הרווח התפעולי של אדמה קפץ ב-28% למרות השפל בענף

הדו"ח הראשון של יצרנית חומרי ההדברה כחברה ממוזגת עם סנונדה הסינית הציג צמיחה במכירות וברווחיות, למרות תנאי מזג אוויר קשים, הצטברות מלאים ושחיקה במחירים - הודות לפירות המיזוג התפעולי והשקת מוצרים חדשים ורווחיים

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתקני ייצור של חברת אדמה
חברת אדמהצילום: נטלי קדוש
יורם גביזון
יורם גביזון

המיזוג בין חברת אדמה לחברת סנונדה הסינית הושלם בסוף ספטמבר, אבל תוצאות המיזוג התפעולי בין שתי החברות ניכרות היטב כבר בתוצאות הרבעון השלישי של 2017. אדמה היא היצרנית הגדולה בעולם של חומרי הדברה גנריים. החברה הרוויחה 57 מיליון דולר ברבעון החולף, גידול של 68% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2016.

הדו"ח משקף את התוצאות הכספיות פרופורמה של החברה הממוזגת, כלומר, בהנחה ששתי החברות התמזגו כבר בינואר 2016. כמו כן הוא מבליט את השיפור הנמשך במכירותיה וברווחיותה של אדמה, על רקע התוצאות הפושרות של שתי המתחרות היחידות עד כה שפירסמו דו"חות כספיים: באייר - שהמכירות והרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) שלה גדלו בשיעור זהה של 1.8%; ו-BASF עם ירידה של 0.9% במכירות וקריסה של 41% ברווח התפעולי התזרימי.

הכנסותיה של אדמה, שמנוהלת על ידי חן ליכטנשטיין, צמחו ב-5.4% ברבעון השלישי של 2017 בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2016 והסתכמו ב-844 מיליון דולר. העלייה במכירות נובעת מגידול כמותי של 7.4%, שתרם 60 מיליון דולר; התחזקות המטבעות כלפי הדולר שהגדילה את המכירות ב-14 מיליון דולר, וקוזזו בירידה במחירי המכירה של מוצרי החברה, שגרעה 29 מיליון דולר מהמכירות ברבעון החולף; 14 מיליון דולר מסכום זה כתוצאה מהפחתת מס הקנייה בהודו.

הגורם העיקרי לעלייה בהכנסותיה של החברה היה גידול של 68% בהכנסות בסין לרמה של 61 מיליון דולר הודות להרחבת סל המוצרים כמו קוטל החרקים Cormoran לתפוחי עץ, מעכב גידול החרקים Rimon Fast לכרוב וכן גידול במכירות קוטל החרקים Dichlorvos כתוצאה מעלייה בנגעי חרקים באורז. יתרת הפעילות באסיה פסיפיק הניבה הכנסות של 64 מיליון דולר ברבעון השלישי של 2017, שמהווה ירידה של 3% בהשוואה למקביל ב-2016 כתוצאה מהיובש באוסטרליה שקוזז בצמיחה חזקה במכירות בניו זילנד, יפן, וייטנאם ואינדונזיה, שבה השיקה אדמה חומרי הדברה לגידול אורז.

צילום: יונתן בלום

אדמה הציגה ביצועים טובים גם בצפון אמריקה, שהיתה במשך שנים רבות עקב אכילס של אדמה, וזאת למרות ההשפעה השלילית שהיתה להוריקנים בדרום-מזרח ארה"ב על מכירות חומרי הדברה לשימושים לא חקלאיים, כמו הדברת טרמיטים בבתי עץ וטיפול במדשאות ובמשטחי גולף. ההכנסות בצפון אמריקה צמחו ב-7.1% ברבעון השלישי של 2017 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2016 והסתכמו ב-125 מיליון דולר

הגידול במכירות למרות תנאי מזג האוויר הקשים הוא תוצאה של עליה של 20% במכירות חומרי ההדברה לשימושים חקלאיים הודות לגידול כמותי במכירות של מוצרים לגידול כותנה ששטחי הזריעה שלהם גדלו ברבעון החולף. אדמה נהנית משיווק מוצריה של החברה האם סנונדה כמו קוטלי העשבים Acephate ו Paraquat הודות לאינטגרציה האנכית בייצורם וכן את מוצרי החברה האחות אנפון כמו משלך העלים בכותנה Ethephon

אדמה הפכה לחברה הגדולה בעולם בשיווק Acephate ו-Ethephon ועם הרכישה הצפויה של חברת אנפון תעלה הרווחיות עוד יותר, משום שאז תיהנה אדמה גם ממרווח הייצור. גורמים אחר לגידול במכירות חומרי ההדברה הוא השקת קוטל החרקים Cormoran וכן השקת מוצרים שקיבלה מהחברה האחות סינג'נטה כמו קוטל הפטריות Bravo וקוטל החרקים Fulfill.

השיפור המהותי בתמהיל המוצרים והאינטגרציה האנכית בייצור חומרי הדברה ותיקים ורבי מכר של סנונדה הביאה להמשך השיפור ברווחיות הגולמית בצפון אמריקה. מכירותיה של חברה באמריקה הלטינית צמחו ב-5.8% ברבעון החולף לעומת המקביל לו ב-2016 והסתכמו ב-231 מיליון דולר למרות תנאי מזג אוויר קיצוניים בארגנטינה, ברזיל וההוריקנים במרכז אמריקה.

אדמה הגדילה את נתח השוק שלה בברזיל מ-5.0% ל-5.8% על רקע ירידה של 17% בשוק האגרו כימי בברזיל, כתוצאה ממחירי הסחורות הנמוכים, מגבלות אשראי מתמשכות ובעיקר הורדת מלאים בצינורות ההפצה על ידי חברות האגרוכימיה הגדולות. על פי הערכות, באדמה הפעילות בברזיל צפויה להתאפיין בהורדת מלאים גם ב-2018 הגידול במכירות באמריקה הלטינית לעומת נסיגה במכירותיה של חברה כמו באייר באזור זה נובע ממכירות חזקות של סל מוצריה הסויה כולל קוטל החרקים גליל וקוטל העשבים Poquer שיעיל בטיפול בעשבים שפיתחו עמידות לקוטל העשבים הלא סלקטיבי גלייפוסט.

תוצאותיה של אדמה בברזיל ברבעון הנוכחי ובטווח הארוך יותר תלויים בקבלה הצפויה של רישוי לשיווק קוטל הנמטודות (תולעים טפיליות שגורמות נזק לשורשי הצמח) Nimitz ותערובת קוטלי הפטריות Chronos לטיפול במחלת החילדון האסיאתי שפוגע בגידולי סויה. הצמיחה בארה"ב, אסיה פסיפיק ובאמריקות קוזזה חלקית על ידי ירידה של 1.9% במכירות באירופה ברבעון השלישי של 2017 לעומת הרבעון המקביל לו ב-2016 לרמה של 206 מיליון דולר.

הירידה במכירות נובעת מתנאי מזג אוויר קשים בדרום אירופה בתחילת הרבעון שפגעו בביקוש לקוטלי פטריות וחרקים ,וכן גשמים מרובים בצפון אירופה שפגעו בביקוש לחומרי הדברה לגידולי לפתית ודגנים. התכווצות השוק האגרוכימי בצרפת, ספרד ואיטליה בשיעור של 10%, 12% ו-18% בהתאמה קוזזה על ידי המשך הגידול החזק בפעילותה של אדמה במדינות שלחופי הים השחור כמו אוקראינה, רומניה ובולגריה בגידולי סלק, סוכר ולפתית.

השיפור המתמיד בתמהיל המוצרים איפשר לאדמה להציג עלייה נוספת ברווחיות הגולמית. הרווח הגולמי של אדמה צמח ב-10.7% ברבעון השלישי של 2017 לעומת הרבעון המקביל לו ב-2016 והסתכם ב-299 מיליון דולר שהם 35.4% מהמחזור בהשוואה ל-33.8% מהמחזור המקביל ב-2016. הגידול ברווח הגולמי נבע מצמיחה כמותית במכירות ושיפור בתמהיל המכירות שתרמו 14 מיליון דולר וירידה בהוצאות בעיקר בשל עלייה בניצולת של כושר הייצור שהגדילה את הרווח הגולמי ב-22 מיליון דולר, והיחלשות הדולר. גורמים אלו קוזזו בירידה במחירים שגרעה 16 מיליון דולר ברווח הגולמי כמעט כולה בשל הפחתת מס הקנייה בהודו.

מבנה ההוצאות השונה של חברת סנונדה הסינית, החברה הקולטת במיזוג עם אדמה, מיתן את העלייה ברווחיות הגולמית, אולם גרם לעלייה של 28% ברווח התפעולי של החברה הממוזגת ברבעון השלישי של 2017 לעומת הרבעון המקביל לו ב-2016 ל-111 מיליון דולר, שהם 13.1% מהמחזור לעומת 10.8% מהמחזור המקביל ב-2016.

הרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) של אדמה צמח ב-15% ברבעון השלישי של 2017 לעומת הרבעון המקביל לו ב-2016 והגיע ל-163 מיליון דולר, שהם 19.4% מהמחזור בהשוואה ל-17.7% מהמחזור במקביל ב-2016

הפעילות השוטפת של אדמה ייצרה עודף של 41 מיליון דולר בתזרים המזומנים ברבעון השלישי של 2017 בהשוואה לעודף תזרימי של 198 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2016. השיפור בתזרים המזומנים תרם לירידה של 192 מיליון דולר בחוב הפיננסי נטו של אדמה ב-12 החודשים האחרונים ל-762 מיליון דולר בסוף הרבעון השלישי של 2017, כך שיחס החוב הפיננסי נטו לרווח התפעולי התזרימי של החברה ירד ל-1.2 בסוף הרבעון החולף לעומת 1.7 בסוף הרבעון המקביל ב-2016

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"