הרולטה נעצרת: ענף האופציות הבינאריות יחוסל

שנה וחצי שנה לאחר שנאסר על שיווק אופציות בינאריות לישראלים - אושר הערב סופית החוק שאוסר כל פעילות בתחום האופציות הבינאריות מישראל

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שמואל האוזר
יו"ר הרשות לניירות ערך, שמואל האוזר צילום: אייל טואג
אורי תומר
אורי תומר

מליאת הכנסת אישרה לפני זמן קצר בקריאה שנייה ושלישית, כלומר סופית, את החוק האוסר על שיווק המכשיר הפיננסי המכונה אופציות בינאריות על ידי חברות ישראליות. האישור יעניק כעת סמכות בידי רשות ניירות ערך, המשטרה ורשות המסים לחסל סופית את הענף.

את החוק יזם יו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר, והוא הוצג למליאה על ידי יו"ר ועדת הרפורמות ח"כ רחל עזריה (כולנו). עזריה אמרה: "היום אנחנו מסירים את החרפה. בכל המהומה הפוליטית, כשאנחנו מצביעים בעד החוק הזה אנחנו יודעים שאנחנו עושים מעשה טוב".

החוק, שזכה לתמיכה של שר האוצר ושל הממשלה, התקבל חרף לחצים שהמשיכו להפעיל עד לרגע האחרון החברות בתעשיית האופציות הבינאריות. כחלק מלחצים אלה ניסו לוביסטים מטעם החברות להציג את פעילותן כאילו היתה תת ענף של תעשיית ההיי-טק המקומי - ולא ככסות נפוצה למעשי נוכלות והטעיית לקוחות תמימים, כפי שטענו ברשות.

סכומי הכסף העצומים שגילגל בשנים האחרונות הענף, הגבירו מאוד את המוטיווציה של החברות לפעול כדי לבלום את החוק או לעקר אותו. הסכומים המפתים האלה משכו לתחום זה פעילים מתחום הפיננסים, ולטענת המשטרה גם גורמי פשיעה מאורגנת.

ההליך החקיקתי הוא המשך ישיר לאיסור על שיווק אופציות בינאריות ללקוחות ישראלים, שנכנס לתוקף כבר לפני כשנה וחצי. האוזר לא הסתפק בסמכות שהיתה בידיו להגן על הלקוחות הישראלים - לאחר שהרשות הוצפה בתלונות של גורמי פיקוח ואכיפה זרים לגבי המשך הפעילות של חברות ישראליות בתחום.

ישראל צברה מוניטין גרועים במיוחד בכל הנוגע לאופציות בינאריות. המכשיר הפיננסי הזה, שהוא ברוב המקרים - לפחות לטענת הגורמים שבחנו אותו ברשות - מעין הימורים שמתחזים להשקעה בבורסה, גרם נזק ללקוחות בכל העולם. למעשה, כך נטען, התחום הזה אף בעייתי יותר מהימורים (שאסורים על פי חוק במדינת ישראל) שכן ההצגה שלו כהשקעה פיננסית מטעה את הלקוחות לחשוב שהם מבצעים פעילות לגיטימית.

מעבר לכך, גורמים שבחנו את התעשייה מצאו שלא פעם החברות בתחום התנהגו באופן לא הוגן ללקוחות - החל מאי השבת כספים ללקוחות ועד הפעלת לחץ להשקיע עוד ועוד - במטרה שהחברה עצמה תרוויח מההפסדים שלהם. חלק עצום מהתעשייה העולמית התרכז בישראל, בהיקפים שגם גורמי האכיפה התקשו מאוד לאמוד אותם.

כדי לפעול נגד חברות מישראל שפגעו לפי הטענות בלקוחות זרים, נדרשה רשות ניירות ערך להרחבה של סמכויותיה. ברשות גיבשו הצעת חוק והצליחו גייס את שר האוצר משה כחלון, את יו"ר ועדת הרפורמות ח"כ רחל עזריה (כולנו) ולבסוף את הממשלה כולה. גם רשות המסים התגייסה לעניין, כדי שניתן יהיה לקבוע בהצעת החוק כי שיווק אופציות בינאריות ייחשב לעבירת מקור לפי חוק איסור הלבנת הון.

מנסחי החוק דאגו במיוחד למנוע פרצות שיאפשרו לחברות לטעון שהן רק מעניקות שירותים - כגון סליקה או תפעול - לחברות בתחום האופציות הבינאריות. ככל הנראה, כבר כעת החלו חברות בבעלות ישראלים לנדוד למקומות אחרים שעדיין לא אסרו על שימוש באופציות בינאריות. עם זאת, אף שברוב המדינות עדיין לא התקבל איסור (למעט בלגיה וקנדה) הרשויות במקומות רבים - ובראש ובראשונה ה-FBI האמריקאי - מנהלות מלחמת חורמה נגד הונאות הקשורות לתחום, שבמקרים רבים מעורבים בהן ישראלים.

"מכיוון שחוק ניירות ערך מגן רק על משקיעים בישראל, האיסור האמור (על שיווק אופציות בינאריות; א"ת) חל רק על פנייה או הצעה ללקוחות בישראל. מצב דברים זה מאפשר לזירות סוחר הממוקמות בישראל להציע ללקוחות מחוץ לישראל לסחור באמצעותן במכשירים פיננסיים שונים, ובפרט באופציות בינאריות, ללא הסדרה או פיקוח של רשות ניירות ערך, אם הן אינן מאפשרות גישה ללקוחות בישראל.

"כתוצאה מכך, החלו להגיע לרשות, למשטרה ולרשויות נוספות בישראל, תלונות רבות וקשות מצד רשויות מחוץ לישראל ואזרחים של מדינות זרות, בנוגע לפעילותן של חברות מישראל כלפי לקוחות במדינות שונות, בעיקר מפעילות באופציות בינאריות. התברר כי בחלק מהמקרים המסחר המוצע בזירות הסוחר מהווה אף כסות לפעילות עבריינית, כגון פעילות המהווה מרמה והונאה. תופעה זו של פעילות חברות ישראליות במדינות שונות הגיעה כיום לממדים היוצרים הדים שליליים נרחבים בעולם, תוך גרימת נזק תדמיתי משמעותי לישראל בכלל, ולשוק ההון בישראל בפרט, ועלולה ללבות אנטישמיות".

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות