מחזיקי האג"ח של אלון ביקשו מחברי הדירקטוריון להתפטר; בירן: "לא עשינו תספורת"

מניות קבוצת אלון הועברו למחזיקי האג"ח ■ היו"ר שוקי אורן צפוי להישאר בתפקיד, בעוד המנכ"ל אבי גפן ימשיך לפי שעה בתפקידו ■ אלון: "השליטה תעבור בצורה סדורה ומקצועית; עשינו מירב המאמצים לגיוס הון"

ערן אזרן
ערן אזרן
שרגא בירן
שרגא בירןצילום: אמיל סלמן
ערן אזרן
ערן אזרן

מחזיקי האג"ח של קבוצת אלון – להם היא חייבת כ-1.5 מיליארד שקל – השתלטו על הקבוצה. לאחר שההזרמה עליה התחייבו בעלי השליטה באלון – שרגא בירן (52%) וארגוני הקניות של הקיבוצים (48%) – לא בוצעה אתמול, המועד האחרון שנקבע בהסדר החוב – מניות אלון הועברו היום לנושים.

ל-TheMarker נודע כי מחזיקי האג"ח ביקשו מכל חברי הדירקטוריון של קבוצת אלון להתפטר - פרט ליו"ר שוקי אורן, שימשיך בתפקידו. המנכ"ל אבי גפן, שמונה בפברואר בידי בירן, צפוי להמשיך לפי שעה בתפקיד. חברי הדירקטוריון של קבוצת אלון כוללים את עודד זבולון, יצחק אוצר ויוסי זינגר.

היום היתה אמורה להתקיים פגישת גישור אצל עו"ד רובי בכר, שמונה כבר בעבר כמגשר בין מחזיקי האג"ח לבעלי השליטה. ואולם, נציגו של בירן לא הגיע לפגישה לאחר שהבין שמחזיקי האג"ח לא ימתינו עד שהמשקיע הקנדי קורבין בלום יבצע את הזרמת ההון עליה הצהיר.

בכר - שמחזיק בנאמנות בכל 100% מניות קבוצת אלון - הודיע כי יעביר את המניות כולן למחזיקי האג"ח בשעה 13.00. ייתכן כי מחזיקי האג"ח ינסו כעת לקדם בעצמם עסקה אפשרית עם בלום, שהודיע בסוף השבוע כי הוא מוכן להזרים לחברה כ-123 מיליון שקל, בתמורה להקצאת מניות.

"בהתאם לתנאי הסדר החוב, מניות החברה יועברו למחזיקי האג"ח והשליטה בחברה תעבור בצורה סדורה ומקצועית", נמסר מקבוצת אלון בשעות הצהרים. "החברה תמשיך לפעול למימוש והשלמת הצעת ההשקעה של המשקיע הקנדי קורבין בלום בחברה בהיקף של 35 מיליון דולר, שתאפשר את פיתוח עסקי החברה בתחום האנרגיה, לטובת בעלי החוב ובעלי המניות.

"הנהלת אלון ובעלי המניות עשו את מירב המאמצים לגייס הון לחברה על פי תנאי ההסדר, אך הדבר לא הסתייע. אלון ישראל עוברת למחזיקים כשהיא במצב פיננסי יציב, בלי שנעשתה ׳תספורת׳ למחזיקים ועם אפשרות לאפסייד משמעותי כתוצאה מהשבחת הנכסים האיכותיים של החברה בתחומי האנרגיה והתשתיות. בעלי המניות הנפרדים מהחברה היום בנו חברה מהמובילות במשק, אך שרשרת אירועים גרמה לחברה להיקלע למצב בו הוסכם על הסדר אשר הוראותיו מחייבות את מהלך העברת המניות".

אלון, שהתמנפה יתר על המידה, נקלעה בשנים האחרונות לקשיים בעיקר על רקע קריסתה של רשת הקמעונות מגה, בה שלטה בעבר; וכן ירידה בערכם של כמה מנכסיה המרכזיים. אלון חייבת למחזיקי האג"ח כ-1.5 מיליארד שקל, כאמור, ועוד כ-150 מיליון שקל לרשות המסים ולבנק הפועלים. מחזיקי האג"ח הגדולים הם פסגות, הפניקס, מגדל, הראל ומנורה, שמחזיקים יחד מעל מחצית מסך החוב.

כבר אתמול אמר אחד המחזיקים הגדולים באג"ח אלון ל-TheMarker: "אם יש מישהו שרוצה להשקיע באלון ומוכן להזרים – אז בירן יכול לשים את הכסף בעצמו, לקחת הלוואת גישור, והמשקיע יתחשבן מולו. יש דד-ליין ואנחנו מתכוונים לעמוד בו. המניות צריכות לעבור מחר בבוקר. אם המשקיע הוא רציני ומעוניין בחברה, הוא יוכל לבצע את ההזרמה גם לאחר שתעבור למחזיקי האג"ח. אין שום סיבה לתת דחייה".

הנאמן לחוב הוא משרד הנאמנויות הרמטיק, שמיוצג על ידי עו"ד חגי אולמן, ממשרד יהודה רוה, שמסר: "העובדה שהחברה עוברת למחזיקי אג"ח במסגרת הסדר זהו אירוע מכונן וייחודי בדיני חדלות פירעון. בעלי השליטה עשו הכל כדי למנוע את העמדת החוב לפירעון מיידי (זכות שקבועה למחזיקי אג"ח ונעשה בה שימוש באופן תקדימי) ואף ניסו למנוע את זכות הנושים לכפות הסדר בנסיבות של חדלות פירעון. סוף דבר, התנהל הליך של הסדר, אשר אושר על ידי בית המשפט המחוזי מרכז ובהתאם להוראותיו, החברה עוברת לבעלות מחזיקי אגרות החוב – הנושים".

מחזיקי האג"ח של אלון קיבלו לרשותם ארבעה נכסים מרכזיים: 7.4% ממניות מפעילת בתי הזיקוק ותחנות התדלוק בארה"ב, דלק US, בשווי סחיר של כ-153 מיליון דולר (כ-540 מיליון שקל); 3.8% מהזכויות במאגר תמר דרך החברה הבת (80%) אלון גז בשווי שוק של כ-650 מיליון שקל; 29% מחברות התפעול של כבישי האגרה, שכוללים את כביש 6, בשווי מוערך של כ-120 מיליון שקל; ו-8% ממניות חברת תחנות התדלוק דור אלון (נסחרת בבורסה), בשווי של כ-80 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"