לפני המחיקה מהמסחר: מנקיינד זינקה ב-137% - וסלזיון ב-21%

דיווח של סלזיון על ניסוי בתרופה לסרטן השחלות והודעה של מנקיינד על חיזוק ההתוויה למשאף האינסולין שלה גרמו למניות לזנק שבוע לפני המחיקה מהמדדים ושלושה שבועות לפני שהן עוזבות את הבורסה ■ למרות זאת, מחירי שתי המניות נמוכים בעשרות אחוזים משהיו בעת הרישום בתל אביב לפני שנתיים

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בורסת מסחר
צילום: בלומברג
אורי תומר
אורי תומר

ניסוי מוצלח בפיתוח תרופה לסרטן והכרה ביתרונות של תרופה קיימת לסוכרת גרמו למניותיהן של חברות הביומד האמריקאיות סלזיון ו מנקיינד לזנק בעשרות אחוזים בימים האחרונים. היום (א') רשמו המניות זינוק חריג ביותר במחזורים גבוהים בין השאר בעקבות הפער (ארביטראז') בין מחיריהן בנאסד"ק לבין המחיר בבורסה בתל אביב, שנפער בעוד המסחר בחול נמשך במהלך החג.

מנקיינד זינקה היום ב-137% בתל אביב, אף יותר מפער הארביטראז', שהסתכם ב-106%, במחזור יוצא דופן של 7 מיליון שקל. סלזיון, שכבר הספיקה לזנק ביום המסחר האחרון בשבוע שעבר בתל אביב ב-84%, היום ב-21% נוספים, במחזור של 700 אלף שקל - פי שלושה מהמחזור הממוצע במניה בחודשים האחרונים.

העיתוי של הזינוקים האלה הוא מעניין מבחינת יחסן עם המשקיעים המקומיים: שתי החברות, שביקשו להימחק מהמסחר בבורסה בתל אביב באחרונה יסיימו את מערכת היחסים הרעועה שלהן עם המשקיעים בבורסה בימים הראשונים של נובמבר. ביום ב' הבא בתום המסחר הן ייגרעו מהמדדים.

מניית מנקיינד, שתעזוב את תל אביב סופית ב-5 בנובמבר, דיווחה ביום שני שעבר כי מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הסכים לכלול במידע שמשמש למתן מרשמים למשאף האינסולין הייחודי שפיתחה מידע חדש שחשפה החברה. לפי מידע זה יעילותו של המשאף בטיפול בעליית רמת הסוכר לאחר ארוחה בקרב חולי סוכרת גבוהה יחסית לחלופות הקיימות בשוק. מנקיינד גם הודיעה בסוף השבוע כי היא חתמה על הסכמים להבשלה של אופציות.

סלזיון, שתימחק מהבורסה בתום המסחר ב-2 בנובמבר, דיווחה ביום שלישי האחרון אחר הצהריים על תוצאות ניסוי קליני, בפאזה Ib, שכלל שילוב של הטיפול האימונותרפי של החברה לסרטן השחלות - כלומר טיפול הרותם את המערכת החיסונית של הגוף למלחמה בסרטן - עם טיפול כימותרפי סטנדרטי. הניסוי נערך בקרב 14 חולות, כש-12 מהן הגיבו באופן מלא או חלקי לטיפול המשולב, ובקרב אף אחת מהחולות לא נרשמו החמרה או בעיות בטיחות.

לאחר הזינוק הראשוני במניה בתל אביב, סלזיון סיימה את המסחר בנאסד"ק ביום שלישי בעלייה של 301%. מאז המניה נסוגה מעט, בין היתר על רקע הודעת החברה על הסכם שלפיו תקדים את ההבשלה של אופציות שנמצאות בידי משקיעים כדי שאלה יזרימו לקופתה 15.6 מיליון דולר.

עם כל זאת, מחירי שתי המניות נמוכים עדיין בעשרות אחוזים משהיו בעת הרישום שלהן בתל אביב בסתיו 2015. מנקיינד איבדה 72% בפרק הזמן הזה, וסלזיון ירדה ב-88%. הרישום למסחר בתל אביב של שתי החברות, כמו של חברות נוספות מסוגן, עורר בביקורת רבה בשוק ההון המקומי כלפי הבורסה בשל תחום הפעילות המסוכן - כלומר פיתוח תרופות - הזיקה הישראלית האפסית של החברות והעובדה שגודלן גרם להן להצטרף למדדים שונים ולהשפיע על תעודות הסל.

מרבית האזהרות בנוגע לפגיעה של המהלך במשקיעים המקומיים התממשו ואף הובילו לשינוי מקיף של נוהלי הבורסה, כדי למנוע מקרים דומים. מנקיינד, החברה הגדולה מבין השתיים נכנסה אוטומטית למדד ת"א 100 (שנהפך מאז לת"א 125), ואז קרסה בינואר 2016, בעקבות ביטול הסכם הפצה עם ענקית התרופות סאנופי, ולא חזרה מאז לרמת מחירים קרובה לרמה בעת הרישום הכפול. שתי מניות ביומד אמריקאיות שהגיעו לתל אביב באותו גל של רישום כפול ימשיכו בינתיים להיסחר בתל אביב - ביוטיים ונבידאה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש