אליהו, פדרמן ואלשטיין מסדרים לבנק הפועלים רבע מיליארד שקל

גיוסי אג"ח בשוק ההון הגואה איפשרו לשלמה אליהו להחזיר לבנק הפועלים 300 מיליון שקל ■ מכיוון שהפועלים כבר מחק חלק מחובות אלה בעבר - כעת הוא יכיר בהם כרווחים ■ מתחילת 2014 רשם בנק הפועלים הכנסות של 4.2 מיליארד שקל בגין גביית חובות בעייתיים

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שלמה אליהו, בעל השליטה במגדל
שלמה אליהו, בעל השליטה במגדלצילום: אייל טואג
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

בנק הפועלים צפוי לרשום ברבעון השלישי רווח ברוטו של כ–250 מיליון שקל בעקבות גביית חובות משלושה לקוחות עסקיים גדולים שלו: שלמה אליהו, חברת פטרוכימיים שבשליטת דיוויד פדרמן ואי.די.בי פיתוח של אדוארדו אלשטיין. מדובר בתרומה משמעותית לרווח הרבעוני של הפועלים, שמוערך ב–700–800 מיליון שקל.

שלושת הלקוחות הללו פרעו במצטבר לבנק ה פועלים 500–600 מיליון שקל, ומכיוון שהבנק כבר הפריש סכומים לא מבוטלים בגין חובות אלה — כעת, בעקבות גבייתם, הוא יוכל לרשום את הסכומים הללו כריקובריס (הכנסות בגין גביית חובות שנמחקו בעבר). הפירעונות הללו בוצעו לאחר ששלושת הלווים הללו ביצעו גיוסי אג"ח מוצלחים בשוק ההון שנהנה מגאות מתמשכת.

אליהו השלים לפני כשבועיים גיוס אג"ח פרטי בשוק ההון שבו גייס כ–1.3 מיליארד שקל. בעל השליטה בחברת הביטוח מגדל, שנקלע למצוקה תזרימית נקודתית בשל הפסקת זרם הדיווידנדים ממגדל ועיכוב במכירת נכסים, כמו בנק אגוד וחברת הנדל"ן גן העיר, ביצע את הגיוס כדי לפרוע חובות לבנקים — לאומי , הפועלים, הבינלאומי ו מזרחי טפחות .

בנק הפועלים, שמצבו באשראי של אליהו היה טוב פחות מזה של לאומי מבחינת הביטחונות, קיבל בחזרה חוב של כ–300 מיליון שקל.

שבוע קודם לכן, חברת פטרוכימיים — שהחוב שלה מסווג בהפועלים "פגום" — השלימה בשוק ההון הנפקת סדרת אג"ח חדשה, וגייסה 290 מיליון שקל בריבית שנתית של 6.6%. לרוכשי האג"ח ניתן שעבוד על 272 מיליון מניות של חברת בז"ן (בתי זיקוק לנפט חיפה) בשווי שוק של כ–476 מיליון שקל. התמורה שהתקבלה איפשרה ל פטרוכימיים לפרוע את יתרת החוב, בסך של כ–160 מיליון שקל, להפועלים; לשלם לקרן בראשית 105 מיליון שקל וכן לשלם 8 מיליון שקל מתשלומי קרן וריבית למחזיקי האג"ח.

מצבו של בנק הפועלים היה שונה מאוד בתחילת 2014 כשנוחי דנקנר איבד את השליטה באי.די.בי. הפועלים היה חשוף אז בכ–900 מיליון שקל לחובותיה של אי.די.בי פיתוח, כולל כ–150 מיליון שקל שאי.די.בי פיתוח העניקה להפועלים כערבות כנגד חובותיה של החברה הבת אי.די.בי תיירות.

אלא שמאז, בזכות ההזרמות הגדולות של בעלי השליטה החדשים דאז, אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה (שכבר אינו נמנה עם בעלי שליטה באי.די.בי), בסך של כ–2.5 מיליארד שקל לתוך אי.די.בי פיתוח, ובזכות גיוסי אג"ח מאסיביים בשוק ההון — אי.די.בי פיתוח התייצבה ופרעה את התחייבויותיה לבנקים ולמחזיקי האג"ח. מתוך זה, בנק הפועלים קיבל 85 מיליון שקל.

הבנקים מפרישים, שוק ההון ממשיך לממן

שלושת המקרים הם דוגמאות למצב מוזר שנוצר בבנקים ובשוק ההון: בגלל כללים חשבונאיים של בנק ישראל שמאלצים את הבנקים לסווג לווים שנקלעו למצוקה תזרימית נקודתית, כמו אליהו, ולבצע בגינם הפרשות — בלא קשר לכך ששווי הנכסים של אליהו מוערך ביותר מפי 2 מגובה חובותיו לבנקים — בעוד שבשוק ההון מוכנים לממן עסקות כאלה ומסתמכים יותר על ביטחונות ועל שיעור הריבית שנושא החוב.

בשנים האחרונות — בעקבות דרישות רגולטוריות של הלימות הון שהציב בנק ישראל, הפסדים כבדים וביקורת ציבורית על מתן אשראי ללווים שהיו בעבר מהגדולים במשק (כמו דנקנר, אליעזר פישמן, מוטי זיסר המנוח ויוסף גרינפלד) — בנק הפועלים הסיט חלק לא מבוטל מתיק האשראי שלו מאשראי עסקי ללווים הגדולים במשק אל האשראי הקמעוני, לעסקים קטנים ולמשקי בית, ואל האשראי המסחרי לחברות בסדר גודל בינוני.

מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו

במקביל, לא מעט חברות ניצלו את המחירים הנוחים בשוק ההון כדי לגייס אג"ח ולפרוע חובות לבנקים הפועלים ולשאר הבנקים. כך, בין 2014 למחצית ראשונה של 2017 הפועלים רשם הכנסות של כ–4.2 מיליארד שקל בגין גביית חובות שנמחקו בעבר.

בלי לווה גדול, הפועלים עקף לאומי

מתוך זה, הכנסות של 509 מיליון שקל נרשמו בינואר־יוני 2017. סכום זה סייע לחטיבה עסקית של בנק הפועלים, המנוהלת על ידי יעקב אורבך, להציג רווח המיוחס לבעלי המניות של 536 מיליון שקל — 34% מסך הרווח של הבנק במחצית הראשונה של 2017.

גביית החובות העסקיים איפשרה לבנק הפועלים, המנוהל על ידי אריק פינטו, להקטין את החשיפה ללווים גדולים — כך שלבנק אין כיום אף לווה גדול שהוא חשוף אליו בשיעור של עד 15% מהונו העצמי של הפועלים. בעקבות כך, נכון לסוף יוני 2017 שיעור החוב הפגום (NPL) מהאשראי לציבור של הפועלים היה 0.94% — ולראשונה הבנק הציג יחס טוב בפרמטר זה מבנק לאומי, שבו היחס היה 1.12% בסוף יוני.

כתבות מומלצות

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"