פרסום ראשון |

פיצוץ במו"מ לרכישת סופר-פארם: CVC ויתרה על רכישת הרשת

קרן ההשקעות הפרטית CVC היתה אמורה לרכוש 40% מסופר-פארם לפי שווי של 1.9 מיליארד שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סניף סופר-פארם
סניף סופר-פארםצילום: יח"צ

התפוצצה סופית העסקה למכירת 40% מרשת סופר-פארם לקרן השקעות הפרטית CVC. זמן קצר לפני החתימה על העסקה התגלעו חילוקי דעות בין CVC לבעל שליטה בסופר פארם ליאון קופלר בקשר לאופן הניהול של פעילות סופר פארם בישראל ובפולין.

כשהקרן הציבה דרישות שקופלר לא הסכים להם. בסופו של דבר, למרות הניסיונות לגשר על הפערים בתחילת השבוע הצדדים לא הגיעו לידי הבנות, והעסקה לא תצא אל הפועל.

במסגרת העסקה היתה אמורה CVC לרכוש 40% מרשת סופר-פארם לפי שווי של 1.9-1.7 מיליארד שקל. CVC היתה אמורה לרכוש 15% ממניות המייסד ליאון קופלר שמחזיק 75% מהחברה, וכן את מניות הרשת שמחזיקים הבנקים. בנק לאומי מחזיק 15% מסופר-פארם באמצעות זרוע ההשקעות לאומי פרטנרס, ובנק דיסקונט מחזיק ב-10% באמצעות דיסקונט קפיטל.

CVC סיכמה באחרונה על רכישת עסקי בריאות האישה של חברת טבע תמורת כ-1.4 מיליארד דולר. בשנה שעברה CVC התמודדה יחד עם בנק ההשקעות האמריקאי גולדמן סאקס על רכישת כתר פלסטיק מידי משפחת סגול (שבסוף נמכרה לגוף אחר). כן התעניינה ברכישת כלל ביטוח מקבוצת אי.די.בי. CVC מעסיקה כ-420 עובדים ברחבי אירופה, אסיה וצפון אמריקה ומנהלת נכסים בכ-65 מיליארד דולר. בין השאר היא שולטת ברשתות הפארם כמו דוגלאס שבסיסה בגרמניה ובמאטאס שמדנמרק.

מכירת האחזקות של לאומי פרטנרס ודיסקונט קפיטל בסופר-פארם היו צפויים להתבצע לפי שווי חברה של כ-1.7 מיליארד שקל ואילו מניותיו של קופלר היו אמורות להימכר לפי שווי חברה של כ-1.85 מיליארד שקל. שווי זה היה אמור להביא בחשבון את דיווידנדים של כ-150 מיליון שקל שסופר פארם היתה אמורה לחלק לפני ביצוע העסקה ואחריה, וכן את העובדה שקופלר מחזיק במניות שליטה והרוכש צפוי לקבל ייצוג גדול יותר בדירקטוריון.

בלאומי ובדיסקונט מעדיפים להיפרד מסופר פארם לנוכח העלייה הצפויה בסיכון החברה בשוק המקומי בעקבות כניסתה של שופרסל לתחום באמצעות רכישת ניו פארם ואולי שחקן נוסף שייכנס לתחום, כפי שמכוונת רשות ההגבלים. לכך ניתן להוסיף את חוסר ההצלחה של סופר פארם בחו"ל ובעיקר הכישלון לזהות ולהיערך לשינוי הרגולציה בפולין. המשקיעים הפיננסיים - לאומי ודיסקונט קפיטל - לא מעוניינים להיחשף לסיכון של התרחבות סופר-פארם לשווקים הבינלאומיים לנוכח הרקורד הבינוני שלה בשווקים אלו עד כה.

עסקה קודמת במניות סופר־פארם נעשתה באפריל 2013. בעסקה זו רכש דיסקונט שוקי הון, זרוע ההשקעות של בנק דיסקונט, 10.4% ממניות רשת סופר־פארם תמורת 150 מיליון שקל. המוכרים בעסקה היו לאומי פרטנרס (5%) ליאור רייטבלט (5.4%) עד לאחרונה יו"ר סופר־פארם. העסקה עם דיסקונט שיקפה לסופר־פארם שווי חברה של 1.45 מיליארד שקל. לאומי נכנס להשקעה בסופר־פארם ב–2007 לפי שווי חברה של כמיליארד שקל.

אם העסקה היתה מושלמת, לאומי פרטנרס יכלה לרשום רווח לפני מס של כ-80-70 מיליון שקל, שהיה צריך להתווסף לרווח של מעל 100 מיליון שקל שקיבלה לאורך השנים ממימוש נתח ממניות סופר-פארם ומדיווידנדים. דיסקונט קפיטל היתה אמורה לקבל עם השלמת העסקה רווח לפני מס של כ-30-20 מיליון שקל שיתווסף לדיבידנדים של כמה עשרות מיליוני שקלים שהתקבלו בשנים האחרונות.

סניף סופר פארם בשכונת אפקה בת"אצילום: תומר אפלבאום

סופר־פארם, הנמצאת תחת ניהולו של ניצן לביא, נוהגת לחלק מדי שנה 50%–80% מהרווח הנקי כדיווידנד לבעלי המניות. בעבר שקלו הבעלים של סופר־פארם להנפיק את החברה בתל אביב, אבל התוכנית בוטלה.

בעוד שסופר-פארם לוטשת עיניים להתרחבות מעבר לים, בישראל היא הפסידה לאחרונה בקרב שניהלה כדי למנוע משופרסל לרכוש את רשת ניו פארם. לבסוף החליטה רשות ההגבלים לאשר את העסקה תחת התנאי שתשעה סניפי ניו פארם יימכרו לגורם אחד שיפעילם כחנויות פארם.

בנוסף, סופר-פארם נמצאת בחודשים האחרונים על הכוונת של שר הכלכלה, אלי כהן. בחודש יולי נקראו בכירי סופר-פארם למנכ"ל משרד הכלכלה ונדרשו לספק הסברים למחירים הגבוהים שהם גובים מהצרכנים לדברי משרד הכלכלה. מאחורי הפגישה עמדה בדיקה שביצע משרד הכלכלה, שבה נמצאו פערים של עשרות אחוזים בין המחירים שגובות רשתות הפארם עבור מוצרי טואלטיקה לעומת המחירים שגובות רשתות המזון עבור אותם מוצרים.

ניתוח שפורסם באחרונה על ידי אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר קבע כי תחום רשתות הפארם הוא אחד התחומים הריכוזיים בישראל, דבר המתבטא ברווחיות הגבוהה של החברות הפועלות בתחום. הניתוח התבסס על מאגרי המידע של רשות המסים, הכוללים, בין היתר, כמה משתנים מרכזיים מהדו"חות הכספיים המוגשים על ידי החברות במשק לרשות המסים, ודיווחי השכר של המעסיקים.

ממצאי הבדיקה הצביעו על גידול חד בריכוזיות של המקטע הקמעונאי בענף הפארם ב-2015-2010, אל הרמה הגבוהה ביותר, לפחות מאז תחילת שנות 2000. במקביל, שיעור הרווחיות בענף גבוה משמעותית מבשאר ענפי המסחר הקמעוני. יצויין כי הכלכלן הראשי ציין שגם אחרי כל זה, רווחיות הקמעונאים בענף נמוכה מזו של יבואני הטואלטיקה. לפי הסקירה, שיעור הרווחיות הממוצע בענף הפארם ב-2015 היה 4.3%. בסופר-פארם טענו כי הסקירה אינה נכונה.

סופר-פארם מתמודדת גם עם אתגרים בפולין, שם צפוי להיכנס בקרוב לתוקפו חוק שימנע ממנה לפתוח סניפים נוספים במדינה. סופר-פארם, המפעילה 74 סניפים בפולין, תנסה לפתוח מספר סניפים נוספים במדינה לפני כניסתו לתוקף של החוק, שאוסר על חברות בינלאומיות להחזיק מעל ארבעה סניפים במדינה ועל חברה בינלאומית שכבר מפעילה שם סניפים לפתוח סניפים נוספים.

בנוסף, החברה מחזיקה 10 סניפים בסין. בישראל מפעילה סופר-פארם 238 סניפים.לפי נתוני דן אנד ברדסטריט שפורסמו החודש, רשתות הפארם גילגלו ב-2016 פדיון מצרפי של כ-6.2 מיליארד שקל (לא כולל את הכנסות בתי המרקחת העצמאיים, שאינם חלק מרשת, ואת הכנסות בתי המרקחת של קופות החולים עוד לפי הנתונים, סופר-פארם חולשת על נתח שוק כספי של כ-87% מרשתות הפארם (מחזור מכירות שנתי מוערך ב-2016 של כ-4.7 מיליארד שקל), ולניו פארם נתח שוק כספי של כ-11% (הכנסות של כ-710 מיליון שקל) - מה שמותיר רק 2% לשחקנים אחרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי