בלעדי |

האקזיט הבא? יצחק תשובה מתכנן עסקת ענק חדשה בשוק הגז

תמלוגי העל מתמר: בספרים הם רשומים בשווי אפס, אך תשובה מתכנן אקזיט של מילארד שקל

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: גיל יוחנן
ערן אזרן
ערן אזרן

יצחק תשובה, בעל השליטה ב קבוצת דלק , רוקח בימים אלה עסקת ענק נוספת בשוק הגז הישראלי. בדלק מקדמים את מכירת זכויותיה של הקבוצה בתמלוגי העל ממאגר תמר לפי שווי מבוקש של כמיליארד שקל - כך נודע ל-TheMarker. המכירה נעשית שלא במסגרת מתווה הגז (המחייב את דלק לממש רק את זכויותיה הישירות בתמר), אלא כחלק ממהלך העסקים הרגיל בקבוצה.

קבוצת דלק מחזיקה במאגר תמר באמצעות החברה הנכדה - שותפת החיפושים דלק קידוחים . בתוקף הסכם שנחתם בעבר, קבוצת דלק והחברה הבת שלה, דלק אנרגיה , זכאיות לתמלוגים מדלק קידוחים, לפי חלוקה של 75% לדלק אנרגיה ו-25% ישירות לקבוצת דלק. תמלוג על הוא נתח קבוע משורת ההכנסות - ובמקרה של דלק קידוחים שיעור התמלוג הוא 3%–13% בשנה. תמלוג העל משולם בנוסף לרווחים המחולקים כדיווידנד למחזיקי היחידות.

בימים הקרובים צפוי תמלוג העל שמשלמת דלק קידוחים לקפוץ מ-3% ל-13%. מדובר בקפיצה משמעותית, שנובעת מתום תקופת החזר ההשקעה במאגר - כלומר, לאחר מכירת כמות כוללת של 36.82 מיליארד מ"ק (BCM) של גז טבעי ממאגר תמר ו-1.75 מיליון חביות קונדנסט, המשמשות לזיקוק נפט מסוג ברנט.

מימוש תמלוג העל נעשה במקביל לתהליך מכירת הזכויות הישירות של דלק קידוחים בתמר. מכירת הזכויות נעשית בהתאם למתווה הגז, שבו התחייבה דלק למכור עד 2021 את מלוא זכויותיה (31.25%) במאגר, כחלק מהניסיון להגביר את התחרות בענף. לפני כחודשיים השלימה דלק קידוחים מכירה בבורסה של 9.25% מהזכויות בתמר (באמצעות חברת תמר פטרוליום), ונותרו לה לממש עוד 22% אחוזים נוספים, שעשויים להימכר בהדרגה.

ככל הנראה, ההחלטה לממש גם את תמלוגי העל נובעת מהחלטה אסטרטגית שקיבלו בקבוצת דלק להתנתקות מתמר. מכירת תמלוג העל נוגעת רק למאגר תמר, בעוד שהקבוצה שומרת על זכויותיה לתמלוגי על ממאגר לווייתן, וכן הזכות לתמלוג על מהמאגרים תנין וכריש, שנמכרו לאנרג'יאן היוונית בתמורה לכ–140 מיליון דולר.

תמלוג העל רשום בספרים בשווי אפס

מבחינה פיננסית, מימוש תמלוג העל צפוי להשפיע לחיוב על קבוצת דלק בכמה צורות: ראשית, הוא צפוי להניב לקבוצה תזרים מידי של מאות מיליוני שקלים, שעשויים לשמש אותה לפירעון חובות ולהמשך השקעות בתחום האנרגיה. שנית, המימוש עשוי להקטין את מינופה של קבוצת דלק, שהוא כ-50% (LTV - יחס בין חוב לשווי נכסים), ולתמוך בדירוג האשראי של החברה.

ואולם, למימוש יש השלכה משמעותית דווקא מבחינה חשבונאית: תמלוג העל רשום בספרי קבוצת דלק לפי שווי של אפס, כך שמכירתו תאפשר לקבוצה לרשום רווח חשבונאי חד־פעמי של יותר ממיליארד שקל (אם המכירה תיעשה לפי המחיר המבוקש). נכון לסוף יוני 2016, ההון העצמי של קבוצת דלק הסתכם בכ-4 מיליארד שקל, כך שהרווח מהעסקה צפוי להקפיץ אותו עד 25%.

המתווה למכירת תמלוג העל מתמר עדיין לא סוכם סופית, אך בקבוצת דלק, המנוהלת על ידי אסי ברטפלד, בוחנים ככל הידוע שתי חלופות. החלופה הראשונה היא מכירה במתווה זהה למימוש הזכויות הישירות במאגר תמר; כלומר, הקמת חברה ייעודית (SPV) כמו תמר פטרוליום, שיועברו לה הזכויות של דלק אנרגיה מתמלוג העל מתמר - ואלה יונפקו בבורסה.

האפשרות השנייה היא מכירת הזכויות לגופים מוסדיים בישראל, שיקבלו לרשותם נכס יציב, המניב תזרים קבוע. האפשרות השנייה היא פשוטה ומהירה יותר, כך שייתכן שבקבוצת דלק יעדיפו אותה.

במאי התמזגה דלק קידוחים עם השותפות האחות אבנר. בשל השוני במשטר התמלוגים בין שתי השותפויות, בהסכם המיזוג נקבע כי 50% מהכנסות דלק קידוחים הממוזגת יהיו כפופים למשטר התמלוגים של אבנר (6% מההכנסות ישולמו לגיאולוגים, לדלק אנרגיה ולחברה האחות כהן פיתוח); בעוד 50% מההכנסות יהיו כפופים למשטר התמלוגים של דלק קידוחים (3%–13% מההכנסות, שיועברו לדלק אנרגיה ולקבוצת דלק).

דו"ח התזרים החזוי שפירסמה דלק קידוחים ביולי האחרון (DCF) צופה כי עד ל-2051 תשלם דלק קידוחים כ-1.5 מיליארד דולר (5.25 מיליארד שקל) כתמלוגי על לדלק אנרגיה ולקבוצת דלק. המחיר שדורשת קבוצת דלק, כמיליארד שקל כאמור, מבוסס על היוון התזרימים העתידיים ותשלום מסים - ונראה כי מדובר במחיר התחלתי שנקבע ברף גבוה יחסית.

תזרים המזומנים שפירסמה דלק קידוחים לתמר נשען על הנחות אופטימיות - שהעלו את שווי המאגר; אלה כוללות בין היתר תחזית של פירמת BDO בנוגע לביקוש לגז במשק, שקלול מכירות מיצוא גז למצרים, אי־תחרות במשק הגז המקומי שתביא להפחתת מחירים, עלייה הדרגתית של מחיר הנפט עד ל-90 דולר לחבית, ממוצע שער חליפין של 4.3 שקלים לדולר ופרמטרים נוספים. ככל שההנחות אופטימיות יותר, כך תזרים המזומנים תופח, וכך גם עולים תמלוגי העל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים