שוק הונאות ביטוח הרכב עולה לצרכן 600 מיליון שקל בשנה

חברת הפניקס מצאה את עצמה תחת מתקפה, לאחר שסירבה לשלם תביעות ביטוח בתחום הרכב, שלהערכתה התגלו כהונאה. הטיפול הועבר למשטרת מחוז תל אביב

אסא ששון
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שמאי בודק רכב
שמאי רכבים. למצולם אין קשר לכתבהצילום: עופר וקנין
אסא ששון
יסמין גואטה

בתקופה האחרונה מצאה את עצמה חברת הפניקס תחת מתקפה לא שגרתית, עם שריפת רכבו של מנהל ההשקעות הראשי של החברה, רועי יקיר, לפני כשבועיים. גם רכבו של אחד מעורכי הדין של הפניקס בתחום התביעות נשרף. הפרשה מצויה בימים אלו תחת חקירה של משטרת מחוז תל אביב, כאשר ההערכות הן שהמציתים ניסו להונות את חברת הביטוח ושרפו את כלי הרכב, לאחר שהפניקס סירבה לאשר תשלומי ביטוח שהתגלו כהונאה.

הונאת ביטוח אינה המצאה חדשה. על פי הערכות של רשות שוק ההון, כ-5%-10% מתביעות בביטוח הרכב הן הונאה. "הונאות זה כמו כל פעילות עבריינית, אתה לא יודע הכל", מסביר בכיר ברשות שוק ההון. "מישהו דיווח על גניבת רכב ולמעשה מכר אותו לשטחים. ההערכות הן שבתחום תביעות ביטוח רכב מדובר בסדר גודל של 5%-10% בשנה, שהן כ-600 מיליון שקל.

"השאלה היא כמה מזה פלילי וכמה לא", מוסיף הבכיר. "לכל חברת ביטוח בפני עצמה יש מחלקת הונאות או משרדי חקירות שבודקים לפי דרישה. מסכום גבוה מסוים הן מתחילות לבדוק באופן יותר רציני, כולל שכירת חוקר פרטי. לרוב הן לוקחות משרדי חקירות. מתעורר חשד כאשר יש תביעות תכופות, למשל".

לחברות הביטוח יש אינטרס עסקי ברור לא לשלם תביעות הונאה, שכן הוא מסב לה נזק כספי. "במידה והחברה מצאה הונאה או מישהו שניסה לרמות, השלב הבא הוא תלונה במשטרה. אם זה לא משהו רוחבי סוגרים את התיק מחוסר עניין לציבור, אם זה משהו רוחבי שמערב מספר גורמים, כמו רופאים, שמאים וכו', אז המשטרה מתערבת".

אולם הבעיה המורכבת יותר היא מה שמכונה 'הונאות רכות'. הדוגמה הבולטת ביותר היא שבעקבות תאונה קלה של שפשוף הכנף למשל, התובע מדווח ומוסיף גם את הדלת השרוטה מאירוע שקרה לפני שנה. "זה גבול אפור" מסביר הבכיר. "כאן קשה לדעת מה ההיקף. זה מאד משתנה בין תחומים. בביטוח חיים קשה לזייף פטירה של מבוטח, לכן אין הונאה רכה, לעומת זאת בתחומים אחרים כמו ברכב זאת תופעה שקיימת".

תלונות על שימוש לא נאות בחוקרים

אם לרגע חששתם כי הסכום של 600 מיליון שקל יושת כולו על חברות הביטוח - הרי שטעות בידכם. בסופו של דבר מי שישא במלוא התשלום הם אנחנו, המבוטחים, על ידי ייקור הפרמיות. לכן רשות שוק ההון מפעילה מאגר מידע על מנת לצמצם את ההונאות, הן בתחום הונאות בעקבות תאונות והן בתחום החיתום, כלומר בעת שלב רכישת הביטוח, שבו המבוטח אמור לדווח פרטי אמת לחברת הביטוח, ומזה תיגזר עלות הפרמיה השנתית שלו. כרגע המאגר הוא רק בתחום ביטוח רכב.

"מי שנושא במלוא הנטל זה הציבור, ולכן למדינה יש אינטרס לצמצם את ההונאות. המאגר אמנם רק בתחום ביטוח רכב חובה, אבל הוא מעניק לחברות הביטוח שני דברים: כשאתה רוכש ביטח חובה, החברה בודקת מול המאגר לראות אם התנאים נכונים והאם הנתונים נכונים. למשל, אתה יכול לרכוש ביטוח, אבל אם אין לך רישיון אז הפוליסה לא תקפה והיא יכולה לבדוק. המאגר גם עוזר בשלב התביעות, כלומר, בודקת כמה תביעות היו לך והיסטוריית התאונות".

איך מונעים מחברות הביטוח לנצל את ההונאות?

"יצא חוזר על שימוש בחוקרים. לרוב התלונות שמתקבלות זה על שימוש לא נאות בחוקר - שנהיה חבר שלך ואז צילם בסתר. הרשות בודקת כל תלונה".

בעולם יש מספר מודלים להתמודדות עם הונאות. למשל, שיתוף מידע בין חברות ביטוח. כך למשל, אם למבוטח היתה פוליסת בריאות בשתי חברות, והוא תובע את אחת החברות ולאחר מכן את השנייה, על אותו טיפול, שיתוף המידע יחשוף את ההפעלה הכפולה של הביטוח. מודל נוסף הוא מימון של שוטר ופרקליט שפועלים בתחום תביעות ספציפיות כמו בלונדון. בישראל איגוד חברת הביטוח מעניק מימון ליחידת אתגר המשטרתית.

בנוסף, הגדרה בחוק היא שהונאת ביטוח זו עברה פלילית. בישראל זה קיים בחוק בצורה עקיפה, דרך מרמה, ולא באופן ישיר. בישראל לא קיימת רשימה שחורה של אנשים שביצעו הונאות בביטוח כפי שקיים בחלק מהמדינות בעולם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה