האיש שישקיע 123 מיליון שקל בקבוצת אלון: קורבין בלום הקנדי

בלום, בעליה של Jaguar Resources, יזרים לקבוצת אלון 35 מיליון דולר - ויקבל בתמורה את השליטה (60%) ■ אלון חייבת כ-1.6 מיליארד שקל לנושים, ונכשלה השבוע בביצוע הנפקה ראשונית בבורסה לגיוס הון

ערן אזרן
ערן אזרן
שרגא בירן
שרגא בירןצילום: אמיל סלמן
ערן אזרן
ערן אזרן

נחשפה זהותו של המשקיע החדש בקבוצת אלון: המשקיע הקנדי קורבין בלום (Corbin Blume), הבעלים של חברת Jaguar Resources, שנסחרת בבורסה בקנדה, ישקיע 35 מיליון דולר (123 מיליון שקל) בקבוצת אלון, שבשליטת שרגא בירן. ערב יום הכיפורים חתמה קבוצת אלון – המסובכת בחובות כבדים - על הסכם השקעה עם בלום. תמורת ההשקעה יוקצו לבלום 60% ממניות קבוצת אלון.

באלון, שמנוהלת כיום על ידי אבי גפן, סיפרו כי "בימים האחרונים יצר בלום קשר עם הנהלת החברה והצדדים קיימו מו"מ מואץ שהבשיל לכדי עסקת ההשקעה". לפי אלון, לאחר ההשקעה, בקופת החברה יש כ-220 מיליון שקל, וזאת בהתאם להסכמות שהושגו עם מחזיקי האג"ח במסגרת הסדר החוב בחברה שנחתם ביוני האחרון. הסכם ההשקעה הועבר לנציגי מחזיקי האג"ח בישראל.

בלום עתיד לבצע את ההשקעה באלון באמצעות Jaguar Resources. באלון ציינו כי "בלום הוא בעל ניסיון של כ-24 שנים בתחום האנרגיה וחיפושי הנפט והגז, ובוחן מזה תקופה ארוכה השקעות שונות בתחום הגז-נפט בישראל, ובכלל זה השקעה במאגרי תמר ולוויתן".

גפן ציין כי "חתימת הסכם ההשקעה היא הבעת אמון של משקיע בינלאומי בנכסים האיכותיים ובחזון של אלון להשבחת הנכסים העיקריים, כך שיתמכו בהחזר החוב ובצמיחה העתידית של החברה. יחד עם המשקיעים החדשים בקבוצה והניסיון הרב שהם מביאים, נמשיך לפעול לפיתוח חברת אלון גז ומיזמים נוספים. אנו משוכנעים שההשקעה במיזמים אלו עתידה לייצר ערך גבוה לבעלי המניות ומחזיקי אגרות החוב של אלון ישראל".

במהלך השבועות אחרונים ניסתה אלון לבצע הנפקה לציבור, לפי שווי מינימלי של 80 מיליון שקל – אך ההנפקה נכשלה. ההחלטה לצאת להנפקה קשורה להסדר החוב שעליו חתמה אלון עם נושיה ביוני האחרון, ובו התחייבות של בעלי השליטה להזרים לחברה כ-120 מיליון שקל עד ל-1 באוקטובר 2017 או למצוא משקיע שיזרים את הסכום – אחרת השליטה תועבר לנושים. ואולם, ההנפקה נכשלה, כך שאלון היתה אמורה לעבור לנושים.

מנכ"ל קבוצת אלון אבי גפן

גם לאחר השקעתו של בלום, בעלי השליטה הנוכחיים – שרגא בירן (52%) וארגוני הקניות של הקיבוצים (48%) צפויים לאבד את מרבית אחזקותיהם בקבוצת אלון. לאחר הנפקת המניות לבלום, בעלי השליטה הנוכחיים יישארו עם 13.7% מהמניות, ועוד 25% מהמניות יונפקו למחזיקי האג"ח.

בלום יקבל לרשותו ארבעה נכסים מרכזיים שבהם מחזיקה אלון: 7.4% ממניות מפעילת בתי הזיקוק ותחנות התדלוק בארה"ב, דלק US , בשווי סחיר של כ-153 מיליון דולר (כ-540 מיליון שקל); 3.8% מהזכויות במאגר תמר דרך החברה הבת (80%) אלון גז בשווי שוק של כ-650 מיליון שקל; 29% מחברות התפעול של כבישי האגרה, שכוללים את כביש 6, בשווי מוערך של כ-120 מיליון שקל; ו-8% ממניות חברת תחנות התדלוק דור אלון , בשווי של כ-80 מיליון שקל.

אלון נקלעה בשנים האחרונות לקשיים על רקע שרשרת אירועים עסקיים שחוותה ופגעו במצבה הפיננסי באורח אנוש. חברת האחזקות, שהתמנפה יתר על המידה, התמודדה בעיקר עם ההשלכות של קריסת רשת הקמעונות מגה, בה שלטה בעבר; וכן עם ירידה בערכם של כמה מנכסיה המרכזיים. גם לאחר ההזרמה אלון צפויה להישאר עם חוב כבד של כ-1.6 מיליארד שקל לנושים – כ-1.5 ממנו למחזיקי האג"ח.

שקלול ערך נכסי אלון לפי מחיר השוק לימד שהשווי הנקי של נכסי הקבוצה (NAV) הוא שלילי, ומסתכם בגירעון של כ-100-200 מיליון שקל – כלומר, עודף התחייבויות על פני נכסים. ואולם, בקבוצה מקווים כי אחזקותיה המרכזיות יתאוששו בשנים הבאות, וכי החברה תחזיר את מלוא החוב למחזיקים – ואת תניב אפסייד עתידי לבעלי המניות, מי שאלו יהיו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן