נחשפים לדיור: חברת הביטוח שרכשה משכנתאות ב-600 מיליון שקל

המוסדיים ממשיכים להגביר חשיפה לנדל"ן כדי להניב תשואות עודפות, והבנקים משתחררים מנכסי סיכון כדי לעמוד בדרישות ההון ■ מזרחי, שמכר למנורה מבטחים תיק משכנתאות, ימשיך להחזיק ב-20% ממנו ולנהל אותו

אלדד פרשר
אלדד פרשרצילום: תומר אפלבאום

הבנקים והגופים המוסדיים ממשיכים לשתף פעולה בעסקות של מכירת נתחים מתיקי האשראי הבנקאיים. ל-TheMarker נודע כי בנק מזרחי טפחות , המנוהל על ידי אלדד פרשר, מכר 80% מתיק משכנתאות קיים של הבנק, בסך כ-600 מיליון שקל, לקבוצת הביטוח והפיננסים מנורה מבטחים, המנוהלת על ידי יהודה בן אסייג.

מדובר בעסקת מכירה אמיתית (True Sale), שאחריה מזרחי טפחות ימשיך להחזיק ב–20% מתיק המשכנתאות שמכר למנורה מבטחים. מזרחי טפחות ימשיך לנהל ולתפעל את התיק הנמכר תמורת עמלות, ומנורה תקבל תיק בטוח יחסית ברמת מינוף נמוכה.

העסקה מתווספת לעסקה דומה בין הצדדים בתחום המשכנתאות. בסוף 2015 מכר מזרחי טפחות למנורה נתח מתיק המשכנתאות בסך כ-770 מיליון שקל. עסקות דומות ביצע מזרחי טפחות עם מוסדיים אחרים, כמו מגדל והפניקס, בסך כמה מיליארדי שקלים.

בשנתיים האחרונות מכר מזרחי טפחות גם נתח מחשיפה לתיק אשראי לנדל"ן בבריטניה, שהעמיד הבנק באמצעות הסניף הלונדוני שלו, לבית ההשקעות פסגות , וכן תיק הלוואות ליהלומנים לבית ההשקעות מיטב דש . כמו כן, מזרחי מכר לקרן הריט סלע קפיטל שמונה קומות בבניין מגדל משה אביב במתחם הבורסה ברמת גן תמורת כ–280 מיליון שקל. עסקות אלה נועדו לסייע למזרחי טפחות להגדיל את הלימות ההון ואת יחס הנזילות שלו.

ולאיזו חברת ביטוח ביצועים חזקים במיוחד? להשוואת החברות בענף לחצו כאן

מנורה מבטחים רכשה בשנה שעברה מידי בנק לאומי נתח מתיק משכנתאות קיים בסך של כ–1.6 מיליארד שקל. לאומי ומנורה משתפים פעולה גם במיזמים אחרים. בתחילת 2016 לאומי ומנורה זכו במכרז של האוצר להקמת קרן חדשה, בסך של כמה מיליארדי שקלים, למימון עסקים קטנים ובינוניים בערבות מדינה. בנוסף, מנורה השקיעה בשנה שעברה 63 מיליון שקל ברכישת כ–30% מחברת אמפא קפיטל - שעוסקת בתחום מתן אשראי לעסקים קטנים ובינוניים. מנורה מבטחים גם רכשה כ-40% מחברת סליקת הצ'קים ERN ב–100 מיליון שקל.

פעילות המשכנתאות מלווה בדרישות מחמירות של בנק ישראל לריתוק הון, כדי לשפר את יחס הלימות ההון (היחס בין הון עצמי לנכסי סיכון). עסקות מהסוג שביצעו מזרחי טפחות ולאומי מספקות לבנקים כלי להתמודדות עם דרישות ההון המכבידות באמצעות שחרור של נכסי סיכון. עבור המוסדיים, שמאופיינים בעודפי נזילות ואינם סובלים מבעיות הון, אלה עסקות שאמורות להניב לעמיתים תשואות עודפות במקצת לעומת אג"ח ממשלתיות - בתנאי שלא תחול הידרדרות בשוק הנדל"ן.

מנכ"ל מזרחי טפחות, אלדד פרשרצילום: תומר אפלבאום

הבנקים וגופים המוסדיים שיתפו פעולה בעבר בעיקר בתחום האשראי העסקי, באמצעות צירוף המוסדיים לעסקות של מתן אשראי עסקי - שאותן בדרך כלל מובילים הבנקים. בנוסף, הבנקים מכרו למוסדיים נתחים מהלוואות בתחום העסקי. שיתוף הפעולה ביניהם מתרחב בשנים האחרונות גם לתחום המשכנתאות והיקפו מגיע למיליארדי שקלים בשנה, אבל עדיין מדובר בקצת יותר מ-1% מתיק המשכנתאות הכולל בישראל, שהיקפו מוערך ביותר מ-300 מיליארד שקל.

הסיכון למוסדיים: צניחה במחירי הדירות

מבחינת המוסדיים, הסיכון הגדול בעסקות מסוג זה הוא צניחה במחירי הדירות - מה שעלול לקרות אם הריבית במשק תעלה, ובמקביל יחול גידול בשיעור האבטלה. עם זאת, מוסדיים שהשתתפו בעסקות דומות מול הבנקים טוענים כי זאת השקעה ברמת ביטחון גבוהה, שמאפשרת להם ליהנות מרווח של 1% לפחות יותר מאג"ח ממשלתיות בעלות מאפיינים דומים, אבל עם פחות סיכון ריבית.

בבנקים מציינים כי אין סיבה לחשוש מפני משבר סאבפריים ישראלי, שכן בעסקות הנוכחיות הבנקים ממשיכם לנהל את נתחי המשכנתאות הנמכרות. בארה"ב, לעומת זאת, רוב המשכנתאות שניתנו התבססו על בטוחה אחת - הנכס הנרכש - וניתנו ברמות מינוף גבוהות בהרבה. עוד מסבירים בבנקים כי מדובר בעסקות סולידיות יחסיות בשל המגבלות שהטיל האוצר על המוסדיים עקב רמת הסיכון הגבוהה שכרוכה בהלוואות מסוג זה - כמו איסור רכישה של משכנתאות שבהן היחס בין ההלוואה לשווי הנכס (LTV) גבוה מ-60%.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"