הפספוס של תשובה ונובל אנרג'י? "כמות הגז בתנין וכריש – כמחצית מכמות הגז בתמר"

לפי דו"ח NSAI, מאגרי כריש ותנין מכילים משאבים מותנים של גז טבעי בהיקף של 67 BCM, וכן כ-33 מיליון חביות של נוזלים קלים ■ בנוסף, קיים פוטנציאל ל-69 BCM נוספים של גז טבעי

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסדות תמר ים תטיס
אסדות תמר וים תטיסצילום: AMIR COHEN/רויטרס
ערן אזרן
ערן אזרן

חברת האנרגיה היוונית אנרג'יאן שיגרה הודעה הכוללת נתונים מדו"ח המשאבים המעודכן למאגרי תנין וכריש - שהצביע לדבריה על גידול בכמות הגז ביחס לאומדן הראשוני, ופוטנציאל להמשך תגליות. אם כמות המשאבים אכן גדולה ביחס לאומדן הראשוני, הרי שמדובר בחדשות טובות לאנרג'יאן - על חשבון יצחק תשובה ו נובל אנרג'י , שמכרו לה את המאגר לפני כשנה על סמך אומדנים נמוכים יותר.

לפי דו"ח של מעריך העתודות החיצוני NSAI מהתאריך 30 ליוני 2017, מאגרי כריש ותנין מכילים משאבים מותנים (contingent, מסוג C2) של גז טבעי בהיקף של 67 BCM מיליארד מטר מעוקב (BCM), וכן כ-33 מיליון חביות (MMBBL) של נוזלים קלים, כך לפי הודעתה של אנרג'יאן שלא פירסמה את דו"ח המשאבים המלא.

מדובר על גידול של כ-14% במשאבים מותנים ביחס לדו"ח הקודם שפירסמו ב-2013 קבוצת דלק ונובל אנרגי', שהחזיקו בעבר בזכויות על המאגרים. הדו"ח הקודם הצביע כי בשני המאגרים יחדיו נתגלו עתודות מותנות בהיקף של כ-58.7 (BCM) גז טבעי וכ-14.3 מיליון חביות (MMBBL) של נוזלים קלים, שכוללים בעיקר קונדנסט - חומר גלם הנוצר בעת הפקת הגז, המשמש לזיקוק נפט מסוג ברנט.

עוד עולה מהדו"ח המעודכן, לפי הודעת אנרג'יאן, כי בשדות תנין וכריש קיים פוטנציאל נוסף - כלומר, משאבים מנובאים (prospective, מסוג C2) - ל-69 BCM נוספים של גז טבעי, וכן 71 מיליון חביות נוזלים קלים. לשם השוואה, בדו"ח הקודם דובר על משאבים בסיכויי הצלחה גבוהים בהיקף של 25.6 BCM גז טבעי וכ-4.3 מיליון חביות קונדנסט. אנרג'יאן ציינה כי היא מתכוונת לערוך קידוחי חיפוש נוספים בשדות כריש ותנין במטרה לבדוק את הפוטנציאל הנוסף.

בסך הכל, ההערכה המחודשת מצביעה על 136 BCM גז טבעי במאגרי כריש ותנין; אלה כוללים, כאמור, משאבים מותנים (מסוג C2) של כ-67 BCM, ומשאבים מנובאים (מסוג 2C) של כ-69 BCM - שהם 61% מעל ההערכה הקודמת. לשם השוואה, כמות הגז במאגר תמר בעת גילויו היתה כ-282 BCM. כלומר, תנין וכריש מכילים כמעט מחצית מכמות הגז בתמר.

השותפות במאגרי תמר ולווייתן, המתחרים בתנין וכריש, מגיבות להודעת אנרגי'אן בירידות חדות: ישרמאקו יורדת ב-2%, דלק קידוחים נחלשת ב-2.7%, רציו יורדת ב-2.8%, ואילו תמר פטרוליום ב-2.5%.

אנרג'יאן, שמנוהלת בידי מאתיוס ריגס (יו"ר ומנכ"ל), היא חברה פרטית המוחזקת בידי שתי משפחות יווניות (55%), בשותפות קרן ההשקעות האמריקאית Third Point, בניהולו של דניאל לואב (45%). פרט למאגרי תנין וכריש, החברה - שהיא מפעילת הקידוחים (Operator) - מחזיקה בנכסי גז ונפט ביוון, במצרים ובמונטנגרו.

אנרג'יאן רכשה את הזכויות בכריש ותנין מקבוצת דלק תמורת תשלום מקדמה בסך 40 מיליון דולר, בתוספת תשלומים מותנים בסך 108.5 מיליון דולר. המכירה לא כללה את הזכות לתמלוגי על, שאותה תמשיך לשלם לקבוצת דלק.

לאחר שרכשה את הזכויות, אנרג'יאן הכניסה את קרוג'ן קפיטל (Kerogen Capital) - חברה לניהול קרנות השקעה פרטיות, שמתמחה במגזר הנפט והגז הבינלאומי - כשותפה. בתמורה לשותפות התחייבה קרוג'ן להזרים לאנרג'יאן ישראל סכום ראשוני של 50 מיליון דולר לצורך מימון ההכנות לפיתוח, וכן תשתתף עמה בהוצאות הפיתוח העתידיות.

לפי לוח הזמנים שהציגה אנרג'יאן, החברה מתכוונת לקבל עד סוף 2017 החלטת השקעה סופית (FID) עבור פיתוח מאגר כריש. זאת, מתוך כוונה להזרים גז טבעי לחופי ישראל כבר ברבעון הראשון של 2020, לאחר קידוח של שלוש־ארבע בארות במרחק של כ-100 ק"מ מהחוף. עלות פיתוח מאגרי תנין וכריש נאמדת בכ-1.5-1.3 מיליארד דולר. באחרונה פורסם ב-TheMarker כי בכוונת אנרג'יאן לבצע הנפקה בלונדון על מנת לממן חלק מעלות הפיתוח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים