הבורסה נכנסת לשוק של 15 מיליון שקל: מקימה חברת רישומים דיגיטליים

המהלך שמוביל מנכ"ל הבורסה אמור להוזיל לחברות הנסחרות ב-30% את התשלומים שהם מעבירים כיום לחברות הניהול, הנמצאות תחת שליטת הבנקים ■ את חברת הרישום תנהל אורלי גרינפלד, סמנכ"לית הבורסה ומנהלת מחלקת המסלקות

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתי בן זאב
איתי בן זאבצילום: אייל טואג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

הבורסה לניירות ערך הודיעה היום (ד') על ייסודה של חברה בת חדשה – חברת רישומים דיגיטלית, שתספק שירותים מוזלים לחברות המנפיקות בבורסה בישראל. את החברה תנהל אורלי גרינפלד, שכיום מכהנת בתפקיד סמנכ"לית הבורסה ומנהלת מחלקת המסלקות.

אורלי גרינפלדצילום: יריב דגן

שני תחומי הפעילות העיקריים של החברה יהיו רישום תקין של כמות ניירות ערך של החברות המנפיקות את ניירות הערך שלהן בבורסה, ומעקב אחר הכמות המוחזקת על ידי הציבור. כמו כן היא תהווה צינור להעברת תשלומים כגון חלוקת דיווידנדים ריבית וכדומה, מהחברה הנסחרת למחזיקים בניירות הערך של החברה.

עד כה בישראל השליטה הבלעדית על חברות הרישום היו של הבנקים. שלוש חברות רישום נמצאות בבעלות מלאה של בנק הפועלים, בנק מזרחי ובנק דיסקונט. הערכות הן כי השוק מגלגל בשנה כ-15 מיליון שקל הכנסות. מטרת המהלך הנוכחי היא להגביר את התחרות בשוק ולהביא למצב של עלויות מופחתות.

הבורסה תוכל לעשות זאת בעקבות העובדה שהחברה לרישומים היא חברה בת הפועלת מתוך הבית, העובדים שיכהנו בחברה יהיו עובדים בודדים מתוך הצוות הקיים של הבורסה, שמכירים את המערכות הקיימות, ויכולים לממשק את חברת הרישום בקלות וביעילות תוך עלויות מזעריות.

איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסה, הסביר כי "כחלק מהתוכנית האסטרטגית של הבורסה, אנו שואפים להרחיב את סל השירותים ולהציע מוצרים נוספים וחדשים. בכך אנו רוצים לתרום לתחרותיות בשוק ההון ולאפשר ללקוחותינו פתרונות יעילים וחכמים יותר. שירות הרישומים החדש של הבורסה יציע לראשונה בישראל דיגיטציה מלאה של התחום, בדומה לסטנדרט המקובל בעולם, ובעלויות נמוכות משמעותית מהקיימות כיום בשוק. בכך יוכלו החברות ליהנות משירות יעיל וחסכוני יותר".

חברת הרישומים של הבורסה תחל לפעול בינואר 2018. החידוש שלה הוא כי בפעם הראשונה בישראל יתאפשר רישום דיגיטלי ללא צורך בהנפקה פיזית של תעודת מניות. בכך הבורסה תצמצם את הסיכון בהליך הרישום, ותחסוך בהוצאות התפעול של החברות הציבוריות.

לדברי הבורסה, התעריפים שחברת הרישום החדשה תגבה יהיו נמוכים בכ-30% מהתעריפים הנגבים כיום על ידי חברות הרישום של הבנקים. תעריפים אלו יכללו תשלום קבוע, בטווח שבין 10,000 שקל ל-35,000 שקל בהתאם לגודל החברה המנפיקה ומאפייניה, ותשלום משתנה - בהתאם לכמות סדרות ניירות הערך שתנפיק החברה.

גרינפלד הסבירה כי "ההחלטה להקים חברה לרישומים היא חלק מהתוכנית האסטרטגית של הבורסה שפורסמה באפריל השנה. המהלך מסמל את הדרך החדשה אותה מנסה הבורסה להתוות, באמצעות השקת מוצרים חדשים ודיגיטלים, הוזלת השירותים הקיימם ומיכונם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר