מנכ"ל הבורסה: "האנטישמיות בעולם וכסף יהודי הקפיצו את מחירי הנדל"ן בישראל"

איתי בן זאב בכנס ההנפקות של פירמת PWC ישראל: "להנפיק את החברות הממשלתיות בבורסה - ולתת לאזרחים מניות"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתי בן זאב
איתי בן זאבצילום: אייל טואג
ערן אזרן
ערן אזרן

"הרגולציה, העלאת המסים על הבורסה, ועוד כמה מגמות - שחלקן עולמיות - הביאו משקעים להסיט את ההשקעות משוק ההון לנדל"ן. הורדת המס על הבורסה תביא להסטה חזרה של חלק מאותם משקיעים", כך אמר היום (ג') מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאב, בכנס ההנפקות של פירמת PWC ישראל.

"שואלים אותי מה קרה בנדל"ן איך יכול להיות שהמחירים עלו בצורה כזו? יש כמה הסברים: אחד מהם היא האנטישמיות בעולם וכסף יהודי שנכנס פנימה לתוך מדינת ישראל; הסבר שני היא הריבית הנמוכה שהביאה למשכנתאות זולות", המשיך בן זאב. "עד עכשיו, המשקיעים ידעו שהם קונים דירה ומקבלים שכר דירה כתחליף לאג"ח. שינוי נושא המס יביא את המשקיעים חזרה לשוק ההון", הוסיף.

בן זאב התייחס לירידה במספר החברות – תופעה המוכרת בשם "התייבשות הבורסה", ולדרכים לעודד מנפיקות נוספות באמצעות תמריצי מיסוי. "אני מקווה שיורידו מס על רווחי הון. לא מדובר בסכומים משמעותיים מבחינת המדינה, וברור שהורדת המס תוביל להגברת פעילות של משקיעים פרטיים. הכנסות המדינה ממסים יגדלו - או לפחות יישארו באותו רף - והיכולת של חברות לצמוח תעלה. יש הלימה בין האינטרס של המדינה לכלכלה", הדגיש.

בן זאת קרא להנפיק חברות ממשלתיות מובילות – כך שהציבור יוכל להתחבר להצלחה של החברות הללו. "אין סיבה שהמדינה לא תנפיק 25% מהחברות הממשלתיות; היא יכולה למכור בבורסה את החברות הכי טובות שיש לה. המדינה תמשיך לשלוט, היא תקבל מיליארדי שקלים, ובאותו הזמן - השקיפות של החברות תשתפר וכך גם הממשל התאגידי. אפשר לחלק לאזרחים מניות בכל אחת מהחברות, ולתת הטבות מס. זה יגרום לאנשים להבין טוב יותר איך שוק ההון עובד. יש הרבה מאוד דברים שאפשר לעשות כדי להסביר לאנשים את היתרונות של הבורסה".

גיא פרמינגר, שותף וראש מגזר הטכנולוגיה ב-PwC Israel, אמר כי "הבורסה צועדת קדימה, התהליכים מהירים יותר והביורוקרטיה יותר נוחה. למרות שנה שבה היו אלטרנטיבות בשוק וכמות ההון הפרטי הזמין הייתה גבוהה מאוד, ראינו התעוררות מרשימה והגעה ליותר הנפקות מאשר בכל חמש השנים שקדמו ל-2017 ביחד.

"כרגע אני מכיר או מלווה כ-10 חברות נוספות שנמצאות בתהליך של היערכות להנפקה בישראל. אם לא יחול שינוי מהותי בסביבת המקרו, נראה גם ב-2018 זרם הנפקות דומה של סביב 20-15 הנפקות. מצד שני, הבורסה עדיין רחוקה מלהיות יעד לחברות היי-טק גדולות ומובילות, שממשיכות בסבבי גיוס גדולים של הון פרטי או מחכות להזדמנות להנפיק בארה"ב", אמר.

ניר מורוז, מנהל השקעות העמיתים בחברת הביטוח מנורה מבטחים, שמנהלת נכסים בסכום של כ-140 מיליארד שקל, אמר: "השאלה החשובה בנוגע לשוק ההנפקות הוא מה יקרה למקרו ולכיוון השווקים בעולם. במבט של 12 חודשים קדימה, הצמיחה בישראל תמשיך להיות טובה. כל עוד האינפלציה בשליטה, אנחנו לא רואים סימנים למיתון מתקרב. כל אלה הם תנאים נוחים לשוק ההנפקות".

מורוז הוסיף כי "קיים ביקוש מובנה להנפקות בישראל - יש כניסת כסף עצומה לגופים מוסדיים מידי חודש. במידה ויבואו חברות טובות - יהיו ביקושים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"