"המוסדיים מנסים להראות שהם מגנים על הציבור - ומבריחים חברות מהבורסה"

מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות פלטו: "המוסדיים הפכו את ההצבעה באסיפות לכלי שיווקי - וזה מגיע לאבסורד. הם נהפכו לרגולטור נוסף"

אורי תומר
אורי תומר
אילן פלטו
אילן פלטוצילום: עופר וקנין
אורי תומר
אורי תומר

מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות, אילן פלטו, תקף היום (ג') את התנהלות הגופים המוסדיים בישראל - והאשים אותם כי בניסיונם למשוך משקיעים הם מתערבים באופן מוגזם בניהול החברות. לדבריו, ההתערבות הזאת פוגעת במוטיבציה של חברות להירשם למסחר בבורסה.

"חלק מהגופים המוסדיים הפכו את חובת ההצבעה לכלי שיווקי, שמטרתו להראות למשקיעים שהנה 'אנחנו מגנים על הציבור'", אמר פלטו, שדיבר בכנס בבורסה לניירות ערך. "זה מגיע לידי אבסורדים שוועדות השקעה דנות בשכר של סמנכ"ל או דירקטור כזה או אחר, בנושאים לא מהותיים, שאין להם שום יתרון על פני הנהלת ודירקטוריון החברה. כך, במקום להיות שומרי סף ולעמוד בדרישות החוק, המוסדיים נהפכו להיות רגולטור נוסף".

פלטו קרא לגופים המוסדיים: "תנו לחברה לנהל את העסקים. תשפטו אותה במבחן התוצאה. אין צורך ברגולציה נוספת. אם החוק קבע שמותר, בנסיבות מסוימות, למנות מנכ"ל ויו"ר ביחד אין צורך להתנגד. אם חברה רוצה להעניק לדירקטורים תגמול שהוא קצת יותר גבוה מתקנות הדח"צים כנראה שזה כדאי לה, וגם לכם".

פלטו התייחס לניסיון של הבורסה ושל רשות ניירות ערך להקל על על החברות בתחום הרגולטורי, ואמר: "השיח הציבורי התחיל להשתנות, ואנחנו שומעים יותר ויותר על הקלות ברגולציה, ורואים שינוי משמעותי בשיח הציבורי, ומדובר בהישג חשוב".

עם זאת, הוא הוסיף: "המוסדיים מחפשים סחורה בחו"ל, בעיקר בגלל בעיית הנזילות של ההשקעה בחברות ציבוריות בישראל. מעגל הקסמים הזה מוביל לירידה נוספת במחזורי המסחר ובשווי החברות ומקטין את כדאיות ההנפקות. אנחנו רואים תחילה של שינוי עם 13 הנפקות ראשוניות בישראל מתחילת השנה, אבל אלו מספרים נמוכים והבורסה עוד רחוקה מלממש את הפוטנציאל שלה".

לדבריו, "הדבר שהכי פוגע ברצון של חברות להישאר ציבוריות או להפוך לציבוריות הוא נושא הרוב בקרב המיעוט, והמעורבות של גופים חיצוניים בנושאי הניהול הפנימיים. בשל עודף רגולציה חברות פרשו מהבורסה והיא הצטמקה בשליש בשמונה השנים האחרונות. השוק פשוט מחליט לעבור לתחומים עם פחות רגולציה". לדברי פלטו, "את התוצאות אנחנו רואים בשיח עם נדידה של ההשקעות לחו"ל של המוסדיים. כיום כ-60% מההשקעה במניות מתבצעת בחו"ל כי הולכים למקומות עם יותר נזילות. גם בתחום האג"ח אנו מזהים מגמה דומה".

פלטו הצביע על הגורמים שהובילו להתאוששות היחסית של הבורסה מתחילת 2017: "האיגוד פעל בכל החזיתות כדי לעצור את שטף הרגולציה עד שהצלחנו לשנות את השיח הציבורי ולהתחיל לדבר על הקלות ואח"כ גם להעביר שורה ארוכה של הקלות. יחד עם הפעילות הערה שהייתה בשנתיים האחרונות במניות השורה השנייה התחלנו לראות גם הנפקות ראשוניות השנה ואני מקווה שהמגמה תמשיך. הלקח העיקרי צריך להיות שברגולציה אתה חייב כל הזמן לשמור על משוואת העלות תועלת. כל רגולציה יש לה תועלת אבל חייבים להבין גם את העלויות שלה. עודף רגולציה מביא בסופו של דבר ליותר פעילות שעוברת למקומות בעלי פחות רגולציה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות