"תעשיית האופציות הבינאריות הישראלית נהפכה למפלצתית"

בשנים האחרונות נוסדו בישראל 150–300 חברות למסחר באופציות, שפעלו בעיקר מול לקוחות זרים ■ על פי הערכות כ-15 אלף איש עבדו בענף, ולדברי המשטרה כמה משפחות פשע היו הבעלים של חלק מזירות מסחר, במטרה להלבין כספים

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קוביות על דפים המציגים נתוני מסחר
שלי אפלברג
שלי אפלברג

אופציה בינארית היא מעין חוזה שתלוי בשאלה, שהתשובה לה יכולה להיות חיובית או שלילית. למשל, אם מלאי של סחורה מסוימת יעלה מעל סכום מסוים. האופציה היא "התערבות" רק על המחיר בנקודת זמן נקובה, והסוחרים אינם מקבלים הזדמנות לרכוש או למכור את הסחורה.

לדוגמה, אם אדם צופה כי מחיר מניה בודדת יהיה יותר מ-80 דולר בשעה 3:30 היום, הוא יכול לקנות אופציה בינארית הממקמת את ההימור על סכום זה. אם המחיר של המניה ב–3:30 יהיה 79.99 דולר או נמוך מכך, הסוחר יאבד את כספו. הרבה זירות מאפשרות לסוחרים למנף את עצמם, ובאמצעות המינוף לקנות אופציות מרובות שיכולות להגדיל משמעותית את הזכיות - כמו גם את ההפסדים.

במשך השנים התברר כי אתרים רבים שדרכם הסוחרים מבצעים פעולות באינטרנט הם אתרים של פושעים, שמעוניינים בעיקר לקחת את כספי הסוחרים ולשם כך פועלים בדרכי מרמה. חלק מהאתרים מסרבים להחזיר ללקוחות כסף, מבטלים הוראות משיכה של לקוחות, מתעלמים משיחות טלפון ומאי־מיילים, ולפעמים אף מקפיאים חשבונות במטרה להאשים את הלקוחות בהונאה.

לעתים הרמייה וההונאה התבצעו גם באמצעות תוכנות מסחר באופציות בינאריות, שתוכנתו במטרה לרמות את הלקוחות - באמצעות עיוות של מחירים ותשלומים, או עצירת המסחר כדי שלקוחות שפתחו עסקות יאבדו את כספם.

צילום: מוטי מילרוד

ישראל נהפכה למעצמה של חברות אופציות בינאריות. בשנים האחרונות נוסדו בה 150–300 חברות כאלה, שפעלו בעיקר מול לקוחות זרים. ההערכות בתעשייה הן שכ–15 אלף איש עבדו בענף. לדברי המשטרה, כמה משפחות פשע היו הבעלים של חלק מזירות מסחר, במטרה להלבין כספים. הרשויות בישראל העריכו כי מדי יום תעשיית האופציות הבינאריות בעולם מגלגלת כ–5 מיליארד דולר. בכנס של רשויות אכיפה ממדינות שונות, שנערך בינואר האחרון בהאג, נזרק לאוויר מספר גדול בהרבה - כ-10 מיליארד דולר בשנה.

השם הרע שיצא לישראלים ברחבי העולם הוביל את שמואל האוזר, יו"ר רשות ניירות ערך, לצאת למלחמת חורמה בענף. בתחילה אסרה הרשות על הזירות לפעול מול לקוחות ישראלים, ובימים אלה מצויה בהליכי חקיקה להרחבה של האיסור, כך שייאסר על ישראלים לשווק אופציות בינאריות גם ללקוחות בחו"ל.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט