"ל החדש.

פירוש הדבר שטבע צפויה לדלל את בעלי מניותיה שאיבדו 84% משווי השקעתם ביחס לשיאה של המניה ביולי 2015; באופן אירוני, בסמוך להכרזה על רכישת אקטוויס ג'נריקס שהשליכה את טבע לבור כה עמוק. החשש מדילול במחיר שפל וההערכה שטבע נקלעת לסחרור של משבר נזילות תרמו לקריסתה של המנייה לשפל חדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם