סיטי מעלה את מחיר היעד למניית שטראוס: "מנוע צמיחה בשווי 306 מיליון דולר"

הבנק שינה את המלצתו עבור המניה ל"קנייה" ■ מחיר היעד למניית שטראוס עלה ל-77 שקל - גבוה ב-15% ממחיר המניה בפתיחת המסחר

יורם גביזון
יורם גביזון
עפרה שטראוס
עפרה שטראוסצילום: מוטי מילרוד
יורם גביזון
יורם גביזון

פוטנציאל הצמיחה של שוק המים בסין הוא אחד הגורמים העיקריים להעלאת מחיר היעד למניית שטראוס על ידי סיטי מ-67 שקל ל-77 שקל, גבוה ב-15% ממחיר המניה בפתיחת המסחר ואת הההמלצה מ"מנייטרלי" ל"קנייה".

האנליסט מייקל קלאהר מסיטי מעריך ששוק ההון לא מעריך נכונה את נכסיה של שטראוס: פעילות הקפה בישראל, הסלטים המצוננים של סברה ופעילות המים שמספקים לחברה בסיס לצמיחה אורגנית יציבה לטווח הארוך, בניגוד להרבה חברות מזון אחרות שסובלות משחיקה בהכנסותיהן ויכולות רק להתקנא במנועי הצמיחה של שטראוס.

קלאהר מתמקד בפעילות המים של החברה שמבוססת על ברי המים של תמי 4 בישראל ובאנגליה ועל אחזקתה (49%) במיזם משותף לה ולחברת Haier שעוסק בייצור ושיווק ברי מים בסין. לדבריו, פעילות המים של שטראוס מהווה עדיין פחות מ-10% מהכנסותיה, אולם היא צפויה לצמוח במהירות בסין שבה הכנסותיו של המיזם המשותף עלו ב-80% במחצית הראשונה של 2017, לעומת התקופה המקבילה ב-2016 לרמה של 67 מיליון דולר.

שוק סינון המים הביתי בסין הוערך על ידי שטראוס ב-1.4 מיליארד דולר בשנה ב-2015 וצומח בקצב שנתי של 40%. השוק הסיני נחלק בין טכנולוגית וסמוזה הפוכה (60%) וטכנולוגיות סינון ושיקוע (40%). החברות הדומיננטיות בו הן 3M עם נתח שוק של 9% ו-4 חברות (AO Smith ,Midea ,Qinyuan והמיזם האייר-שטראוס מים) עם נתח של 8%. השוק הסיני הוא הגדול ביותר באסיה לפני השוק הדרום קוריאני, שמוערך ב-1.1 מיליארד דולר.

קלאהר מעריך את שוויה של שטראוס מים ב-306 מיליון דולר, כלומר 14% משווי השוק הנוכחי של החברה. שווי זה משקף מכפיל 1.0 לשווי הפעילות ביחס למכירות ב-2017 בישראל, בהנחה שהמכירות בישראל יגיעו ל-504 מיליון שקל ומכפיל 2 לשווי הפעילות למכירות בסין, כך שהשווי של חלקה של שטראוס במיזם המשותף עם הייר הסינית הוא להערכתו 550 מיליון שקל. קלאהר מייחס שווי אפס לפעילות ברי המים באנגליה וחוב נטו 0.

קלאהר מציין עוד שהשווי של 306 מיליון דולר לשטראוס מים הוא כפול מהשווי לפיו רכשה שטראוס את חלק המיעוט (12.4%) בשטראוס מים בנובמבר 2016. עם זאת, יש לזכור כי מחיר הרכישה בנובמבר 2016 הושפע מהעובדה שהיה מדובר ברכישה של נתח של מיעוט שהיה מעוניין לממש השקעה ארוכת שנים ומהעובדה שבמועד העסקה שטראוס מים החזיקה ב-34% בלבד ולא ב-49% ממניות המיזם המשותף עם הייר כשבנוסף העסקה לרכישת נתח המיעוט התבססה על נתוני הרבעונים השני והשלישי של 2016 בטרם הצמיחה החזקה במכירות המיזם בסין.

להערכתו יש לשטראוס מים פוטנציאל השבחה משמעותי הן משום שלא מיצה את אפשרויות הצמיחה בישראל והן בשל תוואי הצמיחה בסין. מכירות פעילות המים, כולל חלקה היחסי של שטראוס במיזם עם Haier בסין, מסתכמות ב-200 מיליון דולר לשנה.

פוטנציאל הצמיחה המשמעותי של פעילות זו נובעת מהצמיחה המהירה של ערי סין והיעדרה של תשתית, שגורמים לגישה חלקית של האוכלוסיה למי שתייה באיכות נאותה. שיעור החדירה של ברי מים בסין מגיע ל-3%-8% בלבד.

השוק העולמי לברי מים נאמד ב-11 מיליארד דולר ומתאפיין בפיצול ובריבוי שחקנים וטכנולוגיות. גורם אחר שעשוי להניע את צמיחתה של החברה בשוק המים הוא הזדמנות לנגוס בנתח שוק על חשבון המים המינרלים בבקבוק או במכלים שמכירותיו נאמדות ב-200 מיליארד דולר לשנה, כלומר פי 18 מהמכירות של ברי מים. להערכת קלאהר, ברי המים מציעים פתרון נוח יותר ובאיכות גבוהה יותר מהמים המינרלים בבקבוק, ובמדינות המפותחות הם גם נותנים מענה לדרישה לפתרונות ידידותיים לסביבה.

פס ייצור במחלבת שטראוס באחיהוד, ב-2015צילום: עמרי שפרן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית